Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Fulya ÖZADALI YAZIM KURALLARI Bir dilin sözcüklerinin yazıya doğru olarak aktarılmasını sağlayan kurallara yazım(imla) kuralları denir. Yazım, bir dilin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Fulya ÖZADALI YAZIM KURALLARI Bir dilin sözcüklerinin yazıya doğru olarak aktarılmasını sağlayan kurallara yazım(imla) kuralları denir. Yazım, bir dilin."— Sunum transkripti:

1 Fulya ÖZADALI YAZIM KURALLARI Bir dilin sözcüklerinin yazıya doğru olarak aktarılmasını sağlayan kurallara yazım(imla) kuralları denir. Yazım, bir dilin belirlenmiş kurallarına uygun ortak yazma biçimidir. Türkçe’nin yazı dilinde İstanbul ağzı esas alınır.

2 Fulya ÖZADALI BÜYÜK HARFLERİN YAZIMI Cümlelerin ilk sözcüğü büyük harfle başlar. Cümlelerin ilk sözcüğü büyük harfle başlar. Özel isimler,cümle içerisinde olsalar da büyük harfle başlar. Özel isimler,cümle içerisinde olsalar da büyük harfle başlar. Ünvan sıfatları da büyük harfle başlar. Ünvan sıfatları da büyük harfle başlar.

3 Fulya ÖZADALI BÜYÜK HARFLER Ay ve gün adları belli bir tarihi bildiriyorlarsa büyük harfle başlar: Askerliği 15 Kasım 2001’de bitiyor. NOT: Bu tür kullanımlarda “yılında” kelimesi yerine “tarihinde” kelimesi kullanılmalıdır. Ay ve gün adları belli bir tarihi bildiriyorlarsa büyük harfle başlar: Askerliği 15 Kasım 2001’de bitiyor. NOT: Bu tür kullanımlarda “yılında” kelimesi yerine “tarihinde” kelimesi kullanılmalıdır.

4 Fulya ÖZADALI BÜYÜK HARFLER Mektuplarda ve resmi yazışmalarda hitaplar büyük harfle başlar. Mektuplarda ve resmi yazışmalarda hitaplar büyük harfle başlar. Yazı başlıklarının her sözcüğü büyük harfle başlar: Eğitimde Bireysel Takviye Sistemi, Halk Edebiyatı Şiir Türleri... Yazı başlıklarının her sözcüğü büyük harfle başlar: Eğitimde Bireysel Takviye Sistemi, Halk Edebiyatı Şiir Türleri...

5 Fulya ÖZADALI SÖZCÜK VE EKLERLE İLGİLİ YAZIM KURALLARI  “ile” Sözcüğünün Yazımı: “İle” sözcüğü hem tek başına hem de kendinden önceki sözcüğe bitişik olarak yazılabilir.

6 Fulya ÖZADALI “idi”, “imiş”, “ise” Sözcüklerinin Yazımı Bu sözcükler hem tek başlarına hem de kendilerinden önceki sözcüğe bitişik yazılabilirler. Bu sözcükler hem tek başlarına hem de kendilerinden önceki sözcüğe bitişik yazılabilirler.

7 Fulya ÖZADALI “iken” Sözcüğünün Yazımı Tek basına ve bitişik yazılabilir. Babam evdeyken seni arayamam. Tek basına ve bitişik yazılabilir. Babam evdeyken seni arayamam. Büyük ünlü uyumuna uymaz:Dün akşam sokaktayken aklıma geliverdin. Büyük ünlü uyumuna uymaz:Dün akşam sokaktayken aklıma geliverdin.

8 Fulya ÖZADALI “mi” Edatının Yazımı Ayrı yazılır; fakat büyük ve küçük ünlü uyumuna uyar ve kendinden önceki sözcüğün son ünlüsüne göre uyuma girer.Ne şirin yer burası gördün mü? Ayrı yazılır; fakat büyük ve küçük ünlü uyumuna uyar ve kendinden önceki sözcüğün son ünlüsüne göre uyuma girer.Ne şirin yer burası gördün mü? Kendinden sonraki eklerle bitişik yazılır. Su ister misiniz? Kendinden sonraki eklerle bitişik yazılır. Su ister misiniz?

9 Fulya ÖZADALI “ki” Bağlacının Yazımı “ki” bağlacı ayrı yazılır. Ünlü uyumlarından etkilenmez:Konuş ki rahatlayasın. “ki” bağlacı ayrı yazılır. Ünlü uyumlarından etkilenmez:Konuş ki rahatlayasın. Bazı sözcüklerde birleşik yazılan kalıplaşmış kullanımları vardır:sanki, oysaki,mademki,belki, halbuki,çünkü,meğerki Bazı sözcüklerde birleşik yazılan kalıplaşmış kullanımları vardır:sanki, oysaki,mademki,belki, halbuki,çünkü,meğerki

10 Fulya ÖZADALI “-ki” Ekinin Yazımı Kendinden önceki sözcüğe bitişik yazılır ve ses olaylarından etkilenmez: Onunki aklındaki her şeyi günlüğüne yazıyor. Kendinden önceki sözcüğe bitişik yazılır ve ses olaylarından etkilenmez: Onunki aklındaki her şeyi günlüğüne yazıyor.

11 Fulya ÖZADALI “-ki” Ekinin Yazımı Birkaç sözcükte kalıplaşmış kullanımda ünlü uyumuna uyduğu görülür: dünkü, bugünkü, çünkü Birkaç sözcükte kalıplaşmış kullanımda ünlü uyumuna uyduğu görülür: dünkü, bugünkü, çünkü

12 Fulya ÖZADALI “de” Bağlacının Yazımı “de” bağlacı ayrı yazılır ve büyük ünlü uyumuna uyar: Sepette de dün aldığım ekmek vardı. “de” bağlacı ayrı yazılır ve büyük ünlü uyumuna uyar: Sepette de dün aldığım ekmek vardı. Karakalem de çiziyor, yağlıboya da.

13 Fulya ÖZADALI “-de” Ekinin Yazımı “de” eki bitişik yazılır. Büyük ünlü uyumu ve ünsüz benzeşmesi kuralına uyar. Sevinçte, tasada; düğünde, yasta beraberiz. “de” eki bitişik yazılır. Büyük ünlü uyumu ve ünsüz benzeşmesi kuralına uyar. Sevinçte, tasada; düğünde, yasta beraberiz.

14 Fulya ÖZADALI İkilemelerin Yazımı İkilemeler ayrı yazılır. İkilemeyi oluşturan sözcüklerin arasına hiçbir noktalama işareti konmaz: içli dışlı, günden güne, yarım yamalak…

15 Fulya ÖZADALI Sayıların Yazımı 30.01.1963’te dünyaya geldi. 30.01.1963’te dünyaya geldi. 10 milyon lira / On milyon lira 10 milyon lira / On milyon lira Yaş otuz beş Yaş otuz beş Kışlanın arkasında on, on beş asker ve çavuş vardı. Kışlanın arkasında on, on beş asker ve çavuş vardı. 8. sınıfa gidiyoruz. 8. sınıfa gidiyoruz.

16 Fulya ÖZADALI Kısaltmaların Yazımı K. (Kat) K. (Kat) Dr. (Doktor), İst. (İstanbul) Dr. (Doktor), İst. (İstanbul) dilb. (dilbilgisi), yerb.(yerbilim) dilb. (dilbilgisi), yerb.(yerbilim) TBMM’nin, MTA’nın, TMO’nun… TBMM’nin, MTA’nın, TMO’nun…

17 Fulya ÖZADALI Kesme İşareti(‘) Konya’ya, Kağızman’ın… Konya’ya, Kağızman’ın… TMO’nun, 1969’da TMO’nun, 1969’da Karac’oğlan, N’olur Karac’oğlan, N’olur Bağlaç olan de’nin yazımına dikkat et. Bağlaç olan de’nin yazımına dikkat et.

18 Fulya ÖZADALI Kısa Çizgi  Arasöz ve ara cümlelerin başına ve sonuna konur:İsmail Abim -hayatta en çok sevdiğim insan- geldi.  Bir şeyin başlangıcı ile sonunu belirtmek için: 2000- 2001 Öğretim Yılı  Ek ve köklerin gösterilmesinde kullanılır: çök-, -ken

19 Fulya ÖZADALI NOKTALAMA İŞARETLERİ Nokta(.): Tamamlanmış cümlelerin sonunda Kısaltmaların sonunda Saatler yazılırken saat ve dakika arasında kullanılır. Nokta(.): Tamamlanmış cümlelerin sonunda Kısaltmaların sonunda Saatler yazılırken saat ve dakika arasında kullanılır.

20 Fulya ÖZADALI Noktalama İşaretleri Virgül: Anlam karışıklığını önlemek için kullanılır: Genç,adamın yanından hızla uzaklaştı. Genç adamın yanından hızla uzaklaştı. Virgül: Anlam karışıklığını önlemek için kullanılır: Genç,adamın yanından hızla uzaklaştı. Genç adamın yanından hızla uzaklaştı.

21 Fulya ÖZADALI Noktalı Virgül:Bağlaçlarla birbirine bağlanan cümlelerde bağlaçlardan önce kullanılır: Birçok insan doğru olan davranışları bilir; fakat günlük hayatta uygulamaz. Noktalı Virgül:Bağlaçlarla birbirine bağlanan cümlelerde bağlaçlardan önce kullanılır: Birçok insan doğru olan davranışları bilir; fakat günlük hayatta uygulamaz.

22 Fulya ÖZADALI Noktalama İşaretleri İki Nokta(:) Talebe: ÖğrenciMilli spor sayabileceğimiz birçok spor dalı var: Güreş, binicilik, cirit… İki Nokta(:) Talebe: ÖğrenciMilli spor sayabileceğimiz birçok spor dalı var: Güreş, binicilik, cirit…

23 Fulya ÖZADALI Üç Nokta(…) Üç Nokta(…) Sıralı Noktalar (………): Söylenmeden geçilen cümle ve satırları belirtmek için kullanılır. Bilinmez ki efendi mi köle mi Yazarın nefsine esir kalemi………………… Sıralı Noktalar (………): Söylenmeden geçilen cümle ve satırları belirtmek için kullanılır. Bilinmez ki efendi mi köle mi Yazarın nefsine esir kalemi…………………

24 Fulya ÖZADALI Soru İşareti(?) Soru İşareti(?) Ünlem(!): Alay etme ve yerme gayesiyle, ilgili sözcüklerden sonra parantez içinde kullanılır: Sınıfımızın en güzel kızı (!) sensin. Ünlem(!): Alay etme ve yerme gayesiyle, ilgili sözcüklerden sonra parantez içinde kullanılır: Sınıfımızın en güzel kızı (!) sensin. Tırnak İşareti(“”) Tırnak İşareti(“”) Parantez (Ayraç) () Parantez (Ayraç) () Uzun Çizgi (_) Uzun Çizgi (_)


"Fulya ÖZADALI YAZIM KURALLARI Bir dilin sözcüklerinin yazıya doğru olarak aktarılmasını sağlayan kurallara yazım(imla) kuralları denir. Yazım, bir dilin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları