Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Aşağıdaki cümlelerden hangisinde yazım yanlışı vardır ?  A) 13 haziran 1993, onun doğum günüdür.  B) Atatürk: “Yurtta sulh cihanda sulh.” demiştir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Aşağıdaki cümlelerden hangisinde yazım yanlışı vardır ?  A) 13 haziran 1993, onun doğum günüdür.  B) Atatürk: “Yurtta sulh cihanda sulh.” demiştir."— Sunum transkripti:

1

2  Aşağıdaki cümlelerden hangisinde yazım yanlışı vardır ?  A) 13 haziran 1993, onun doğum günüdür.  B) Atatürk: “Yurtta sulh cihanda sulh.” demiştir.  C) Malazgirt Savaşı, bize Anadolu’nun kapılarını açmıştır.  D) O zamanlar ben Susam Sokağı!nda oturuyordum.

3  Belirli bir tarihi bildiren ay ve gün isimleri büyük harfle başlar.  A seçeneğinde bu kurala uyulmadığı için yanlışlık yapılmıştır.

4  Hangi cümlede yazım yanlışı vardır ?  A) Sen ne yaptınki o bu kadar kızdı ?  B) Hâlbuki sesimi duymuştu.  C) Anladım ki yapacak bir şey kalmamış.  D) Evdeki hesap çarşıya uymadı.

5  Bağlaç olan “ki” ayrı yazılır.  A seçeneğinde “ne yaptınki” söz grubunda geçen “ki” bağlaç görevinde olduğu için yazım yanlışı yapılmıştır.

6  Aşağıdaki cümlelerin hangisinde büyük harflerin yazımında yanlışlık yapılmıştır ?  A) Kareyel kuzeybatıdan eser.  B) Türkiye’nin Kuzeyi genelde yağışlıdır.  C) Meksika’nın kuzey komşusu Amerika’dır.  D) Nijerya bir Orta Afrika ülkesidir.

7  Türkiye’nin kuzeyi ifadesinde kuzey küçük yazılır.Ancak Kuzey Türkiye ifadesinde kuzey büyük harfle başlar.

8  Aşağıdaki cümlelerin hangisinde “de”nin yazımıyla ilgili bir yanlışlık yapılmıştır ?  A) Samsun’da hava sıcaklığı 21 dereceydi.  B) O da annesi gibi titiz bir insandı.  C) Bende şimdi orada olmak isterdim.  D) Elinde, avucunda ne varsa hepsini sattı.

9  Bağlaçlar ayrı yazılır.

10  Aşağıdakilerden hangisi “et(mek)” yardımcı fiili ile birleşik fiil oluşturduğunda ayrı yazılır ?  A) Seyir  B) Terk  C) Sabır  D) Af

11  Herhangi bir düşme veya benzeri bir ses olayı olmadıysa terk etmekte olduğu gibi ayrı yazılır.Ancak affetmek gibi türeme vb. ses olayı olan kelimeler bitişik yazılır.

12  Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yazım yanlışı vardır ?  A) Gönülünün sesine kulak ver.  B) Eczaneden ağrı kesici aldım.  C) Bu ırmağın suyu azalmış.  D) Zor günümde bana yardım etmişti.

13  Gönül sözcüğüne gelen u-ü sesi düşmeye sebep olur ve gönülünde değil de gönlünde şeklinde yazılır.

14  Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yazım yanlışı yoktur ?  A) Aramıza yeni katılan arkadaş Artvin’liymiş.  B) Sınav 12.15’te yapılacakmış.  C) ABD’nde fırtına hayatı felç etmiş.  D) Yolumuza güney batı istikametinde devam edeceğiz.

15  “Sınav 12.15’te yapılacakmış.” cümlesinde hiçbir yanlışlık yoktur.

16  Aşağıdaki cümlelerin hangisinde ikilemelerin yazımında bir yanlışlık yapılmıştır ?  A) Bunu olsa olsa Reha Bey söylemiştir.  B) Haberi duyunca hıçkıra hıçkıra ağladım.  C) Korkudan dönüp dönüp arkasına bakıyordu.  D) Birden onunla gözgöze gelmeyeyim mi !

17  İkilemeler ayrı yazılır.  Gözgöze değil, göz göze biçiminde ayrı yazılmalıdır.

18  Aşağıdaki cümlelerin hangisinde kısaltmaların yazımında yanlışlık yapılmıştır ?  A) ÖSYM’nin kararını olumlu karşıladı.  B) TSK’ye eleman alınacakmış.  C) TDK’den bir açıklama yapıldı.  D) SSK’na olan borçları ödedik.

19  Büyük harfle yazılan kısaltmalara gelen ekler kısaltmaya göre gelir.Kısaltmanın açılımına göre getirilirse yanlışlık yapılmış olur.

20  Aşağıdakilerin hangisinde yazım yanlışı yapılmamıştır ?  A) Neden buraya geldiğini anlamıyorum.  B) Yaşadıkça bakalım neler göreceğiz.  C) Birdenbire onu karşımda görmeyeyimmi !  D) Yol boyunca yanyana dizilmiş ağaçlar vardı.

21  B’de soru işareti eksikliği vardır.  C’de mı mi ayrı yazılır kuralına uyulmamıştır.  D’de ise ikilemelerin ayrı yazılması kuralına uyulmamıştır.  A şıkkında hiçbir problem yoktur.

22  Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yazım yanlışı yoktur ?  A) Oraya gidipte ne yapacaksın ?  B) Bende sizinle geliyorum.  C) O zaman hemen yola çıkalım.  D) Bunca yıldır yalnızlıkdan sıkılmıştı.

23  A ve B seçeneklerinde bağlaç olan “de”nin ayrı yazılması kuralına uyulmamıştır.  D şıkkında ise sertleşme yapılması gerekir.Türkçede sert ünsüzlerden sonra gelen b, c, d, g sertleşmeye uğrar.

24  Aşağıdaki cümlelerin hangisinde “ki” nin yazımıyla ilgili bir yanlışlık vardır ?  A) Çalış ki kazanasın.  B) Akşamki maç güzeldi.  C) Biliyorumki çok çalışıyorsun.  D) Bizimkiler geziye gitti.

25  Bağlaç olan “ki” ayrı yazılır.

26  Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bir yazım yanlışı vardır ?  A) Anlaşılan sen bana inanmıyorsun.  B) Bazen kitap da yalnızlığımızı gideremez.  C) Evde çalışamadığı için kütüphaneye gidiyor.  D) Bu konu daha öncede tartışılmıştı.

27  Bağlaç olan “de” ayrı yazılır.D seçeneğinde ise bu kurala uyulmamıştır.

28  Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yazım yanlışı vardır ?  A) Ağustosta İstanbul’a gelecek.  B) MEB’in bu konuda açıklama yapması bekleniyor.  C) Güney doğu Anadolu’da mercimek de yetişir.  D) 1999’da bu okuldan mezun olmuş.

29  Güney doğu derken güney ve doğu bitişik yazılır.

30  “Güneş” sözcüğü aşağıdaki cümlelerin hangisinde doğru yazılmıştır ?  A) Dünya, Güneş’in çevresini bir yılda dolaşır.  B) Bizim ev, gün boyunca Güneş alır.  C) Aydınlık, Güneşli bir günde pikniğe gittik.  D) Bu koltukta Güneş gözümü alıyor.

31  Güneş terim anlamında kullanıldığında büyük harfle kullanılır.Ancak terim anlam dışında kullanılıyorsa küçük harfle yazılır.


" Aşağıdaki cümlelerden hangisinde yazım yanlışı vardır ?  A) 13 haziran 1993, onun doğum günüdür.  B) Atatürk: “Yurtta sulh cihanda sulh.” demiştir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları