Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Epilepsi beyinde anormal ve yuksek frekanslı uyarıların yayılmasına bağlı olarak geli.ir.  Epilepsi, kalıtsal veya çeşitli faktörlere bağlı olarak.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Epilepsi beyinde anormal ve yuksek frekanslı uyarıların yayılmasına bağlı olarak geli.ir.  Epilepsi, kalıtsal veya çeşitli faktörlere bağlı olarak."— Sunum transkripti:

1

2  Epilepsi beyinde anormal ve yuksek frekanslı uyarıların yayılmasına bağlı olarak geli.ir.  Epilepsi, kalıtsal veya çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.  Epilepside başlangıç tedavisi, nöbet tipine göre yapılır.  En tipik belirti konvülsiyonlardır.

3  Bir kısım kaslarda nöbet şeklinde gelişen(sarsıntı şeklinde)  İstem dışı şiddetli kasılmalarla belirgin durum  Çırpınma

4  Kaslarda kasılma ve gevşemelerin birbirini izlemesi

5  Gevşeme devresi göstermeksizin  Kas veya kas grubunun devamlı kasılması ile belirgin durum

6

7  GRAND MAL EPİLEPSİ:  Bilinç kaybı ile ortaya çıkan  Yaygın tonik ve klonik konvülsiyonlarla karakterize bir hastalıktır.  Bir süre sonra bilinç yerine gelir.

8  Daha ziyade çocukluk çağında görülür.  Nöbetler birkaç saniye süren dalgınlıklar şeklindedir.  Hasta çevresinden kopmuştur.  Bakışları boş ve dalgındır.  Bilinç kaybı çok kısa sürelidir.  Konvülsiyonlar görülmez.

9  Daha ziyade yetişkinlerde görülür.  Nöbet esnasında yutkunma,yalanma  Ceplerini yoklama,saç tarama gibi  Garip davranışlar vardır.  Nöbet esnasında hasta akıl hastasına benzetilebilir.  Bu nöbet bazen grand mal epilepsiye dönüşebilir.

10  Birbirini kısa aralıklarla takip eden nöbetler şeklinde görülür.  Zamanında önlenemeyen statuslarda hem hayati tehlike vardır hem de hasta kurtulsa bile nörolojik hasar meydana gelebilir.  Mortalitesi %10'dur.

11  Amaç;nöbetlerin ortaya çıkmasını tam olarak önlemektir.  Tedavi en az 3-5 yıl sürdürülmektedir.  Bu süre sonunda ilaçlar dozları gittikçe azaltılarak bırakılır.  Tedavi sonrasında hastalığın nüksetmesi söz konusudur.  Hastaların bir kısmında cerrahi tedavi de yapılmaktadır.

12  Nöbetlerin ortaya çıkmasını önler  ya da anormal elektrik deşarjının beynin diğer bölgelerine yayılımını engeller.

13  Anormal uyarıların beyinde yayılımını engeller.  Yetişkinlerin tedavisinde tercih edilir.  Petit mal epilepside kullanılmaz.  Kronik tedavide, oral yolla,  status epileptikusta İ V yolla kullanılır.  Teratojenik etkileri vardır.  Gebelikte kullanan hastaların bebeklerinde yarık damak, dudak, kalp hastalığı ayrıca büyüme ve mental gelişimde gerileme görülür.

14  sedatif etkisinden bağımsız olarak antikonvülsan etkisi de vardır.  diazepam ve fenitoine cevap vermeyen tonik- klonik nöbetlerde kullanılır.  Uyarıların beyinde yayılımını engeller.  İlac kesildiğinde tekrarlayan nöbetler (rebound nöbet) görülür.

15  GABA inhibitör etkili endojen bir maddedir.  Bu ilaç beyindeki GABA düzeyini yükseltir.  Böylece beyindeki anormal uyarımların yayılması engellenmiş olur.  Grand mal ve petit mal epilepside kullanılır.

16  Depakin®  Enterik kaplı tablet /200 mg x 40  Oral solüsyon 200 mg/ml x 40 ml şişe  Enterik kaplı tablet 500 mg x 40  Liyofilize toz içeren 4 flakon ve enjeksiyonluk su içeren 4 ampul

17  anormal uyarının beyinde yayılımını engeller.  Tüm parsiyel nöbetlerin önlenmesinde kullanılır.

18  Sinir Sistemi > Antiepileptikler > Süksinimid Türevleri > Etosüksimid  Petimid 250 mg 50 Kapsül ilacının etken maddesi Etosüksimid  Anormal elektriksel uyarının beyinde yayılmasını önler.  Petit mal epilepsi tedavisinde ilk tercih edilen ilaçtır.

19  Diazepam, status epileptikusta ve epilepsi dışındaki konvülsiyonlu tablolarda kullanılır.  Çocuklarda İV.uygulama yapılamıyorsa diazepam rektal yolla verilebilir.

20

21

22


" Epilepsi beyinde anormal ve yuksek frekanslı uyarıların yayılmasına bağlı olarak geli.ir.  Epilepsi, kalıtsal veya çeşitli faktörlere bağlı olarak." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları