Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TEDARİK (SATINALMA) TEDARİK FONKSİYONU:

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TEDARİK (SATINALMA) TEDARİK FONKSİYONU:"— Sunum transkripti:

1 TEDARİK (SATINALMA) TEDARİK FONKSİYONU:
İŞLETMENİN İHTİYAÇ DUYDUĞU HER TÜRLÜ KAYNAĞIN TEMİN EDİLMESİDİR. TEDARİK YÖNETİMİYLE ELDE EDİLMEK İSTENEN; GEREĞİNDEN FAZLA KAYNAĞI İŞLETMEDE BULUNDURARAK STOK MALİYETLERİNİ ARTTIRMAMAK VE BU STOKLARI ÜRETİMİ AKSATACAK KADAR DÜŞÜK TUTMAMAKTIR.

2 TEDARİK (SATINALMA) TEDARİK FONKSİYONUNUN AKSAMASI İŞLETMEYİ AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDE OLUMSUZ ETKİLEYECEKTİR. 1. DÜŞÜK KALİTELİ VEYA KUSURLU HAMMADDE VE MALZEMELER ÜRETİM MASRAFLARINI ARTTIRACAKTIR. 2. İSTENİLEN ZAMANDA GEREKLİ MADDELERİN BULUNMAMASI SONUCU FABRİKANIN FAALİYETİNE ARA VERMESİ, BAZI HARCAMALARIN DEVAM EDECEK OLMASI İŞLETME GİDERLERİNİ VE VERİMLİLİĞİ OLUMSUZ OLARAK ETKİLEYECEKTİR. 3. İMALAT İŞLETMELERİNİN GENELLİKLE SATIŞLARDAN ELDE ETTİKLERİ GELİR MİKTARININ YARISINDAN FAZLASINI HAMMADDE VE DİĞER YARDIMCI MALZEMELERİN OLUŞTURMAKTADIR. BU NEDENLE, BİR İŞLETMENİN TEDARİK ETTİĞİ MALLARDA YAPILACAK UFAK BİR ARTIŞ İŞLETMENİN MALİYETİNİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ARTTIRACAKTIR.

3 SATINALMA (TEDARİK) TEDARİK YÖNETİMİNİN GÖREVLERİNDEN BAZILARI ŞUNLARDIR: 1. PİYASADAKİ FİYAT HAREKETLERİNİ YAKINDAN İZLEMEK, 2. AŞIRI FİYAT ARTIŞI İHTİMALİNE KARŞI YÖNETİCİLERİ UYARMAK, 3. SATICI FİRMALARI BULMAK VE BUNLARIN KAPASİTELERİ, SATIŞ VE KREDİ ŞARTLARI, DAĞITIM ŞEKİLLERİ VE PİYASADAKİ PRESTİJLERİ HAKKINDA BİLGİ TOPLAMAK, 4. SATICI FİRMALARLA HER TÜRLÜ GÖRÜŞME VE PAZARLIĞI YAPMAK, 5. EN DÜŞÜK MALİYETLE MÜMKÜN OLAN EN KALİTELİ MAL/HİZMETİ SATIN ALMAK,

4 SATINALMA (TEDARİK) 6. ALINAN MAL/HİZMETİN ZAMANINDA İŞLETMEYE GETİRİLMESİNİ SAĞLAMAK, 7. TESLİMATTA BİR GECİKME SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA İLGİLİ BÜTÜN BÖLÜMLERİ UYARMAK, 8. MAL/HİZMETİN KABULÜ İÇİN GEREKLİ İŞLEMLERİ YAPMAK VE KABUL KONTROLLERİNDE KALİTE KONTROLÜNE YARDIMCI OLMAK, 9. AMBARA GİREN MAL İLE İLGİLİ KAYITLARI İLGİLİ BÖLÜMLERE GÖNDERMEK.

5 TEDARİK BÖLÜMÜNÜN FONKSİYONLARI
1. ALINACAK MALLARIN PİYASA ARAŞTIRMALARININ YAPILMASI: BURADA, TALEP EDİLEN MALLARIN YURTİÇİ VE YURTDIŞI KAYNAKLARI ARAŞTIRILIR. BU KAYNAKLAR TARAFINDAN ARZEDİLEN MALLARI MİKTAR, NİTELİK VE TEKNOLOJİK ÖZELLİKLERİ İLE TESLİM ALMA, TAŞIMA VE DEPOLAMA GİBİ TEDARİK İLE İLGİLİ DİĞER ŞARTLAR İNCELENİR VE DEĞERLENDİRİLİR.

6 TEDARİK BÖLÜMÜNÜN FONKSİYONLARI
2. TEDARİK EDİLECEK MALLARA OLAN TALEP DEĞERLENDİRİLİR: BURADA, İŞLETME YÖNETİCİLERİ TALEP ETTİKLERİ MALLARA NE KADAR İHTİYAÇ DUYDUKLARINI, BU İHTİYACIN ZAMAN İTİBARİYLE DAĞILIMININ VE GÖSTERECEĞİ MUHTEMEL SEYRİN NE OLACAĞINI, ALINACAK MALLARIN HANGİ ÖZELLİK VE NİTELİKLERE SAHİP OLDUĞUNU BELİRLER.

7 TEDARİK BÖLÜMÜNÜN FONKSİYONLARI
3. TEDARİK KAYNAKLARI İLE İHTİYAÇLAR ARASINDA İLİŞKİ KURMA: İHTİYAÇLARDAN HAREKET EDEREK TEDARİK KAYNAKLARI ARASINDA BİR SEÇİM VE TERCİH YAPMA FAALİYETLERİNDEN OLUŞUR.

8 TEDARİK BÖLÜMÜNÜN FONKSİYONLARI
4. TEMİN EDİLEN MALLARIN İŞLETME İÇİNDE TAŞINMASI VE DEPOLANMASI: DEPO VE AMBAR YÖNETİMİ VE BURALARA GİREN VE ÇIKAN MALLARIN KAYITLARININ TUTULMASI FAALİYETLERİDİR.

9 TEDARİK POLİTİKASI İŞLETMELER TEDARİK POLİTİKALARINI TESBİT EDERKEN BİRTAKIM KRİTERLERİ DEĞERLENDİRMELİDİR. BUNLAR: 1. EN UYGUN ŞARTLARI SAĞLAYAN SATICILARIN BELİRLENMESİ, 2. İŞLETMENİN ZAMAN ZAMAN SATICI DEĞİŞTİRMESİNİ GEREKLİ KILAN NEDENLER VARSA BUNLARIN BELİRLENMESİ, 3. SATICILARIN TEKNİK YENİLİKLERİ, MODADAKİ DEĞİŞİMLERİ İZLEYİP İZLEMEDİĞİNİN BELİRLENMESİ,

10 TEDARİK POLİTİKASI 4. SATICILARIN VE RAKİPLERİNİN FİYAT VE ŞARTLARININ İNCELENMESİ, 5. TAAHHÜDÜNÜ YERİNE GETİRMEYEN SATICILARIN ALTERNATİFİNİN BULUNUP BULUNMADIĞININ ARAŞTIRILMASI, 6. YAPILACAK TEDARİĞİN FİYAT VE KALİTE BAKIMINDAN İŞLETMEYE UYGUNLUĞUNUN SÜREKLİ OLARAK ARAŞTIRILMASI.

11 TEDARİK YÖNTEMLERİ İŞLETMELER GENEL OLARAK ÜÇ YÖNTEMLE TEDARİK ÇALIŞMASINDA BULUNMAKTADIRLAR: BİR ÜRETİM FAKTÖRÜNÜN İHTİYAÇ DUYULDUĞUNDA TEDARİK EDİLMESİ: İŞLETMENİN BU İLKEYİ UYGULAYABİLMESİ İÇİN TEDARİK EDİLECEK MALLARIN HER AN HAZIR OLMASI VE BULUNABİLMESİ GEREKİR. FAYDASI İŞLETMEYİ STOK MASRAFINDAN KURTARIR.

12 TEDARİK YÖNTEMLERİ 2. İŞLETMEDE DEVAMLI OLARAK BELİRLİ MİKTARDA STOK BULUNDURULMASI: İŞLETME STOKLARINDA BELİRLİ ALT SINIRLAR TESPİT EDİLMEKTEDİR. BU ALT SINIRLARA DÜŞÜLDÜĞÜNDE YENİ TEDARİK ÇALIŞMALARINA BAŞLANIR.

13 TEDARİK YÖNTEMLERİ 3. DÜZENLİ OLARAK TEDARİKTE BULUNMAK:
İŞLETME, SATICILARLA SÖZLEŞMELER YAPARAK MALLARIN BELİRLİ ARALIKLARLA İŞLETMEYE TESLİMİNİ GÜVENCE ALTINA ALIR.

14 TEDARİK YÖNTEMLERİ TEDARİK ÇALIŞMALARI, FAALİYETİN ÖZELLİĞİ BAKIMINDAN DA ÇEŞİTLENDİRİLEBİLİR. BU DURUMDA: 1. SANAYİ İŞLETMELERİ SÜREKLİ OLARAK HAMMADDE, YARDIMCI MADDE, İŞLETME MALZEMESİ TEMİN ETMEK DURUMUNDADIR.

15 TEDARİK YÖNTEMLERİ 2. SIK SIK YIPRANAN VE BELİRLİ SÜRELER SONUNDA YENİLENMELERİ ZORUNLU OLAN ÇEŞİTLİ MAKİNA VE TEÇHİZATIN DA ARALIKLI OLARAK TEDARİĞİ GEREKMEKTEDİR.

16 TEDARİK YÖNTEMLERİ 3. BİR DEFAYA ÖZGÜ TEDARİK İSE; İŞLETMENİN KURULDUĞU ARAZİNİN, BİNALARIN VE TESİSLERİN İLK KEZ ALINDIĞINDA SÖZ KONUSU OLMAKTADIR. ANCAK İŞLETME BÜYÜDÜKÇE VE GELİŞTİKÇE, İHTİYACA GÖRE YENİ TEDARİKLER GERÇEKLEŞTİRİLEBİLİR.

17 Örnek bir Tedarik İş Akış Şeması
H Girdi Ürün/Hizmet Alım İhtiyaç Tespiti Tedarikçi Belirleme Teklif Alma ve Değerlendirme Ambara/Talep Birimine Verme Satınalma İlgili Birimlere Bildirme E Onay Kontrol Stokta var mı? Tedarikçi Değerlendirme


"TEDARİK (SATINALMA) TEDARİK FONKSİYONU:" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları