Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hazırlayan: Ali Akpınar. SOHBET - SÖYLEŞİ Bir yazarın gündelik yaşam, insan, sanat ve edebiyatla ilgili bir konu hakkındaki düşüncelerini, sanki karşısında.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hazırlayan: Ali Akpınar. SOHBET - SÖYLEŞİ Bir yazarın gündelik yaşam, insan, sanat ve edebiyatla ilgili bir konu hakkındaki düşüncelerini, sanki karşısında."— Sunum transkripti:

1 Hazırlayan: Ali Akpınar

2 SOHBET - SÖYLEŞİ Bir yazarın gündelik yaşam, insan, sanat ve edebiyatla ilgili bir konu hakkındaki düşüncelerini, sanki karşısında okuyucular varmış da onlarla sohbet ediyormuşçasına sıcak ve içten bir anlatımla dile getirdiği yazılara “sohbet” denir. Sohbetler tek kişilik yazılardır. Sohbet sözcüğü Arapça’dan gelmiştir, Türkçesi söyleşidir. Hemen herşey sohbet konusu olabilir. Sohbet yazarı bir anıyı, dergiyi, eseri ya da benzer bir konuyu değerlendirir ve okuyucularla paylaşır. Anlatımı gerçek konuşma gibi samimi olmalıdır. Söyleşilerde konu uzatılmaz ve detaya girmekten kaçırılınır. Sohbet konuları herkesi ilgilendiren konulardır.

3  Yapılan söyleşi doğru olmalıdır.(Gerçek bir konu üzerine olmalıdır.)  İçten davranılmalı ve pazarlık olmamalıdır.  Söyleşilerde bedensel dil çok kullanılmaz, yoksa konu istemsiz olarak abartılır.  Okuyucuya soru yöneltilir ve yöneltilen soru cevaplanır.  Karşılıklı söyleşi varsa konuşanın sözü kesilmez.

4  Musahabe tabiri Türk Edebiyat tarihinin erken dönemlerinde ‘’Söyleşi’’ anlamında kullanılmıştır.

5  Söyleşi türünün Türk Edebiyatı’ndaki önemli temsilcileri:  “Ahmet Rasim – Ramazan Sohbetleri”  “Suut Kemal Yetkin – Edebiyat Söyleşileri”  “Şevket Rado – Eşref Saati”  “Melih Cevdet Anday – Dilimiz Üzerine Söyleşiler”  “Nurullah Ataç – Karalama Defteri”… Ayrıca Cenap Şahabettin, Refik Halit Karay, Hasan Ali Yücel… gibi yazarlarımız da bu türde eserler vermişlerdir.

6

7  21 Nisan 1913’de Üsküp’te doğmuştur ve 9 Nisan 1988’de İstanbul’da ölmüştür. Şevket Rado bir Türk gazetecisi ve yazardır. Yazdığı eserlere ‘’söyleşi’’ya da ‘’sohbet’’ denir. Aynı zamanda Orhan Pamuk’un eniştesidir. Şevket Rado’nun eseri olan Eşret Saati tecrübe ile ilgili bir eserdir. 20 bölümden oluşan bu eserin ilk ve belki de en önemli bölümü esere adını veren Eşref Saati bölümüdür. Eşref Saati kararların, olayların, kısaca işlerimizin en iyi gittiği saat olarak anlatılır bu bölümde. Eser bir radyo programında okunmuştur ve okuyuş biçimi sebebiyle sohbet olarak kabul edilir.

8  Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/soru- cevap/209227-sohbet-soylesi-turune-ornekler-verir- misiniz.html#ixzz3Gm2kTbMV  http://tr.wikipedia.org/wiki/%C5%9Eevket_Rado http://tr.wikipedia.org/wiki/%C5%9Eevket_Rado  http://www.edebiyatekibi.com/index.php?option=com_content&task =view&id=955&Itemid=28 http://www.edebiyatekibi.com/index.php?option=com_content&task =view&id=955&Itemid=28  http://www.kitapozetleri.kalemguzeli.net/esref-saat-i-sevket-rado- ozeti.html


"Hazırlayan: Ali Akpınar. SOHBET - SÖYLEŞİ Bir yazarın gündelik yaşam, insan, sanat ve edebiyatla ilgili bir konu hakkındaki düşüncelerini, sanki karşısında." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları