Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Karenin Özellikleri Karenin Tanımı Karenin Özellikleri Karenin Çevre Uzunluğunu Hesaplama.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Karenin Özellikleri Karenin Tanımı Karenin Özellikleri Karenin Çevre Uzunluğunu Hesaplama."— Sunum transkripti:

1 Karenin Özellikleri Karenin Tanımı Karenin Özellikleri Karenin Çevre Uzunluğunu Hesaplama

2 Küp şeklindeki cisimlerin yüzeyleri karesel bölgedir. Karesel bölgeyi çevreleyen kapalı şekil ise karedir. Kutu

3 Banyodayken duvardaki fayansların ne kadar düzgün göründüğü hiç dikkatinizi çekti mi? DİKKAT ÇEKME

4 Karesel bölgeKare Karenin Özellikleri 4 köşesi vardır. 4 kenarı vardır. Geometrik bir şekildir. Kenar uzunlukları birbirine eşittir. AB DC kenar köşe Kare,köşelerine yazılan büyük harflerle adlandırılır.ABCD karesi gibi.

5 Küp şeklindeki kutudan yararlanarak bir kare çizelim. AB CD Kutunun bir yüzeyinin etrafı çizilir. Oluşan şekil bir karedir.

6 Matematik defterimizin karelerinden yararlanarak EFGH karesini çizelim. EF G H Kareler üzerinde E noktasını işaretleyelim.E noktasından sağa ve yukarıya doğru beşer kare sayarız.F ve H noktalarını işaretleyelim.F noktasından yukarı doğru 5 kare sayarak G noktasını işaretleyelim. Noktalar arasını yanda görüldüğü gibi çizerek birleştirelim.Böylece EFGH karesini çizmiş oluruz.

7 Karenin Çevre Uzunluğunu Hesaplama Aşağıdaki ABCD karesinin kenarlarının uzunluğunu cetvelle ölçelim 0 1 2 3 4 5 AB CD Ölçme sonucunda: AB kenarının uzunluğunu 5 cm, BC kenarının uzunluğunu 5 cm, CD kenarının uzunluğunu 5 cm, AD kenarının uzunluğunu 5 cm bulduk ABCD karesinin çevresinin uzunluğu bu ölçme sonucuna göre; 5+5+5+5=20 cm olur. Karenin çevre uzunluğunu bulmak için,dört kenarının uzunluğunu toplarız.

8 DE FG 4 cm Karenin 4 kenarının uzunluğu birbirine eşittir.DEFG karesinin her kenarının uzunluğu 4cm dir. Çevre uzunluğunu bulmak için,bir kenarının uzunluğunu 4 ile çarparız. DEFG karesinin çevre uzunluğu, 4 x 4 = 16 cm dir. Bir kenarının uzunluğu 4 cm olan DEFG karesinin çevresinin uzunluğunu hesaplayalım: ÖRNEK:

9 Çevresinin uzunluğu 24 cm olan karenin bir kenarının uzunluğunu hesaplayalım: Karenin 4 kenarının uzunluğu birbirine eşittir.Öyleyse,çevresinin uzunluğunu 4 e böleriz.Bölüm,bir kenarının uzunluğu olur. 24 : 4 = 6 cm Karenin bir kenarının uzunluğu 6 cm dir. ÖRNEK:

10 SORU: Bir kenarının uzunluğu 7 cm olan ABCD karesinin çevresinin uzunluğu kaç cm dir? A)49 B)14 C)28 D)21

11 Karenin 4 kenarının uzunluğu birbirine eşittir.ABCD karesinin her kenarının uzunluğu 7cm dir. Çevre uzunluğunu bulmak için,bir kenarının uzunluğunu 4 ile çarparız. ABCD karesinin çevre uzunluğu, 7 x 4 = 28 cm dir. AB CD 7 cm ÇÖZÜM:


"Karenin Özellikleri Karenin Tanımı Karenin Özellikleri Karenin Çevre Uzunluğunu Hesaplama." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları