Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DHMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HAVA SEYRÜSEFER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DHMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HAVA SEYRÜSEFER DAİRESİ BAŞKANLIĞI"— Sunum transkripti:

1 DHMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HAVA SEYRÜSEFER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

2 Hava Sahası Planlaması
Temel amaç; ATM hizmetleri için gerekli emniyet düzeyinin sağlanmasıyla, güvenlik ve savunma ihtiyaçları da dikkate alınarak, hava sahasının tüm kullanıcılara maksimum özgürlükle kullandırılabilmesidir.

3 Hava Sahası Planlaması
ATS Koridorlarının Geliştirilmesi Sektörizasyon Terminal Sahası Tasarımı

4 Aletli Yaklaşma Usullerinin Tasarımı
Onaylama Basım, Eğitim ve Uygulamanın Başlaması Simülasyon Girdileri Emniyet Çalışması PANS - OPS, ATM, Emniyet, Askeri Uzmanlar & Düzenleyiciler Hava Sahası, Rotalar ve Usullerin Ele Alınması Senaryo Geliştirilmesi Uzman Görüşleri Konsültasyon İşlemi Hava Sahasının Değerlendirilmesi

5 Aletli Yaklaşma Usullerinin Tasarımı
Tasarımda esas alınan dokümanlar, ICAO PANS-OPS DOC .8168 (Procedures for Air Navigation Services –Aircraft Operations Aircraft Operations – Vol.II) ICAO DOC. 9613 (Performance – based Navigation Manual)

6 Aletli Yaklaşma Usullerinin Tasarımı
Dokümanlarda; Konvansiyonel Usuller: (Hassas Olmayan Usuller: VOR,NDB, VOR/NDB/DME, (Hassas Usuller: ILS.MLS) RNAV Usuller ve Uydu Temelli Usuller: (GNSS RNAV, DME/DME RNAV, VOR/DME RNAV, RNP) İçin tasarım kuralları yer almaktadır.

7 Aletli Yaklaşma Usullerinin Tasarımı
Bir aletli yaklaşma usulünün tasarımında en kritik safha son yaklaşma safhasıdır. Son yaklaşma safhası, pist doğrultusu ile aynı olmalı. Ancak, mania nedeniyle 15 derecelik bir açısal farklılık kabul edilebilir. Maksimum Alçalma Oranı; CAT A/B max. %6.5 CAT C/D max. %6.1 olacaktır.

8 Normal pas geçme oranı: %2.5
Aletli Yaklaşma Usullerinin Tasarımı Her bir aletli yaklaşma usulü için başlangıç ve bitiş noktaları tanımlanmış bir pas geçme usulü tesis edilecektir. Normal pas geçme oranı: %2.5

9 Aletli Yaklaşma Usullerinin Tasarımı
Manialar ya da operasyonel avantajları nedeniyle %2.5’in üzerinde bir pas geçme oranı kullanılabileceği gibi, ilave bir pas geçme oranı da ilan edilebilmektedir.

10 Aletli Yaklaşma Usullerinin Tasarımı
Pas geçme, Hassas yaklaşma veya dikey referanslı usullerde karar irtifası/yüksekliğinde, Hassas olmayan usullerde ise pas geçme noktasında (MAPt) başlar. Başka bir yaklaşmanın başlayacağı, Tanımlanmış bir holding usulüne girişte, Yeniden en-route safhasının başlayacağı irtifada biter.

11 Aletli Yaklaşma Usullerinin Tasarımı
MAPt (Pas Geçme Noktası): Bir aletli yaklaşma usulünde pas geçme sahasındaki maniaların üzerinden minimum manialardan korunma değeri ihlal edilmeden emniyetle pas geçilebilmesi için, pas geçme usulünün başlamak zorunda olduğu nokta.

12 Aletli Yaklaşma Usullerinin Tasarımı
MAPt noktasının optimum pozisyonu pist eşiğidir. Ancak, gerektiğinde pist başı ile son yaklaşma noktası arasında tesis edilebilir.

13 Pas Geçme Nedenleri Kararsız Yaklaşma (Unstabilized Approach)
Yüksek irtifa (Geç verilen ATC talimatı veya geciken pilot reaksiyonu) Pist veya aletli yaklaşma usulünün değişmesi Hava aracının hızı Arka rüzgar Ayırma gereklilikleri, pistin iniş için uygun olmaması vb. sebepler

14 Pas Geçme - ATC ATC ünitesince,
Pas geçmeye neden olan hususa ilişkin pilot bilgilendirilecek, Pilot ve diğer ATC üniteleri ile sürekli koordinasyon sağlanacak, Pas geçen trafik ile diğer trafikler arasında yeterli ayırmayı sağlamak üzere gerekli talimatlar verilecek, Standart freyzyoloji kullanılacak

15 TEŞEKKÜRLER


"DHMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HAVA SEYRÜSEFER DAİRESİ BAŞKANLIĞI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları