Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CÜMLENİN ÖGELERİ. 1-YÜKLEM Yargı bildiren sözcük ya da söz grupları yüklemdir. ÖRNEK:Boğaziçi, İstanbul’un incisidir.(Yüklem) Ben, çalışkan,ilkeli ve.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CÜMLENİN ÖGELERİ. 1-YÜKLEM Yargı bildiren sözcük ya da söz grupları yüklemdir. ÖRNEK:Boğaziçi, İstanbul’un incisidir.(Yüklem) Ben, çalışkan,ilkeli ve."— Sunum transkripti:

1 CÜMLENİN ÖGELERİ

2 1-YÜKLEM Yargı bildiren sözcük ya da söz grupları yüklemdir. ÖRNEK:Boğaziçi, İstanbul’un incisidir.(Yüklem) Ben, çalışkan,ilkeli ve disiplinliyim.(Yüklem) Ben, çalışkan,ilkeli ve disiplinliyim.(Yüklem)

3 2-ÖZNE  Yüklemin bildirdiği hareketi,işi,oluşu yapan öğeye denir.  ÖRNEK:Sofular haram  demişler.(Sofular,ÖZNE)  ÖZNE TÜRLERİ:  1-GERÇEK ÖZNE:  Bazı cümlelerde özne ya sözcük ve sözcük grubu olarak cümlede yer alır ya da yüklemdeki kişi eklerinden hangi sözcüklerin özne oldukları anlaşılır. Bu tür öznelere gerçek özne denir.

4  ÖRNEK:Tiyatro,toplumsal değişmelerin aynasıdır.(Tiyatro,gerçek özne)  2-SÖZDE ÖZNE:Yüklemin gösterdiği işi yapmadığı halde yapıyormuş gibi görünen özneye sözde özne denir.ÖRNEK:Bardaklara çaylar koyuldu.(çaylar sözde özne)

5 3-ÖRTÜLÜ ÖZNE  ÖRNEK:Galata kulesi uzmanlar tarafından onarılarak eski haline getirildi.(uzmanlar,örtülü özne)  Uzmanlar, hakem sözcükleri gruplaşarak  cümlenin tümleci olmuştur.Bu tür öznelere  Örtülü özne denir.

6 3-NESNE  Geçişli eylemin yüklemin görevini üstlendiği cümlede eylemden etkilenen varlığa NESNE denir.  A)Belirtili Nesne:Yükleme “kimi?, neyi?”  Soruları sorularak bulunur.Adın belirtme  Halindeki sözcük ve sözcük grupları belirtili nesne olur.

7 ÖRNEK Kalemimi unuttum.(kalemimi, belirtili nesne) Öğretmenin evini gördüm.(öğretmenin evini,belirtili nesne) B)Belirtisiz Nesne:Özneyi bulduktan sonra Yükleme “ne”sorusu sorularak bulunur. Belirtisiz nesne ismin yalın halindeki sözcük ve sözcük gruplarından oluşur.

8 ÖRNEK  Ağaç yaprak döktü.(Ağaç,özne; yaprak, belirtisiz nesne; döktü, yüklem.)  4-ZARF TÜMLECİ:Yüklemin anlamını zaman, durum,azlık çokluk, yön bakımından tamamlar.  Zarf tümleci, yükleme nasıl?,Niçin?, Ne zaman?,Ne kadar?, Ne ile?, Hangi şartlarda?, Kim tarafından? Soruları sorularak bulunur.

9 ÖRNEK  Dün size yürüyerek geldim.(Dün, zarf tümleci; zaman)(Yürüyerek,zarf tümleci durum.)  Vatan uğruna nice tehlikelere göğüs gerdik.(Vatan uğruna, zarf tümleci Neden)  Demokrasiyi de ülkesini de çok seviyormuş.(Çok zarf tümleci Azlık çokluk.)

10 5-YER TAMLAYICISI(DOLAYLI TÜMLEÇ):  Cümlede yüklemin gösterdiği iş, oluş ve hareketin yerini belirten öğeye DOLAYLI TÜMLEÇ denir.  ÖRNEK:Her hafta mutlaka tiyatroya gider.  (Tiyatroya, Dolaylı tümleç.)  Ülkenin güneşi bu kez Samsun’dan doğdu.(Samsun’dan,dolaylı tümleç.)

11 ALIŞTIRMALAR  1-Muhsin Çelebi, geniş sofadaki kemerli açık kapıdan serbest adımlarla girdi.  (Muhsin Çelebi, özne geniş sofadaki kemerli açık kapıdan,dolaylı tümleç serbest adımlarla zarf tümleci girdi yüklem  2-Kaç Yunus’u, kaç balıma götürür ırmağı  Türkülü yataklarımız.(Kaç Yunus’u,belirtili nesne kaç balıma dolaylı tümleç götürür yüklem ırmağı türkülü yataklarımız özne)

12  3-Uzatmayayım; işte tam o sırada söke taraflarında gayet azgın bir Rum eşkıyası türer.Devlet bu haydutlara karşı bir nizamiye taburu çıkarır.(Uzatmayayım, özne işte tam o sırada,zarf tümleci söke taraflarında dolaylı tümleç gayet azgın bir Rum eşkıyası özne türer yüklem devlet özne bu haydutlara karşı zarf tümleci bir nizamiye taburu belirtisiz nesne çıkarır yüklem.)


"CÜMLENİN ÖGELERİ. 1-YÜKLEM Yargı bildiren sözcük ya da söz grupları yüklemdir. ÖRNEK:Boğaziçi, İstanbul’un incisidir.(Yüklem) Ben, çalışkan,ilkeli ve." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları