Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SİNDİRİM Ve GÖREVLİ YAPILAR. SİNDİRİM Ve GÖREVLİ YAPILAR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SİNDİRİM Ve GÖREVLİ YAPILAR. SİNDİRİM Ve GÖREVLİ YAPILAR."— Sunum transkripti:

1

2 SİNDİRİM Ve GÖREVLİ YAPILAR

3 Besinlerin bu yolculuğuna ne ad verilir?
SİNDİRİM İnsanlar, yaşamsal etkinliklerini sürdürmek için çeşitli besinlerle beslenirler. Yiyip içmek bu sürecin küçük bir bölümüdür. Asıl olan, besinlerin kana geçmesidir. Kan yoluyla besinler ilgili yapı ve organlara taşınır. Yediğimiz yiyecekler vücutta uzun süren bir yolculuğa çıkarlar. Bunun İçin Küçük parçacıklara ayrılır. Bazı vücut salgılarının yardımıyla kana geçebilecek hale gelir. Vücudumuzu oluşturan yapı ve organların enerji ihtiyacı karşılanır Besinlerin bu yolculuğuna ne ad verilir?

4 SİNDİRİMDE GÖREVLİ YAPI VE ORGANLAR
Besinlerin parçalanarak kana geçebilecek hale gelmesi sindirim organlarınca sağlanır.Sindirim organları şunlardır: AĞIZ : Sindirimin başladığı yerdir.Dişler besinleri küçük parçalara ayırır.Tükürük salgısı yediklerimizi ıslatarak, yumuşatır.Dilimiz ise yiyeceği yutağa iter. YUTAK: Dil tarafından itilen yiyecekleri yemek borusuna iletir. YEMEK BORUSU: Yutaktan mideye kadar uzanan borudur. Yemek borusunu oluşturan kaslar, kasılıp gevşeyerek besinleri mideye doğru iter. MİDE: Karın boşluğunun sol üst kısmından sağ tarafa kıvrılarak uzanır.Besinler midede toplanır. Mide, salgılarıyla besinleri karıştırıp kasılı gevşeme hareketleri ile3-4 saat çalkalar.Bulamaç haline getirir. İNCE BAĞIRSAK: Midede bulamaç haline gelen besinler, ince bağırsağın salgılarıyla kana geçebilecek hale gelir. KALIN BAĞIRSAK: İnce bağırsakta kana geçemeyen besinler buraya gelir. Su ve tuz gibi emilmesi tamamlanmayan maddeler de burada emilerek kana geçer.Sindirilemeyen maddeler anüs yoluyla dışarı atılır.

5 GÖZDEN GEÇİRME Sindirim ne demektir? Tanımlayınız.
Sindirim organlarınızı vücudunuzun üzerinde gösterip, işlevlerini söyleyiniz. Besinlerin sindirim sırasında izlediği yolu sırasıyla söyleyiniz.

6

7 Atatürk İlköğretim Okulu
TEŞEKKÜR EDERİM Atatürk İlköğretim Okulu Sınıf Öğretmeni Kuyucak - AYDIN Mustafa Neşeli GİRGİN


"SİNDİRİM Ve GÖREVLİ YAPILAR. SİNDİRİM Ve GÖREVLİ YAPILAR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları