Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hazırlayan: Perihan Kargül1 Çevremizdeki Canlılar Hayvanlar Bitkiler Hazırlayan: Perihan Kargül.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hazırlayan: Perihan Kargül1 Çevremizdeki Canlılar Hayvanlar Bitkiler Hazırlayan: Perihan Kargül."— Sunum transkripti:

1 Hazırlayan: Perihan Kargül1 Çevremizdeki Canlılar Hayvanlar Bitkiler Hazırlayan: Perihan Kargül

2 2 Hayvanlar  Hayvanların yaşayışı –Otla beslenen hayvanlar  Koyun, keçi, inek, öküz, at, eşek, tavuk, kuşlar, arılar –Etle beslenen hayvanlar  Kedi, köpek  Hayvanların yararları

3 Hazırlayan: Perihan Kargül3 Hayvanların yararları 1. Hayvanların sayısız yararları vardır. Besinlerimizin ve giyeceklerimizin bazılarını hayvanlardan elde ederiz. 2. Et, süt, yumurta, bal, tereyağı gibi besinleri hayvanlardan sağlarız. 3. Derisinden; ceket, ayakkabı, kaban ve kemer yapımında yararlanırız.

4 Hazırlayan: Perihan Kargül4 4. Yününden; yatak, yorgan, yastık, kazak, hırka, çorap, eldiven, bere yaparız. 5. Yün iplikten halı ve kilim dokunur. 6. At, eşek, deve, öküz gibi hayvanları yük taşımacılığında kullanırız. Böylece güçlerinden yararlanırız. 7. Kemik ve boynuzlarını tarak, bıçak sapı ve süs eşyaları yapımında kullanırız.

5 Hazırlayan: Perihan Kargül5 8. Bağ ve bahçelerde gübresini kullanırız. 9. Bazı hayvanlar;çevremizi güzelleştirirler. Kuş, kedi, köpek, balık gibi hayvanlar bize arkadaşlık ederler.

6 Hazırlayan: Perihan Kargül6 Bitkiler  Çiçekli bitkiler –kök, –gövde, –yaprak ve çiçeklerden oluşur.

7 Hazırlayan: Perihan Kargül7 Kök  Bitkiyi toprağa bağlayan kısımdır. Topraktan su ve madensel tuzları alır. Gövdeye gönderir. Pancar, turp, havuç gibi bitkilerin köklerinde besin depo edilir.

8 Hazırlayan: Perihan Kargül8 Gövde  Bitkiyi ayakta tutan kısımdır. Su ve madensel tuzları yapraklara gönderir. Gövdenin üzerinde dal, yaprak, meyve ve çiçekler bulunur.

9 Hazırlayan: Perihan Kargül9 Yaprak  Bitkinin solunum, terleme, besin yapma ve boşaltma görevini görür.

10 Hazırlayan: Perihan Kargül10 Çiçek  Çiçek, bitkinin çoğalma organıdır. Tohum, çiçekte oluşur. Tohumun dışındaki etli kısım ise meyvedir.  Elma, armut, gibi bitkilerde besin meyvede, ceviz, fındık, gibi bitkilerde ise tohumda birikir.

11 Hazırlayan: Perihan Kargül11 Bitkilerde Büyüme  Bitkiler, tohumun çimlenip, büyümesiyle oluşurlar. Toprağa dikilen tohum çimlenir. Tohumun çimlenmesi için su, hava, uygun sıcaklık ve biraz karanlık gerekir. Büyüme için ise güneş ışığı, su, hava ve madensel maddeler gerekir.

12 Hazırlayan: Perihan Kargül12 Bitkilerin yararları  Bitkiler, insanların ve hayvanların besin kaynağıdır. Bitkilerden bir çok şekilde yararlanırız.  Yiyecek olarak kullandığımız bitkiler: –Fasulye, nohut, buğday, mısır, domates, soğan, patates, elma, armut, portakal, muz...

13 Hazırlayan: Perihan Kargül13 Bitkilerin yararları  Giyecek olarak kullandığımız bitkiler: –Pamuk, keten, kenevir  Yakacak olarak kullandığımız bitkiler: –Kurumuş ağaçlar, ceviz ve fındık kabukları.

14 Hazırlayan: Perihan Kargül14 Bitkilerin yararları  İlaç olarak kullandığımız bitkiler: –Papatya, anason, haşhaş, ıhlamur vb.  Süs bitkisi olarak kullandığımız bitkiler: –Gül, lale, menekşe, yasemin, karanfil vb.

15 Hazırlayan: Perihan Kargül15 Canlıları koruma  İnsanlara bu kadar yararı olan bitki ve hayvanları korumalıyız. Onların yaşadığı doğal çevreyi bozmamalıyız. Doğanın dengesi bozulursa, hiçbir canlı yaşayamaz. Bunu düzeltmek çok uzun zaman alır.

16 Hazırlayan: Perihan Kargül16 Hayvan ve bitkileri korumak için:  Ormanları çoğaltmalıyız.  Deniz, göl ve akarsuları kirletmemeliyiz.  Havayı kirletmemeliyiz.  Yanlış avlanmayı önlemeliyiz.  Hayvanlara iyi davranmalıyız.  Evcil hayvanların bakımlarına özen göstermeliyiz.  Tarım ilaçlarını gelişi güzel kullanmamalıyız.


"Hazırlayan: Perihan Kargül1 Çevremizdeki Canlılar Hayvanlar Bitkiler Hazırlayan: Perihan Kargül." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları