Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Geometrik Şekiller. Üç Boyutlular  Bu şekillerin eni, boyu ve derinliği vardır.  Başka bir şekilde söylersek bu şekillerin üç yüzünü görürüz.  Üç yüzünü.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Geometrik Şekiller. Üç Boyutlular  Bu şekillerin eni, boyu ve derinliği vardır.  Başka bir şekilde söylersek bu şekillerin üç yüzünü görürüz.  Üç yüzünü."— Sunum transkripti:

1 Geometrik Şekiller

2 Üç Boyutlular  Bu şekillerin eni, boyu ve derinliği vardır.  Başka bir şekilde söylersek bu şekillerin üç yüzünü görürüz.  Üç yüzünü gördüğümüz şekilleri söyleyelim.  1- küp: 6 yüzü, 8 köşesi, 12 ayrıtı vardır.

3 Üç Boyutlular  2- Kare prizma: 6 yüzü, 8 köşesi, 12 ayrıtı vardır.  Tabanı karesel bölge, diğer yüzleri dikdörtgensel bölgedir.

4 Üç boyutlular SSilindir 3- Silindir: Tabanı ve tavanı düz yüzüdür, Yan yüzü eğridir. Ayrıtı ve köşesi yoktur.

5 Üç boyutlular  4- Aaa koniye bak. Tabanı düz yüzü, kenarı eğridir. Ayrıtı ve köşesi yoktur. Ama, tepesi vardır. Fazla konuşup tepesini attırmayalım.

6 Üç boyutlular 55- Eh artık geriye kalanları bilirsiniz. NNe mi kaldı? TTopa benzeyen var ya. Hani köşesi ve ayrıtı olmayan. Bunun hiç düz yüzü de yok. Bir yüzü var o da eğri. KKüre olduğunu ben söylemedim siz söylediniz. BBaşka ne vardı?

7 Üç boyutlular.  6- Develer gelir Mardin’den, Mardin’den.  Öldüm bu kızın derdinden, derdinden.  Yok yok Mısır’dan gelir.  Mısır’da ne vardı?  Tabanı karesel bölge, kenarları üçgensel bölge.  Ben söyleyecektim piramit olduğunu.

8 Üç boyutlular  7- Bu da nereden çıktı? Bütün yüzleri üçgensel bölge.  Dört köşesi, dört yüzü ve altı ayrıtı var.  Adı, üçgen prizma.

9 Bunların ne olduğunu konuşalım.

10 Geometrik bölgeler BBunlar üç boyutlu değiller. SSadece bir yüzleri var. BBunlar bir bölge. KKare şeklinde olana karesel bölge, dikdörtgen şeklinde olana dikdörtgensel bölge diyoruz. PPeki üçgene benzeyene ne dendiğini Gaziantep’e gidip baklava yiyen söyleyebilir mi?

11 Geometrik bölgeler SSilindirin tabanına benzeyen mi kaldı? BBaklava tepsisi gibi. AApartman katlarına da diyorlar. DDaire, daire, daire.

12 Bunlar bölge mi? Sınır mı?

13 Geometrik şekillerin sınırı  Bunların içi booooş.  Sadece kenarı var.

14 Geometrik şekillerin sınırı  Dikdörtgen, dikdörtgen, küçükken çevirdiğim. çember

15 Geometrik şekillerin sınırı  üçgen kare Çemberimde gül oya. dikdörtgen

16 Bunları çizelim BBunları renkli kalemlerimizle defterimize çizerek, özelliklerini kısaca yazalım. BBunları unutmayalım, çünkü matematik dersinde bunlar çok kullanılacaktır. ÇÇizdiğimiz karenin, dikdörtgenin ve üçgenin kenarlarını cetvelimizle ölçerek yazalım.


"Geometrik Şekiller. Üç Boyutlular  Bu şekillerin eni, boyu ve derinliği vardır.  Başka bir şekilde söylersek bu şekillerin üç yüzünü görürüz.  Üç yüzünü." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları