Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FEN ve TEKNOLOJİ / ASİT ve BAZLAR 1 ASİTLER VE BAZLAR MADDELERİ NASIL ETKİLER?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FEN ve TEKNOLOJİ / ASİT ve BAZLAR 1 ASİTLER VE BAZLAR MADDELERİ NASIL ETKİLER?"— Sunum transkripti:

1 FEN ve TEKNOLOJİ / ASİT ve BAZLAR 1 ASİTLER VE BAZLAR MADDELERİ NASIL ETKİLER?

2 FEN ve TEKNOLOJİ / ASİT ve BAZLAR 2 Asit ve bazların bazı gıda maddelerinde bulunduğunu ve gıdaların beslenmemizde önemli bir yere sahip olduğunu öğrenmiştik. Bazı yararlarının yanında asit ve bazların zararları da vardır.

3 FEN ve TEKNOLOJİ / ASİT ve BAZLAR 3 Özellikle derişik asit ve baz çözeltileri oldukça tehlikeli olabilmektedir. Özellikle et ve kemik üzerindeki aşındırma, parçalama, dokulara zarar verme gibi etkileri son derece fazladır.

4 FEN ve TEKNOLOJİ / ASİT ve BAZLAR 4 Asitler ve bazların canlılara zararı olduğu gibi pek çok cansız maddeye de etkileri vardır. Örneğin limonun içinde bulunan sitrik asit mermer mutfak tezgâhının yüzeyine zarar vererek tahrip olmasına neden olur. Bu nedenle mutfak tezgâhlarında genellikle granit tercih edilir.

5 FEN ve TEKNOLOJİ / ASİT ve BAZLAR 5 Bulaşıklar bazik bulaşık deterjanları ile yıkanır. Baz içeren deterjanlar ise özellikle camdan ve porselenden yapılmış maddelere etki ederler. Bu nedenle kristal gibi cam eşyaların ve bazı sırsız seramik kapların bulaşık makinesinde yıkanmaları sakıncalı olabilir. Porselen sır malzemesi olarak da bazdan etkilenmeyen özel sırlar seçilir.

6 FEN ve TEKNOLOJİ / ASİT ve BAZLAR 6 Asitler metallerle tepkimeye girerek H 2 gazı açığa çıkarıyordu daha önceki derslerimizde buna değinmiştik hatırlarsanız.

7 FEN ve TEKNOLOJİ / ASİT ve BAZLAR 7 Etkileşimlerinden dolayı asit çözeltileri metal kaplarda, baz çözeltileri ise cam kaplarda saklanmaz. !

8 FEN ve TEKNOLOJİ / ASİT ve BAZLAR 8 Sadece asitlerin ve bazların değil, tüm kimyasal maddelerin çeşitli zararlı etkileri olabilir. Bu maddelerin zararlı etkilerinden korunmak için toplumsal bilinç geliştirilmelidir. Kimyasal madde atıkları uygun bir şekil değeri dönüştürülmeli ya da imha edilmelidir. Bununla birlikte gerek devletimizin çıkardığı kanunlarda, gerekse uluslararası anlaşmalarda kimyasal maddelerin üzerinde bazı tehlike işaretlerinin bulundurulması zorunlu kılınmıştır. Bunlar tüm dünyaca kabul edilmiş ve ortak anlamlar taşıyan sembollerdir.

9 FEN ve TEKNOLOJİ / ASİT ve BAZLAR 9 T+F+ Aşındırıcı madde Zararlı madde Patlayıcı madde Oksitlenici madde Çok zehirli madde Zehirli madde Yanıcı madde Aşırı derecede yanıcı madde Tıbbi AtıkRadyasyon etkisi

10 FEN ve TEKNOLOJİ / ASİT ve BAZLAR 10 Bu işaretlerin anlamlarını öğrenmek laboratuvarda hastanelerde ve trafikte pek çok tehlikeden korunmamızı sağlar. !


"FEN ve TEKNOLOJİ / ASİT ve BAZLAR 1 ASİTLER VE BAZLAR MADDELERİ NASIL ETKİLER?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları