Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Necati Cumalı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Necati Cumalı."— Sunum transkripti:

1 Necati Cumalı

2 İşlenecek Konular Necati Cumalı’nın Hayatı
Necati Cumalı’nın Edebi Hayatı Necati Cumalı’nın eserleri Necati Cumalı’nın en önemli romanlarından “Tütün Zamanı”nın incelenmesi “Serçe Kuşu” şiiri

3 Necati Cumalı’nın Hayatı
1921’de Yunanistan sınırları içindeki Florina’da doğdu. İzmir Atatürk Lisesi’nden mezun oldu. 1941’de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nde görev yaptı. İzmir ve Urla’da avukatlık yaptı.

4 Paris Basın Ataşeliği’nde memurluk görevinde bulundu.
İstanbul radyosunda redaktörlük yaptı. Eşinin Dışişleri’ndeki görevi nedeniyle İsrail’de ve Paris’te yaşadı. Yurda döndükten sonra İstanbul’a yerleşti. 10 Ocak 2001’de yerleştiği İstanbul’da yaşamını yitirdi.

5 Necati Cumalı’nın Edebi Hayatı
İkinci Dünya Savaşı yıllarında şiirlerle yazın yaşamına girmiştir. İlk şiirini 1939’da “Urla Halkevi Dergisi”nde yayımlamıştır. Daha sonra şiirlerini “Varlık” “Servet-i Fünun” “Yeni İnsanlık” gibi dönemin önemli dergilerinde yayımlamıştır. 1943’de ilk kitabı olan “Kızılçullu Yolu”nu çıkarmıştır.

6 Aynı yıl askere giden Cumalı geçirdiği zehirli sıtma nedeniyle hava değişimine gönderildi.
Hastalığının ve askerliğin etkisiyle “Harbe Gidenin Şarkıları” adlı kitabını çıkarmıştır. Ankara’ya dönen Cumalı “Ülkü” “Ankara” “Varlık” dergilerinde şiirlerini yayımlamaya devam etmiştir. Daha sonra birçok edebi türde eserler oluşturmuştur.

7 Necati Cumalı’nın Eserleri
Şiirleri: Kızılçulu Yolu Harbe Gidenin Şarkıları Mayıs Ayı Notları Güzel Aydınlık Güneş çizgisi Serçe Kuşu İmbatla Gelen Başaklar Gebe Aç Güneş Yarasın Beyler Tufandan Önce Aşklar Yalnızlıklar

8 Romanları: Tütün Zamanı Yağmurlar ve Topraklar Aşk da Gezer

9 Öyküleri: Yalnız Kadın Değişik Gözle Susuz Yaz Ay Büyürken Uyumam
Makedonya 1900 Kente İnen Kaplanlar Dila Hanım Revizyonist Yakubun Koyunları Aylı Bıçak

10 Oyunları: Mine Nalınlar Derya Gülü Oyunlar I Oyunlar II Oyunlar III
Oyunlar IV Oyunlar V Oyunlar VI Yaralı Geyik

11 Denemeleri: Niçin Aşk Senin İçin Ey Demokrasi Etiler Mektupları

12 İnceleme: Muzaffer Tayyip Uslu

13 “Tütün Zamanı” romanının incelenmesi
Eser Hakkında: Roman İzmir’in bir köyünde geçen hadiseyi konu alır. Tütün zamanına denk gelen bir aşk hikayesini anlatır. Ege köyünün gelenek ve görenekleri göz önüne serilir. Roman yazarın çocukluğunun geçtiği yeri konu aldığı için otobiyografik özellikler taşır.

14 1950’li yılları konu alır. Bu roman henüz yayımlanmadan filmi çekilmiştir.

15 Tütün Zamanı romanının kahramanları:
Zeliha:17-18 yaşlarında güzel bir köylü kızıdır. Recep:Zeliha’nın babasıdır.Kızını zengin birisine verip rahat etmeyi ister.Karısı kızı çalışırken o kahvede oturur. Rabia:Zeliha’nın küçük kardeşidir. Cemal:Zeliha’nın aşık olduğu gençtir.Aynı zamanda komşularıdır. Sıdıka:Zeliha’nın en büyük ablasıdır.İzmir’de kocasıyla yaşar.

16 Ayşe:Sıdıka’nın küçüğüdür
Ayşe:Sıdıka’nın küçüğüdür.Kocası ve onun kalabalık ailesiyle birlikte Urla’da yaşar.Sürekli onlarla kavga eder. Bekir:Zeliha’yla evlenmek isteyen çok zengin olan sevimsiz bir adamdır.Sevgiyi maddi olarak algılayan bir köylüdür.

17 Tütün Zamanı romanının özet şeklindeki olay örgüsü:
Zeliha’ların keçisi yan komşularının bahçesine kaçar. Keçiyi almaya giden Zeliha orada Cemal’le karşılaşır.Birbirlerinden çok hoşlanırlar. Recep ise evlenme çağına gelen kızını Bekir’e vermek ister. Zeliha ile Cemal çeşmede karşılaşırlar ve birbirlerine duygularını söylerler.

18 Zeliha ile Cemal’i birlikte gören Yaşar onları ayırmak ister
Zeliha ile Cemal’i birlikte gören Yaşar onları ayırmak ister.Bunun için elinden geleni yapar. Zeliha ile Cemal’in birbirlerinden hoşlandığını farkeden Recep ve Bekir aralarında anlaşır. Bekir Zeliha’yı kaçırmayı planlar ama bunu öğrenen Zeliha ve Cemal buna engel olurlar. Zeliha ve Cemal birlikte kaçarlar.Hiç paraları yoktur.Vurdukları kuşlarla karınlarını doyururlar. Zeliha 18 yaşının altında olduğu için eğer yakalanırlarsa Cemal tutuklanacaktır.

19 Aradan bir ay geçer ve yakalanırlar.Cemal tutuklanır.
Zeliha ve Cemal’in aşkını duyan halk Recep’e yalvarırlar ve Recep şikayetini geri alır. Zeliha ve Cemal evlenirler.

20 Serçe Kuşu Bu sabah bahçede karşıma Küçük bir serçe kuşu geldi Havuzun taşına kondu, Bir içti, bir doğruldu, Nasıl da korkuyordu. Sen hiç korkma serçe kuşu Suyunu rahat rahat iç Sıhhat afiyetle uç İnsanoğlu çeşit çeşit Beş parmağın beşi bir mi?

21 HAZIRLAYAN: TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ(İÖ)-2 291-EMİNE DEPE


"Necati Cumalı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları