Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ULUSLARARASI SİVİL HAVACILIK KURULUŞLARI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ULUSLARARASI SİVİL HAVACILIK KURULUŞLARI"— Sunum transkripti:

1 ULUSLARARASI SİVİL HAVACILIK KURULUŞLARI
Hazırlayan:

2 Dünyada ve Türkiye’de hava taşımacılığı yapan kuruluşların üyesi olduğu, denetimlerdeki standartları sağlayan Sivil Havacılık Kuruluşlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

3 SHGM : SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Directorate General of Civil Aviation IATA: INTERNATIONAL AIR TRANSPORT ASSOCIATION Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği CAA: CIVIL AVIATION ADMINISTRATION Sivil Havacılık Yönetimi ICAO: INTERNATIONAL CIVIL AVIATION ORGANIZATION Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu

4 ECAC: EUROPEAN CIVIL AVIATION CONFERENCE
Avrupa Sivil Havacılık Konferansı FAA: FEDERAL AVIATION ADMINISTRATION (USA) Ulusal Havacılık İdaresi - ABD JAA: JOINT AVIATION AUTHORITY Birleşik Sivil Havacılık Örgütü JAR : JOINT AVIATION REQUIREMENTS Birleşik Sivil Havacılık Gereklilikleri

5 JAR OPS 1 : JOINT AVIATION REQUIREMENTS
COMMERCIAL AIR TRANSPORTATION Ticari Hava Taşımacılığı için Birleşik Sivil Havacılık Gereklilikleri ICAO: Hava Taşımacılığında güven ve düzen sağlamak, ekonomik hukuki ve teknik sorunları çözmek gayesi ile 1945 yılında Birleşmiş Milletler Teşkilatının bir parçası olarak kurulmuştur Havacılığın ekonomik, hukuki ve teknik yönüyle ilgilenir.

6 IATA : Dünya Milletleri menfaatlerine uygun düzenli, emniyetli ve ekonomik hava taşımacılığını sağlamak ve ilerletmek, havayolu endüstrisini teşvik etmek, bunlar ile ilgili meseleleri incelemek ve hava nakliyatı kuruluşları arasındaki koordinasyonu sağlamak amacıyla kurulmuştur. Havacılığın ticari yönü ile ilgilenir. IATA'ya girebilmek için ICAO'nun onayı şarttır. ECAC: Avrupa Sivil Havacılık Konferansının amaçları; Avrupa Sivil Havacılık emniyetinin arttırılmasını, ECAC üye devletlerinin bir kısmı tarafından çok taraflı belgelerin sonuçlandırılmasını ve bunların uygulanmasını teşvik eder.

7 JAA: Anlaşmaya taraf olan üye devletler, yüksek seviyede devamlı emniyetin gerçekleşmesini, ürünlerin, hizmetlerin ve kişilerin değişiminde kolaylık sağlamak için, hava araçlarının emniyeti ile ilgili bütün yönleri, tasarımı, imali, uçuşa elverişliliği, bakımı ve işletimi konusunda işbirliği yapmayı taahhüt ederek 01 Ekim 1990'daki anlaşmaya imza atmışlardır. JAR OPS: Bazı Avrupa ülkelerinin Sivil Havacılık Otoriteleri, Avrupa Sivil Havacılık Kuralları (Joint Aviation Requirements) olarak bilinen, ortak ve detaylı bir takım kurallar üzerinde anlaşmaya varmışlardır

8 JAR-OPS 1: (Avrupa Sivil Havacılık Harekat Kuralları), JAA (Joint Aviation Authorities) üyeliğinde ticari hava taşımacılığı gerçekleştiren bir havayolu şirketinin uygulayacağı talimatları içermekte olup, konuları 19 başlıkta toplamıştır.Harekat Prosedürleri, Performans, Uçuş Alet ve Ekipmanları, Uçuş Ekibi (kokpit), Kabin ekibi, El Kitapları ve Kayıtlar, Tehlikeli Maddelerin Taşınması, Güvenlik, Kalite Sistemi vb. gibi konuları içine alan JAR-OPS 1 havacılık sektöründe (ortak uygulamalar ve standartlaşma yönünde) havayolu şirketi ve sivil havacılık yönetmeliklerine de yer vermek suretiyle ortak uygulamalar ve standartlaşma yönünde genel bilgiler sunmaktadır.

9 FAA: ABD'ye tarifeli seferler yapan ulusal ve uluslararası havayolu
şirketlerini hava araçlarının emniyeti, hava araçlarının ve uçuş ekiplerinin uçuşa elverişliliği ve yeterliliği hususunda üye havacılık kuruşları ile koordinasyonu sağlar.

10 IOSA: IATA OPERATIONAL SAFETY AUDIT ( IATA OPERASYONEL EMNİYET DENETİMİ )
IOSA: Denetiminde şirketler «ortak organizasyon ve yönetim, uçuş operasyonları, mühendislik ve bakım, operasyonel kontrol ve uçuş dispatch, yer işletme, kargo, kabin hizmetleri, operasyonel güvenlik» kriterleri açısından ölçülmektedir.


"ULUSLARARASI SİVİL HAVACILIK KURULUŞLARI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları