Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Eczacıbaşı Holding Kurumsal İletişim Direktörü

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Eczacıbaşı Holding Kurumsal İletişim Direktörü"— Sunum transkripti:

1 Eczacıbaşı Holding Kurumsal İletişim Direktörü
OKŞAN ATİLLA SANÖN Eczacıbaşı Holding Kurumsal İletişim Direktörü

2 Toplumsal yatırımın kurumlara etkisi yani kurumsal itibara etkisi
Yapılan sosyal sorumluluk çalışmaları itibara etki eden en önemli faaliyetlerden birisidir. Toplumsal yatırım projelerinin başarısı için ; * Yaratıcılık * Süreklilik * Kurum kimliği ile uyum. Toplumsal yatırım uzun vadeli bir yatırımdır. Sonuçları da uzun vadede kurumsal itibara katkı yapar. Bugünden yarına bir sonuç beklemek kurumu yanlış yönlendirebilir. Yapılan sosyal sorumluluk projesinin kurumun kimliği, kültürü ve değerleriyle uyumlu olması gerekir. Eğer bu uyum yoksa yapılan yatırım kuruma uymaz. Dikilen kostüm kurumun üzerinde eğreti durur ve itibarı da olumlu etkilemez.

3 Toplumsal yatırımın kurumlara etkisi yani kurumsal itibara etkisi
Toplumsal projeler, bir sponsorluk programı ya da pazarlama faaliyeti olarak görülmemelidir. Kurum ve çalışanlarının gönüllü desteği projenin başarısı için sağlanan maddi destek kadar gereklidir. Günümüzde reklam kirliliği, yapılan tanıtım faaliyetlerinin etkisini kaybetmesine neden olmaktadır. İşte böyle ortamlarda diğer kurumlardan farklılaşabilmek toplumsal yatırımdan ve bu yatırımların tüketici ile kurduğu rasyonel ve duygusal bağdan geçer.

4 Toplumsal yatırımın kurumlara etkisi yani kurumsal itibara etkisi
Bir kurum, itibarını tüm sosyal paydaşları ile iyi ve doğru ilişkiler kurarak inşa eder. Kurumsal itibar bir şirketin en önemli değeridir. Kurumsal itibar araştırmaları kurumu pekçok boyutu ile değerlendirir. * Ürün ve hizmetler * Finansal performans * Vizyon ve liderlik * Çalışma ortamı * Sosyal sorumluluklar * Kurumun ne kadar beğenilip saygı gördüğü konularının bileşkesi itibar endeksini oluşturur. Kurumsal itibar endeksi ve araştırması ile toplumsal yatırımlar da dahil olmak üzere pek çok boyut ölçümlenmektedir.

5 Toplumsal yatırımın kurumlara etkisi yani kurumsal itibara etkisi
Araştırma sonuçları değerlendirilerek kurum itibarını etkileyen tüm unsurlar sorgulanabilir. Kurum hangi alanlara yönelmesi gerektiğini ve tabii ki bu faaliyetlerin iletişiminin de nasıl yapılması gerektiği konusunda araştırma sonuçlarını değerlendirerek kendine bir yön belirler. Araştırmanın belirli periyotlarda tekrarlanması ve geçmişe dönük gelişiminin takip edilmesi, kurumsal iletişim stratejisinin de bu sonuçlar ışığında değerlendirilmesi gereklidir. Çalışmaların bir sivil toplum örgütü ile yürütülmesi, çalışmanın toplumda yaygınlaşmasını ve toplum tarafından benimsenmesini kolaylaştırdığı için itibara da pozitif yönde etki eder.

6 Eczacıbaşı Topluluğu olarak;
Toplumsal yatırımlarımızı kuruluşunda ya da yönetiminde etkin olduğumuz sivil toplum kuruluşları aracılığı ile yürütüyoruz. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı İzmir Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı TÜSİAD Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı Türkiye Bilişim Vakfı Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV) Türk Eğitim Vakfı (TEV) Türkiye Aile Planlaması Vakfı

7 Eczacıbaşı Topluluğu olarak;
Nejat Eczacıbaşı Vakfı Eczacıbaşı Sanal Müzesi VitrA Seramik Sanat Atölyesi Eczacıbaşı Spor Kulübü Eczacıbaşı Bilimsel Araştırma ve Destek Fonu Eczacıbaşı Topluluğunda kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları temel bir iş değeri olarak ele alınmaktadır ve ticari nitelikteki diğer faaliyetlerimizle aynı önem derecesine sahiptir.


"Eczacıbaşı Holding Kurumsal İletişim Direktörü" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları