Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

I. Uluslar Arası Katılımlı Yaşlı Bakım Modelleri ve Rehabilitasyon Turizmi Kongresi ve III.Geriatrik Fizyoterapi Kongresi 21 Kasım 2012, İzmir Yaşlı Bakım.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "I. Uluslar Arası Katılımlı Yaşlı Bakım Modelleri ve Rehabilitasyon Turizmi Kongresi ve III.Geriatrik Fizyoterapi Kongresi 21 Kasım 2012, İzmir Yaşlı Bakım."— Sunum transkripti:

1 I. Uluslar Arası Katılımlı Yaşlı Bakım Modelleri ve Rehabilitasyon Turizmi Kongresi ve III.Geriatrik Fizyoterapi Kongresi 21 Kasım 2012, İzmir Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyonda Disiplinler Arası Yaklaşım Prof. Dr. Nuran Akdemir

2  Dünya genelinde;  Doğurganlık hızının azalması ve  Öncelikle çocuk nüfusta, ardından da genç ve orta yaşlı nüfustaki azalma ile  Yaşlı nüfus artmaktadır.

3  Yaşlanma ayrıcalıksız her canlıda görülen, tüm işlevlerde azalmaya neden olan evrensel bir süreç olarak tanımlanmaktadır.

4 = Yaşlanma fizyolojik bir süreç olmasına karşın patolojik değişiklikler ve eşlik eden kronik progresif hastalıklara bağlı gelişen fonksiyon kayıpları günlük yaşantıda bağımlılığa, bakım ve destek gereksinime yol açar. Geriatrik Bakım ve Rehabilitasyon

5  Fizyolojik olarak yaşlılığa bağlı ortaya çıkan sorunların çözümlenmesi  Hastalık ve sakatlığın en aza indirilmesi  Yaşlıların günlük yaşamlarında fiziksel, psikososyal ve ekonomik olarak bağımsız olmalarını sağlama olarak tanımlanmaktadır. AMAÇ: Fonksiyonel bağımsızlığı geri kazanmasını ve günlük yaşam aktivitelerini kendi görebilme yeteneğini kazanmasını sağlamaktır.

6 Geriatrik Bakım ve Rehabilitasyon  Geriatrik bakım ve rehabilitasyonda yaşlı bireyin potansiyelini en üst düzeyde kullanması ve yaşamını bağımsız sürdürebilmesi için sağlık ekibi üyeleri ile birlikte çalışmak gerekir.

7 Sağlık Ekibi  Multidisipliner ekip  İnterdisipliner ekip  Transdisipliner ekip

8 Ekip Çalışması Çalışmada multidisipliner geriatri ünitesi ile multidisipliner uygulama yapılmış ve yaşlıların fonksiyonel düzeylerinde iyileşme saptanmıştır.

9 Ekip Çalışması Çalışmada evde yaşlı bireylere multidisipliner uygulama yapılmış, rutin verilen bakım ile karşılaştırılmış. 3 ay sonunda yaşlıların fonksiyonel düzeylerinde iyileşme, 6 ay sonunda iyilik halinde iyileşme saptanmıştır.

10 Geriatri Ekibi GGeriatrist ya da İç Hastalıkları uzmanı HHemşire FFizyoterapist SSosyal hizmet uzmanı BBeslenme uzmanı AAile ve tüketici bilimleri uzmanı PPsikolog GGerektiğinde diğer bilim dallarından hekimler ………………….

11 Hemşirenin Rolü Sistemik değerlendirme yapmak Bakım hedefleri belirlemek Hemşirelik tanısı koymak Hemşirelik uygulamaları yapmak Uygulama süresince ve sonrasında yaşlı bireyi değerlendirerek gereksinimler doğrultusunda yeniden düzenlemeler yapmak

12 Hemşirenin Amacı  Yaşlı bireyin mevcut kapasitesini en iyi düzeyde kullanmasını sağlamak olmalıdır. Hedefi  Yaşlı bireyin yaşam kalitesini artırmak  Fonksiyonel durumunu geliştirmek  İyilik halini geliştirmek olmalıdır.

13 Disiplinler Arası Yaklaşımın Bir Örneği Olarak Yaşlılık Platformu  Yaşlı grubun sorunlarını ve sesini topluma duyurmak,  Yaşlılarımızın hak ettikleri yaşam standartlarına ulaşmalarını sağlamak için gerekli çalışmaları yapmak,  Yaşlılık konusunda etkin ve yetkin ortak ses olmak amacıyla kurulmuştur. 16 Ocak 2008 tarihinden bu yana 37 kurum, kuruluş ve 40 il temsilcisi ile çalışmalarını yürütmektedir.

14  Prof. Dr. Nuran Akdemir Platform Koordinatörü  Recep OrhanYönetim Grubu Üye  Prof. Dr. Nuray KırdıYönetim Grubu Üye  Gülgen DuralYönetim Grubu Üye  Prof. Dr. Aylin Görgün BaranYönetim Grubu Üye  Doç. Dr. Oya Hazer Yönetim Grubu Üye  Dr. Burcu Balam Doğu Yönetim Grubu Üye  Dr. İmatullah Akyar Yönetim Grubu Üye  Dr. Çiğdem Ayhan Yönetim Grubu Üye III. Dönem Yönetim Grubu Üyeleri 2012-2014

15 Platform Etkinlikleri  Dün, Bugün ve Yarın Yaşlılık  Yaşlanan Türkiye’de İleriye Yönelik Hedefler  Sivil Toplum Yaşlılık Platformunda Buluşuyor  Aktif Yaşlanma ve Nesiller Arası Dayanışma

16 Platform Etkinlikleri  Yaşlılık alanına ilişkin sorunlara yönelik çözüm önerileri ve eylem planı stratejisinin belirlenmesi amacıyla  “Türkiye’de Yaşlıların Hukuki Durumu, Uygulanan Politikalar ve Yaşlılara Götürülen Hizmetler”,  “Yaşlılıkta Sağlık” ve  “Yaşlıların Yaşam Ortamları” konularında19 Mart 2010, 16-17 Haziran 2010 tarihlerinde iki çalıştay düzenlemiştir.

17 …TEŞEKKÜRLER…


"I. Uluslar Arası Katılımlı Yaşlı Bakım Modelleri ve Rehabilitasyon Turizmi Kongresi ve III.Geriatrik Fizyoterapi Kongresi 21 Kasım 2012, İzmir Yaşlı Bakım." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları