Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

15.03.2010. Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla HİCRİ 2.NCİ YILDA İNEN SURELER.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "15.03.2010. Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla HİCRİ 2.NCİ YILDA İNEN SURELER."— Sunum transkripti:

1 15.03.2010

2 Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla HİCRİ 2.NCİ YILDA İNEN SURELER

3 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Bu Yılda İnen Surelerden; Bakara Suresi Enfal Suresi

4 MEDİNE

5 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Bakara Suresi; Ey İman edenler İman ettik demekle rahata kavuşacağınızı sanmayın.

6 BEDR

7 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Bakara Suresi; Kesinlikle bu imanınız denenecektir.; Korkuyla Açlıkla, Mal, can ve verim kaybıyla sınanacaksınız. Ama sabredenler için müjde var.

8

9 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Bakara Suresi; Bir musibete uğradığınızda: “Doğrusu biz Allah’a aidiz ve sonunda yine O’na döneceğiz” diyerek imanınızı muhafaza ediniz. Böyle düşünür ve buna uygun davranırsanız; Rabbinizin sürekli desteği ve bağışına mazhar olacaksınız. Doğru yolda olanlar da sizler olacaksınız.

10

11 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Bakara Suresi; Size karşı savaş açan olursa; Allah yolunda savaşın, Fakat saldırganlık yapmayın! Allah saldırganlık yapanları sevmez. Onları, (savaşta) gözünüze kestirdiğiniz her yerde öldürün. Sizi sürgün ettikleri yerden siz de onları sürgün edin. İnanca yönelik zulüm ve baskı ölümden beterdir.

12 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Bakara Suresi; Eğer savaşmaktan vazgeçerlerse Allah’ın bağışlayıcı olduğunu bilin ve siz de bağışlayın. Böylelerine düşmanlık beslemeyin.

13 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Bakara Suresi; İman etmek, Cenneti hak etmek o kadar kolay bir şey değildir. Hakedip etmediğinizi deneyeceğiz. Sizden öncekilerin başına gelenler sizin de başınıza gelmeden cenneti haketmeyeceksiniz. Onların başına öyle şiddetli zorluklar, Öyle boğucu darlıklar geldi ve Öylesine sarsıldılar ki, Peygemberleri bile “Allah’ın yardımı ne zaman gelecek!” diyecek hale geldiler.

14 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Bakara Suresi; Şunu iyi bilinki, siz bu iman sınavında sabreder ve tüm gücünüzle bu davaya destek verirseniz, Allah’ın desteğini yanınızda bulacaksınız. Savaş hoşunuza gitmemiş olabilir. Ama şunu bilinki sizin hoşlanmadığınız bir şey sizin için hayırlı, sizin hoşlandığınız bir şey de sizin için şerli olabilir: Allah, sizin bilmediklerinizi bilir.

15 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Bakara Suresi; Bu nedenle Allah sizden bir şey istiyorsa bunda tereddüt etmeyin. Çünkü O, Almak için değil, daha iyisini vermek için istiyor.

16 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Bakara Suresi; Düşmanla karşı karşıya geldiğinizde şöyle dua edin.

17 Ey Rabbimiz

18 Üzerimize Sabır Yağdır

19 Ayaklarımızı Kaydırma

20 Kafirlere karşı bize yardım et.

21 Ordu Kervan

22 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Enfal Suresi; Ey İman edenler. Allah, iki topluluktan birinin (kervan yada ordu) sizin elinize geçeceğine ilişkin vaadde bulunuyor.

23

24 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Enfal Suresi; Sizin gönlünüzde ise korumasız olanın (kervan’ın) elinize geçmesi yatıyor.

25

26 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Enfal Suresi; Allah’ın muradı, bu değil. Allah’ın muradı; kelamı aracılığıyla hakkı gerçekleştirmek ve kâfirlerin kökünü kurutmaktır. Allah, sizin elinizle hakkın gerçek ve bâtılın sahte olduğu ortaya çıkarmak istiyor.

27

28 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Enfal Suresi; Savaşın arefesinde Rabbinizden yardım dileniyordunuz ve bunun üzerine Allah, size bir müjde olsun ve bu vesileyle içiniz ferahlayıp moraliniz yükselsin diye “Size birbirini izleyen bin melekle yardım edeceğini bildiriyor.

29 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Enfal Suresi; Böylece sizi, bir iç sükunetinin çepeçevre kuşatmasını sağlamış ve üzerinize gökten tarifsiz bir yağmur(sukunet) indirerek ayaklarınızı onunla sabit kılmıştık.

30

31 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Enfal Suresi; Size bu şekilde moral verirken, inkar edenlerin yüreklerine de korku saldık. Size, onların şiddetli bir şekilde cezalandırılacağını haber vermiş idik. Bu ceza, onların Allah’a ve Elçisi’ne karşı konuşlanmaları yüzündendir. Kim Allah ve Rasulü’ne karşı konuşlanırsa, iyi bilsin ki Allah’ın cezalandırması pek şiddetli olacaktır.

32

33 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Enfal Suresi; Siz ey iman edenler! Savaş meydanında, inkârda direnenlerin kalabalık ordusuyla karşılaştığınızda sakın ardınızı dönüp kaçmayın. Böyle yaparsanız Allah’ın gazabına muhatap olursunuz.

34 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Enfal Suresi; Şimdi, Allah’a ve Rasulü’ne bağlılığınızı gösterme zamanı geldi.

35 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Enfal Suresi; Bu bilgilendirme ve bilinçlendirmeden sonra Müslümanlar Bedir’de bu sınava tabi tutuldular.

36 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Enfal Suresi; Ey İman edenler. Hatırlayın. Bir zamanlar siz yeryüzünde ezilen bir azınlıktınız. İnsanların sizi etnik temizliğe tabi tutmasından endişe ederdiniz!

37 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Enfal Suresi; Biz ise Allah’a güvenip dayanmanızı söylüyorduk. Böyle zor bir zamanda Allah size sığınak oldu, sizi yardımıyla güçlendirdi ve size güzel ve temiz rızıklar bahşetti. Öyleyse şükrediniz.

38 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Enfal Suresi; İnsanları, Allah yolundan çevirmek için servetlerini ortaya koyan Mekke Müşrikleri: Sizlerin, bu amacınıza ulaşmanız için daha çok servet harcamanız gerekecek; Sonra bu amacınızın gerçekleşmemiş olmasından dolayı içinizde bir özlem olarak kalacak. En sonunda tükenip gideceksiniz. Nihayet, bu inkârınızda ısrar etmeye devam ederseniz topluca cehenneme sürüleceksiniz.

39 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Enfal Suresi; Ey Mekke Müşrikleri; İnkârda inadınıza, eğer bir son verirseniz geçmişte yaptıklarınızın bağışlanacağını bilin, yok eğer bildiklerinizi okumaya devam ederseniz, geçmişte sizin gibi davranan benzerlerinin başına gelenleri sakın unutmayın!

40 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Enfal Suresi; Ey İman edenler. Artık kafirlerle; İnsanlara yaptıkları zulüm ve baskı sona erinceye kadar ve Hayatın Allah’a adanmasına yönelik tüm baskılar kaldırılıncaya kadar savaşın!

41

42 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Enfal Suresi; Ey İman edenler. Şunu iyi bilin ki, bu savaşta ganimet olarak aldığınız her şeyin; Beşte biri Allah’a ve Elçi’ye; dolayısıyla yakınlara, yetimlere, muhtaçlara ve yolda kalmışlara aittir.

43 BEDR

44 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Enfal Suresi; Siz Bedir’e geldiğinizde; Siz vadinin yakın ucunda, kafirler ise uzak ucundaydı; kervansa sizden hayli aşağıdaydı. Birbirinizden haberiniz yoktu. Eğer sözleşmiş olsaydınız dahi, sözleştiğiniz zamanı bu kadar isabetli tutturamazdınız.

45 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Enfal Suresi; Burada Allah’ın bir hesabı vardı. Allah olması mukadder bir işi gerçekleştirmek için (böyle) yaptı ki; helâk olan hakkın açık bir müdahalesiyle helâk olsun, hayatta kalan da (yine) hakkın açık bir müdahalesiyle hayatta kalsın:

46 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Enfal Suresi; Ey Nebi. Savaşın hemen öncesinde; içinizde sakladığınız bir endişe vardı. O gece, Allah rüyanda, sana onları sayıca az gösterdi.

47 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Enfal Suresi; Eğer onları sana kalabalık gösterseydi, kesinlikle yılgınlığa kapılacak ve yapılması gereken iş konusunda anlaşmazlığa düşecektiniz. Fakat Allah (sizi) bundan korudu: çünkü O gönüllerin özünü en ince ayrıntısına kadar bilendir.

48 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Enfal Suresi; O gün, siz düşmanlarınızla karşı karşıya geldiğinizde Allah, onları sizin gözünüzde büyütmemenizi sağlamıştı; sizse onların gözünde zaten az görünüyordunuz. Allah olması mukadder bir işi gerçekleştirsin diye böyle yaptı.

49 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Enfal Suresi; Öyleyse siz ey iman edenler; Bir toplulukla savaş için karşı karşıya geldiğinizde, yılmayın ve Allah’ı sürekli anın ki kurtuluşa eresiniz. Allah’a ve O’nun Elçisi’ne tabi olun ve birbirinizle didişmeyin! Sonra direncinizi yitirirsiniz, rüzgarınız da kesilir. Kesinlikle unutmayın ki Allah direnenlerle birliktedir.

50 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Enfal Suresi; Mekkeden, gösteriş içinde kasılarak çıkanlar gibi olmayın. Çünkü onlar Allah’ın yolundan insanları alıkoyuyorlar. Bakın işte, Allah onların bütün yaptıklarını nasıl etkisiz hâle getiriyor.

51 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Enfal Suresi; Aslında onları bu şekilde davranmaya iten şeytandı. Onlara yapıp ettiklerini kendilerine güzel göstererek diyordu ki: “Bu gün hiç bir insan size galip gelemez; çünkü ben sizin yanınızdayım!”

52 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Enfal Suresi; Fakat iki taraf birbirinin görüş alanına girince ökçeleri üzerine geri döndü ve dedi ki: “Benim sizinle hiçbir ilişkim olamaz! Çünkü ben sizin görmediğinizi görüyorum; üstelik ben Allah’tan korkarım: çünkü Allah’ın cezalandırması pek şedid olur.

53 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Enfal Suresi; Bazı münafıklar ve Yahudiler diyorlardı ki: “Bu adamlara dinleri yanlış yaptırıyor!” Hangi cesaretle Mekkelilere kafa tutuyorlar. Oysa, Allah’a güvenen herkes şunu bilmeli: her işinde mükemmel olan, her hükmünde tam isabet eden yalnız Allah’tır.

54 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Enfal Suresi; Savaş Meydanında, Allah, küfre saplanıp kalanlara ölümü tattırdığında bir görmeliydin: Melekler onların suratlarına ve sırtlarına vurarak, Tadın bakalım yakıcı azabı diyorlardı. Bu, sizin ellerinizle işlediklerinizin karşılığıdır. Allah hiç kimseye haksızlık yapmaz. Allah’ın kullarına haksızlık yapma ihtimali yoktur.

55 Medine Dönemi Hicretin 2.nci Yılında İnen Sureler Enfal Suresi; Onların akibeti de Firavunun ki gibi oldu………. (Yahudilerin anlaşmayı bozmalarıyla ilgili bölüm Enfal 46)


"15.03.2010. Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla HİCRİ 2.NCİ YILDA İNEN SURELER." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları