Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 İngiliz Muhipleri (Sevenler) Cemiyeti  Teali İslam Cemiyeti  Kürt Teali Cemiyeti  Sulh ve Selametiosmaniye Fırkası  Wilson İlkeleri Cemiyeti.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " İngiliz Muhipleri (Sevenler) Cemiyeti  Teali İslam Cemiyeti  Kürt Teali Cemiyeti  Sulh ve Selametiosmaniye Fırkası  Wilson İlkeleri Cemiyeti."— Sunum transkripti:

1

2

3  İngiliz Muhipleri (Sevenler) Cemiyeti  Teali İslam Cemiyeti  Kürt Teali Cemiyeti  Sulh ve Selametiosmaniye Fırkası  Wilson İlkeleri Cemiyeti

4 Osmanlı Devleti’nin İngiltere’nin koruyuculuğunun altına girmesini savunan cemiyet 1919’da kuruldu.Cemiyet başta Damat Ferit Paşa olmak üzere bazı hükümet üyeleri ve aydınlar ile İngiltere tarafından destekleniyordu.Bir yandan Milli Mücadele’yi yıpratma amaçlı propagandalar yapılırken diğer yandan İngilizlerin sömürgesi olan Müslüman devletleri kalkındırdığı haberi yayılıyordu.Ancak cemiyet üyelerinin Milli Mücadele’ye karşı olmaları ve Osmanlı Hükümeti ile İngiltere’ye gösterdikleri yakınlık ülkenin çeşitli yerlerinde halk tarafından protesto edilmiştir.

5 İstanbul ‘da bazı müderrislerin önderliğinde İngiltere desteğiyle kuruldu.Milli Mücadele’ye karşı olan cemiyet,hilafet ve saltanatın güçlendirilmesini istiyordu.İngilizlerin de etkisiyle Anadolu’da çıkan Konya ayaklanmalarında aktif rol oynadı.

6 1919’da İstanbul’da kuruldu.Wilson İlkeleri’nden yararlanarak Diyarbakır,Elazığ,Erzurum,Van,Bitlis civarında ayrı bir devlet kurmak amacındaydı. İngiltere tarafından desteklenmiş ve Milli Mücadele’ye karşı çıkmışlardır.

7 Ülkenin kurtuluşunun padişah ve halifenin emirlerine uymakla mümkün olabileceğini savunan bir fırkaydı.

8 4 Aralık 1918’de İstanbul’da kurulan cemiyet Osmanlı Devleti’nin devamının Amerikan mandası ile olabileceğini savundu.Sivas Kongresi’nde bazı delegeler tarafından mandater yönetim dile getirildiyse de kongreden çıkan tam bağımsızlık kararı sonucunda etkinliğini kaybetmiştir.


" İngiliz Muhipleri (Sevenler) Cemiyeti  Teali İslam Cemiyeti  Kürt Teali Cemiyeti  Sulh ve Selametiosmaniye Fırkası  Wilson İlkeleri Cemiyeti." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları