Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi  İsviçre ve Fransa sınırında yer alan Cenevre şehrine yakın olan Cern dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuarıdır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi  İsviçre ve Fransa sınırında yer alan Cenevre şehrine yakın olan Cern dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuarıdır."— Sunum transkripti:

1

2 Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi  İsviçre ve Fransa sınırında yer alan Cenevre şehrine yakın olan Cern dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuarıdır. İsviçreFransaparçacık fiziği  CERN’de yürütülen araştırmaların amacı maddenin yapısını ve maddeyi bir arada tutan kuvvetleri anlamaktır.

3

4

5  1954 yılında 12 ülkenin katılmasıyla kurulmuştur.  Günümüzde 20 asil üyesi vardır.  Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 8 gözlemci üyesi vardır.  Türkiye 1961′den bu yana gözlemci statüsünü sürdürmektedir.  Ülke olarak gözlemcilere bakıldığında :  En eskisi : Türkiye (1961)  En yenisi : Hindistan'dır.

6  CERN'de yüzlerce bina, 3000 kişilik destek personeli ve CERN personeli olan 2500 kadar fizikçi vardır.  Bunlardan 100 kadarı kuramsal fizikçilerdir.  Diğerleri ise, çeşitli kuramların araştırıldığı deney düzeneklerinin projelerini hazırlayan, yapımını sağlayan ve deneyleri yürüten deneysel fizikçiler ve mühendislerdir.

7  CERN'de en önemli yer, yeraltındaki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) denilen parçacık hızlandırıcılarının, olduğu bölgedir.Büyük Hadron Çarpıştırıcısıparçacık hızlandırıcılarının

8 Parçacık hızlandırıcıların yeraltı tüneli

9  Tarım arazisinin altında kilometrelerce uzanan dev makinelerde proton denilen atom parçacıkları birbirleriyle çok yüksek hızlarda çarpıştırılırlar.proton  Çarpışmalar ile kısa ömürlü yeni madde biçimleri ve parçacık fizikçilerinin ilgilendiği W ve Z parçacıkları ortaya çıkarılmıştırW ve Z parçacıkları

10  Standart Model’de temel parçacıklara W ve Z bozonlarına kütle kazandıran Higgs parçacığı 2012 yılında CERN‘de yapılan deneyde gözlemlenmiş.  Deneysel sonuçları incelendikten sonra, 14/Mart/2013 tarihinde Higgs parçacığının % 99,99 kesinlikte bulunduğu açıklanmıştır.


"Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi  İsviçre ve Fransa sınırında yer alan Cenevre şehrine yakın olan Cern dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuarıdır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları