Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PARÇACIK FİZİĞİ Çağdaş fiziğin en yoğun ilgi alanı, temel parçacıklar üzerine yapılan araştırmalardır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PARÇACIK FİZİĞİ Çağdaş fiziğin en yoğun ilgi alanı, temel parçacıklar üzerine yapılan araştırmalardır."— Sunum transkripti:

1

2 PARÇACIK FİZİĞİ Çağdaş fiziğin en yoğun ilgi alanı, temel parçacıklar üzerine yapılan araştırmalardır.

3 PARÇACIK FİZİĞİ Parçacık fiziği, maddenin parçacıklarını ve aralarındaki karşılıklı etkileşimi konu alan ve maddenin temel parçacıkları üzerine çalışan fiziğin bir dalıdır.

4 PARÇACIK FİZİĞİ PARÇACIK HIZLANDIRICI; Parçacık hızlandırıcı elektron, proton gibi yüklü parçacıkları elektrik alan kullanarak yüksek hızlara çıkaran cihazlardır.yüklü Kullanım alanları ; Televizyonlardaki elektron tabancaları veya x-ışını makineleri gibi düşük enerjili olanları

5 PARÇACIK FİZİĞİ Parçacık hızlandırıcılar inşaa edildikleri şekle göre ikiye ayrılırlar: Doğrusal ve çembersel. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki SLAC laboratuvarı doğrusal, gene aynı ülkedeki Fermilab laboratuvarı ve Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) çembersel hızlandırıcıların dünyadaki bazı önemli örneklerini barındırır.SLACFermilab Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi

6 PARÇACIK FİZİĞİ Kullanım Alanları; Enerji ve Çevre: Bu dedektörün içinde çarpışma sonucu çıkan lep ışınlarına yabancı maddelerin girmemesi için sineklik görevi görüyor. Yine aynı teknoloji Cenevre(isviçre) havaalanının çatılarında güneş paneli görevi görür.

7 PARÇACIK FİZİĞİ

8 Atık Temizleme Teknolojileri; Hızlandırı teknolojisi temizlik alanında da kolalık sağlıyor.Kore’de bir tekstil fabrikasında atıksudaki zehirli ve boyalı maddesel kimyasalları kaldırmak için elektron ışınları kullanır.

9 Eğitim Alanında Aynı teknoloji Çek Cumhuriyeti’nde bir şirket tarafından yapılan eğitim araç gereçleri için kullanılmıştır. Şuan cern,Unesco’ya üye olan Senegal ‘in Dekar kentine kurduğu 3.dijital kütüphane.

10 Ulaşım Rasnik Hizalama sistemi,Rottherdam tünellerinde yolu daha rahat görebilme amaçlı parçacık dedektörü kullanılmıştır.


"PARÇACIK FİZİĞİ Çağdaş fiziğin en yoğun ilgi alanı, temel parçacıklar üzerine yapılan araştırmalardır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları