Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YÜKLEM  Yargı bildiren çekimli fiiller ya da isimlerdir. Kip eki alırlar. Bir kelime ya da kelime grubundan oluşurlar. Her yüklem bir cümle bildirdiğinden.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YÜKLEM  Yargı bildiren çekimli fiiller ya da isimlerdir. Kip eki alırlar. Bir kelime ya da kelime grubundan oluşurlar. Her yüklem bir cümle bildirdiğinden."— Sunum transkripti:

1

2 YÜKLEM  Yargı bildiren çekimli fiiller ya da isimlerdir. Kip eki alırlar. Bir kelime ya da kelime grubundan oluşurlar. Her yüklem bir cümle bildirdiğinden tek başlarına cümle oluşturabilirler.

3 ÖZNE  Yüklemin bildirdiği işi yapan unsurdur. Fiil cümlelerinde işi yapan, isim cümlelerinde yüklemin bildirdiği durumda olandır. Üç çeşit özne vardır:  1. Gerçek özne: Cümle içinde bulunan öznedir.  2. Gizli özne: Cümlede bulunmayan öznedir.  3. Sözde özne: Cümlede işi yapan değil işten etkilenen varlıktır. Sözde özne cümlede nesne görevinde kullanılır.

4 Özne – Yüklem Uyumu  Tekillik – çoğulluk veya şahıs yönünden özne ile yüklem uyumlu olmalıdır. Bu uyum olmazsa anlatım bozukluğu meydana gelir. Özne insan ise;  Özne tekilse, yüklem tekil  Özne çoğulsa, yüklem çoğul, olmalıdır. Özne insan dışındaki bir varlık veya kavram ise;  Yüklem her zaman tekil olmalıdır.

5 YER TAMLAYICISI ( DOLAYLI TÜMLEÇ )  Cümlede yönelme, bulunma ve ayrılma anlamı taşıyan kelime veya kelime grubudur.  Yer tamlayıcısı mutlaka -e, -de, -den eklerini almalıdır.

6 ZARF TAMLAYICISI ( ZARF TÜMLECİ )  Yüklemi yön, durum, zaman, vasıta, miktar, sebep, şart yönünden etkileyen kelimelerdir.  “İçin, gibi, kadar vb.” edatların oluşturduğu kelime grupları da zarf tamlayıcısıdır.

7 NESNE Öznenin yaptığı işten etkilenen varlıktır.  1. Belirtili Nesne: Belirtme hal eki (-ı, -i, -u, -ü ) almış nesnedir.  2. Belirtisiz Nesne: Herhangi bir hal eki almayan, yalın haldeki nesnedir.

8 ARA SÖZ  Cümlede herhangi bir ögenin açıklayıcısı olarak iki virgül veya iki kısa çizgi arasında yazılır.  Cümleden çıkarılınca anlamda değişikliğe yol açmaz.  Cümle dışı unsur olarak da adlandırılır.

9 CÜMLE VURGUSU  Kurallı cümlelerde vurgu yüklemden önceki ögededir.  Yüklem baştaysa vurgu yüklemden sonraki kelimededir.

10


"YÜKLEM  Yargı bildiren çekimli fiiller ya da isimlerdir. Kip eki alırlar. Bir kelime ya da kelime grubundan oluşurlar. Her yüklem bir cümle bildirdiğinden." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları