Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FİNANSMAN FONKSİYONU 1. FİNANS:

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FİNANSMAN FONKSİYONU 1. FİNANS:"— Sunum transkripti:

1 FİNANSMAN FONKSİYONU 1. FİNANS:
İŞLETMELERİN KURULABİLMESİ, BÜYÜYEBİLMESİ, MAL VE HİZMETLER ÜRETEBİLMESİ İÇİN İHTİYAÇ DUYDUKLARI PARA VB. VARLIKLARDIR. 2. FİNANSMAN: PARA VB. VARLIKLARIN ELDE EDİLMESİ VE İŞLETMEYE GETİRİLMESİDİR. 3. FİNANSAL YÖNETİM: İŞLETMENİN KURULUŞU, MEVCUT DURUMUN SÜRDÜRÜLEBİLMESİ VEYA YENİ YATIRIMLARIN GERÇEKLEŞTİRİLEBİLMESİ İÇİN İHTİYAÇ DUYULAN FİNANSIN SAĞLANMASI, İŞLETMEYE GETİRİLMESİ VE İŞLETMEDE UYGUN YATIRIM ALANLARINDA DEĞERLENDİRİLMESİ SÜRECİDİR.

2 KISA VADELİ PLAN (AZAMİ 1 YIL)
NAKİT ÇIKIŞI NAKİT GİRİŞİ İŞLETME FİNANSAL PLANLAMA: FİNANSAL PLANLAMA, İŞLETMEDE MEYDANA GELEN NAKİT GİRİŞ VE ÇIKIŞLARINI GEREK MİKTAR VE GEREKSE ZAMAN OLARAK UYUMLU HALE GETİRMEK İÇİN GERÇEKLEŞTİRİLEN BİR FAALİYETTİR. KISA VADELİ PLAN (AZAMİ 1 YIL) UZUN VADELİ PLAN (1 YILDAN UZUN SÜRELİ PLANLAR) FİNANSAL PLANLAMA KONULARI: YATIRIM VE FİNANSMAN TERCİHİ ANALİZİ, ALINAN KARARLARIN GELECEKTEKİ SONUÇLARININ TAHMİNİ, HANGİ ALTERNATİFİN UYGULANACAĞINA KARAR VERME, PERFORMANS ÖLÇÜMÜ

3 FİNANSAL KAYNAK SEÇİMİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER:
GENEL EKONOMİK DURUM: PARA VE SERMAYE PİYASASINDAKİ GELİŞMELER İŞLETMENİN MALİ YAPISAL ÖZELLİKLERİ: İŞLETMENİN KREDİBİLİTESİ VE İŞLETME VARLIKLARININ YAPISI. ENDÜSTRİ ÖZELLİKLERİ: ENDÜSTRİDEKİ REKABET VE MEVSİMSEL HAREKETLERDEN ETKİLENME DERECESİ

4 FİNANSAL KAYNAK SEÇİMİNDE GÖZ ÖNÜNDE TUTULMASI GEREKEN İLKELER
UYGUNLUK: FONLARIN SAĞLANDIĞI KAYNAKLARIN ÖZELLİĞİ İLE YATIRILDIĞI VARLIKLARIN UYUM İÇERİSİNDE OLMASIDIR. KISA VADELİ KAYNAKLARLA SABİT VARLIKLARIN FİNANSE EDİLMESİ HALİNDE UYUM SAĞLANAMAMIŞ OLACAKTIR. RİSK: İŞLETMENİN SERMAYE YAPISINDA BORCA YER VERİLMESİ FİNANSAL KALDIRAÇ ETKİSİYLE KARLILIĞI ARTIRIRKEN, BORÇLAR İÇERİSİNDE KISA VADELİ OLANLARIN ORANININ ARTMASI FİNANSAL KALDIRACIN ETKİSİNİ DAHA DA ARTIRMAKTADIR. ANCAK BU TÜR FİNANSMAN, RİSKİN ARTMASI NEDENİYLE İŞLETMENİN İFLASINA DA NEDEN OLABİLİR. ÖZELLİKLE SATIŞLARI İSTİKRARSIZ GÖSTEREN, FAALİYETLERİ BÜYÜK ÖLÇÜDE DALGALANAN FİRMALAR YUKARIDA BELİRTİLEN BİÇİMDE FİNANSMAN YOLUNU SEÇTİKLERİNDE RİSKLERİ ARTACAKTIR.

5 FİNANSAL KAYNAK SEÇİMİNDE GÖZ ÖNÜNDE TUTULMASI GEREKEN İLKELER
MALİYET: KAYNAKLARIN ÖZELLİĞİNE, KULLANILIŞ BİÇİMİNE BAĞLI OLARAK, KULLANILAN FONLARIN MALİYETLERİ DE DEĞİŞMEKTEDİR. *KREDİNİN KULLANILABİLMESİ AMACIYLA HAZIRLIK AŞAMASINDA YAPILAN GİDERLER, * İPOTEK VE TEMİNAT VERİLMESİ HALİNDE KATLANILACAK HARCAMALAR, *KREDİLERİN ÖDENME ŞARTLARI İÇİNDE ÖDEMESİZ DEVRELERİN BULUNUP BULUNMAMASI, *FAİZ ÖDEMELERİNİN KREDİ KULLANIMINDA PEŞİN YAPILMASI YADA GELECEK DÖNEMLERDE VERİLMESİ, *VERGİ TASARRUFU SAĞLAMASI GİBİ İŞLEMLER KREDİNİN GERÇEK MALİYETİNİ ETKİLEMEKTEDİR.

6 FİNANSAL KAYNAK SEÇİMİNDE GÖZ ÖNÜNDE TUTULMASI GEREKEN İLKELER
FİNANSAL KALDIRAÇTAN YARARLANMA: İŞLETMELER SERMAYE YAPISINDA ÖZKAYNAĞIN YANI SIRA BORCA YER VERMEK SURETİ İLE KARLILIKLARINI ARTIRMAKTADIR. KULLANDIĞI BORCA KARŞILIK KATLANDIĞI MALİYETİN ÜZERİNDE KAZANÇ SAĞLAYAN İŞLETMELER FİNANSAL KALDIRAÇTAN YARARLANMAKTADIR. ANCAK BORÇ MİKTARI ARTTIKÇA FİNANSAL RİSK DOLAYISIYLA FİNANSAL KALDIRAÇ ETKİSİ BELLİ BİR NOKTADAN SONRA TERSİNE DÖNECEKTİR.

7 FİNANSAL KAYNAK SEÇİMİNDE GÖZ ÖNÜNDE TUTULMASI GEREKEN İLKELER
ESNEKLİK: FONLARIN KULLANILMASINDA RAHAT DAVRANILMASI ESNEKLİK OLARAK KABUL EDİLİR. İŞLETMENİN ATIL FONLARI ORTAYA ÇIKTIĞINDA, VADEYİ BEKLEMEDEN BORÇ GERİ ÖDEMESİNİ YAPABİLMESİ KULLANILAN KAYNAĞIN ESNEK OLDUĞUNU GÖSTERİR. UZUN VADELİ KREDİLERİN TERCİH EDİLMESİ HALİNDE ESNEKLİK KABİLİYETİ AZALMAKTADIR. UZUN VADELİ KREDİLERLE SAĞLANAN FONLAR UZUNCA BİR SÜRE FİRMANIN KULLANIMINDA KALACAĞINDAN BELİRSİZLİK PAYI YÜKSEKTİR. BU TÜR KREDİ KULLANDIRAN KURULUŞLAR ÇOK DEFA KREDİNİN KULLANIMINI KONTROL ETMEK AMACIYLA SINIRLANDIRICI İŞLEMLERE GİRERLER. SINIRLANDIRICI İŞLEMLER DE ESNEKLİĞİN KAYBOLMASINA NEDEN OLUR. KISA VADELİ KREDİLERİN GERİ ÖDEME SÜRESİ DAR OLDUĞUNDAN, BU TÜR KAYNAKLARIN KENDİSİNİ ÖDEMESİ DE KOLAY OLUR.

8 FİNANSAL KAYNAK SEÇİMİNDE GÖZ ÖNÜNDE TUTULMASI GEREKEN İLKELER
KONTROL VE YÖNETİMİN PAYLAŞILMASI: İHTİYAÇ DUYULAN FONLARIN KREDİ BİÇİMİNDE KULLANILMASI YENİ ORTAK ALMA VE YÖNETİMİ BAŞKALARIYLA PAYLAŞMAMA GİBİ ÜSTÜNLÜK SAĞLAR. KREDİ SÖZLEŞMELERİNDE KONULAN SINIRLANDIRICI HÜKÜMLERLE YÖNETİMİN SERBEST KALMASI ENGELLENEBİLMEKTEDİR. BU DURUM UZUN VADELİ KREDİLER İÇİN GEÇERLİ OLUP KISA VADELİ KREDİLERLE GERİ ÖDEME YAKIN OLDUĞU İÇİN SINIRLANDIRMAYA GİDİLMEMEKTEDİR.

9 FİNANSAL KAYNAK SEÇİMİNDE GÖZ ÖNÜNDE TUTULMASI GEREKEN İLKELER
ZAMANLAMA: İŞLETMENİN FON İHTİYACI DUYDUKLARINDA RAHATLIKLA VE ELVERİŞLİ ŞARTLARDA KREDİ BULMA İMKANIDIR. İHTİYACIN ORTAYA ÇIKIŞINDAN EVVEL FONLARIN HAZIR EDİLMESİ ATIL KALMAYA NEDEN OLUR. İHTİYAÇ DUYULDUĞUNDA FON BULUNAMAMASI DA ÖDEMELERİ GECİKTİREREK FİRMAYI ZOR DURUMLARA SOKABİLİR.

10 FİNANSAL KAYNAK İHTİYACININ TESPİTİNDE UYGULANAN YÖNTEMLER:
1. SATIŞLARIN YÜZDESİ YÖNTEMİ: SATIŞLAR BELİRLİ BİR ORANDA ARTTIĞINDA ORTAYA ÇIKACAK FON İHTİYACININ BELİRLENMESİNDE KULLANILAN BİR YÖNTEMDİR. SATIŞLARDAKİ ARTIŞIN BİLANÇONUN AKTİFİNDE MEYDANA GETİRECEĞİ ARTIŞTAN, PASİFTE KISA VADELİ BORÇLARDA MEYDANA GETİRECEĞİ ARTIŞ ÇIKARILDIĞINDA İŞLETMENİN KAYNAK İHTİYACI HESAPLANABİLİR. DAHA HASSAS HESAPLAMA İÇİN; BU TUTARDAN İÇ KAYNAKTAN SAĞLANAN FONLARI (DAĞITILMAYAN KAR, VB) ÇIKARMAK GEREKİR. (FİN.KAY.İHTİYACI= AKTİF ARTIŞI – KISA VADELİ BORÇ ARTIŞI - İÇ KAYNAK)

11 FİNANSAL KAYNAK İHTİYACININ TESPİTİNDE UYGULANAN YÖNTEM:
2. BİLANÇO KALEMLERİNİN GÜNLÜK SATIŞ TUTARINA ORANI YÖNTEMİ: ÖNCELİKLE, GÜNLÜK SATIŞ TUTARI HESAPLANIR. DAHA SONRA, BU TUTAR İLE BİLANÇO KALEMLERİ İLİŞKİLENDİRİLİR. HER BİR BİLANÇO KALEMİNİN GÜNLÜK SATIŞ TUTARINA BÖLÜNMESİ İLE HER BİR BİLANÇO KALEMİNİN KAÇ GÜNLÜK SATIŞA DENK GELDİĞİ BULUNUR. BUNDAN SONRA DA, TAHMİNİ SATIŞLAR ÜZERİNDEN HER BİLANÇO KALEMİNİN DEĞERİ HESAPLANIR. GÜNLÜK SATIŞ TUTARI=YILLIK SATIŞ/GÜN ( /360=500) KASA TUTARI 4 GÜNLÜK SATIŞA (4*500=2.000) ALACAKLAR 20 GÜNLÜK SATIŞA (20*500=10.000) YENİ DÖNEM GÜNLÜK SATIŞ TUTARI ( /360=600) KASA TUTARI= 4*600=2.400 ALACAKLAR= 20*600=12.000 YENİ DÖNEM KAYNAK İHTİYACI = AKTİF - PASİF

12 FİNANSAL KAYNAK İHTİYACININ TESPİTİNDE UYGULANAN YÖNTEM:
3. REGRESYON ANALİZİ YÖNTEMİ: BU YÖNEMDE; SATIŞLARLA BAĞINTILI OLAN VE ARASINDA DİREKT OLARAK İLİŞKİ BULUNAN BİLANÇO KALEMLERİNİN TAHMİNİ YAPILIR. BİLANÇO KALEMLERİ SATIŞLARIN BİR FONKSİYONU OLARAK ELE ALINIP; HER BİLANÇO KALEMİ BAĞIMLI DEĞİŞKEN, SATIŞ TUTARI DA BAĞIMSIZ DEĞİŞKEN KABUL EDİLİR. DEĞİŞKENLER ARASINDAKİ İLİŞKİ, GEÇMİŞ YIL VERİLERİ İLE BELİRLENEREK İLİŞKİYİ AÇIKLAYAN REGRESYON DENKLEMİ OLUŞTURULUR. BİLANÇO KALEMLERİ α SATIŞLAR (BİLANÇO = a * SATIŞ TUTARI + b)

13 FİNANSAL KAYNAK İHTİYACININ TESPİTİNDE UYGULANAN YÖNTEMLER:
4. ORANLAR YÖNTEMİ (BİLANÇO / GELİR TABLOSU): İŞLETMENİN FAALİYETTE BULUNDUĞU SEKTÖRE AİT ORANLARDAN HAREKETLE İŞLETMENİN PROFORMA BİLANÇOSU (tahmini bilanço) OLUŞTURULUR. BİLANÇO VEYA GELİR TABLOSU KALEMLERİNİN BİRBİRİNE ORANLANMASIDIR. ÖRNEĞİN; NET KAR/SATIŞLAR RASYOSU İŞLETMENİN SATIŞLARININ KARLILIK ORANINI GÖSTERMEKTEDİR. BU ORANLARDAN HAREKETLE İŞLETMELERİN GELECEK DÖNEM PROFORMA MALİ TABLOLARINI DÜZENLEMEK MÜMKÜNDÜR. BU HESAPLAMALAR; İŞLETMENİN FAALİYETTE BULUNDUĞU ENDÜSTRİNİN STANDART ORANLARINDAN, BENZER İŞLETMELERİN ORTALAMALARINDAN VE İŞLETMENİN GELECEK DÖNEM SATIŞ TAHMİNLERİNDEN HAREKETLE YAPILIR.

14 FİNANSAL KAYNAK İHTİYACININ TESPİTİNDE UYGULANAN YÖNTEMLER:
5. NAKİT BÜTÇESİ YÖNTEMİ (NAKİT GİRİŞİ – NAKİT ÇIKIŞI): İŞLETMENİN GELECEKTEKİ BİR ZAMAN DÖNEMİ İÇİNDEKİ NAKİT GİRİŞ VE ÇIKIŞLARI TAHMİN EDİLEREK GEREKLİ DÜZENLEMELERİN YAPILDIĞI BİR PLANLAMA FAALİYETİDİR. NAKİT GİRİŞLERİ İLE NAKİT ÇIKIŞLARI ARASINDAKİ FARK OLUMSUZ İSE, BU FARKIN HANGİ KAYNAKLARDAN NE KADAR BİR MALİYETLE KARŞILANACAĞI; FARK OLUMLU İSE, KAYNAĞIN HANGİ YATIRIM ARAÇLARINDA DEĞERLENDİRİLECEĞİ VE GETİRİSİNİN NE OLACAĞI TAHMİN EDİLMEYE ÇALIŞILIR. NAKİT BÜTÇESİ KAYNAK İHTİYAÇLARININ UZUN DÖNEMLİ Mİ YOKSA KISA DÖNEMLİ Mİ OLDUĞU KONUSUNDA DA BİLGİ VERİR.

15 FİNANSAL KAYNAKLAR 1. VADELERİNE GÖRE FİNANSAL KAYNAKLAR: KISA VADELİ FİNANSAL KAYNAKLAR: DÖNEN VARLIKLARIN (STOKLAR, ALACAKLAR, VB) FİNANSMANINDA KULLANILIR (< 1 YIL). a) SATICI (tedarikçi) KREDİLERİ (KREDİLİ SATIN ALMA, SATICILARIN İŞLETMEYE KREDİ KULLANDIRMASI ANLAMINA GELMEKTEDİR), b) BANKA KREDİLERİ (TEMİNATSIZ VEYA TEMİNAT KARŞILIĞI), c) FİNANSMAN BONOSU (BÜYÜK VE KREBİLİTESİ YÜKSEK İŞLETMELERİN İHRAÇ ETTİKLERİ KISA VADELİ GÜN - BORÇ SENETLERİDİR), d) ÖDENECEK VERGİ VE DİĞER YASAL YÜKÜMLÜLÜKLER (İŞLETMENİN MÜŞTERİDEN TAHSİL ETTİĞİ KDV İLE ÖDEDİĞİ KDV ARASINDAKİ TAHSİL EDİLEN LEHİNE OLUŞAN ZAMAN FARKI) UZUN VADELİ FİNANSAL KAYNAKLAR: DURAN VARLIKLARIN FİNANSMANINDA KULLANILIR (> 1 YIL).

16 FİNANSAL KAYNAKLAR 2. KULLANILDIĞI KAYNAĞA GÖRE FİNANSAL KAYNAKLAR: YABANCI PARA YERLİ PARA

17 FİNANSAL KAYNAKLAR 3. YARATILDIĞI ALANLARA GÖRE FİNANSAL KAYNAKLAR: DIŞ KAYNAK (BANKA KREDİLERİ, FİNANSMAN BONOLARI - kurum tarafından öngörülen vade sonunda ( gün) belli bir bedelin ödenmesinin taahhüt edildiği menkul kıymetler VE TAHVİLLER-borç senedi). İÇ KAYNAK (ORTAKLARIN GETİRDİĞİ KAYNAK VE DAĞITILMAYAN KARLARDIR) ÖZ KAYNAK (İŞLETME SAHİP VE ORTAKLARININ İŞLETMENİN KURULUŞUNDA İŞLETME EMRİNE VERDİĞİ SERMAYEDİR) OTO FİNANS: İŞLETME FAALİYETLERİNDEN ELDE EDİLEN VE İŞLETMEDE KULLANILMAK ÜZERE ALIKONULAN KAYNAKLARDIR. a) YEDEKLER (KANUNİ VE İHTİYARİ: KANUNEN; HER YIL KARIN 1/20 Sİ, ÖZSERMAYENİN 1/5 İNE ULAŞILINCAYA KADAR AYRILMALI.) b) KARŞILIKLAR (AMORTİSMANLAR) c) DAĞITILMAYAN KARLAR d) FİNANSAL KİRALAMA (LEASİNG) YOLUYLA KAYNAK SAĞLAMA

18 FİNANSAL KAYNAKLAR 3. YARATILDIĞI ALANLARA GÖRE FİNANSAL KAYNAKLAR: MENKUL KIYMET BORSALARI: İŞLETMELER İHTİYAÇ DUYDUKLARI KAYNAKLARI MENKUL KIYMET BORSASINA İHRAÇ EDECEKLERİ HİSSE SENEDİ VE TAHVİLLERLE SAĞLAYABİLİRLER. a) BİST HİSSE SENEDİ PİYASASI: HİSSE SENEDİ İHRACI ÜÇ FARKLI YÖNTEM İLE YAPILMAKTADIR. * TEDRİCİ KURULUŞLA HİSSE SENEDİ SATIŞI: Tedrici kuruluş işletmelerin kuruluş türlerinden biridir. Diğeri ise ani kuruluştur. Ani kuruluşta, ortaklık paylarının tamamı mevcut ortaklarca taahhüt edilir. Tedrici kuruluşta ise, sermayenin bir kısmı mevcut ortaklarca diğer kısmı ise halk tarafından karşılanır. * MEVCUT ORTAKLARIN HİSSE SENEDİ SATIŞI: Ortaklığın yeni hissedarlarla paylaşılması kararının bir sonucudur. İşletme sermayesinde bir değişiklik olmamaktadır.Yeni gelen ortakların ortaklık payı karşılığında getirdikleri kaynaktır. * SERMAYE ARTTIRIMINA GİDİLMESİ: İşletme sermayesi ihtiyaç duyulan miktar kadar arttırılmakta ve artan sermayeyi temsil eden hisse senetleri mevcut hissedarlara yada yeni hissedarlara satılmaktadır. Mevcut hissedarların ortaklık paylarının azalmaması için rüçhan hakkı (ön alım hakkı) sınırlandırılarak sermaye artırımına gidilmektedir.

19 FİNANSAL KAYNAKLAR 3. YARATILDIĞI ALANLARA GÖRE FİNANSAL KAYNAKLAR: b) BİST TAHVİL VE BONO PİYASASI: İŞLETMELER KISA VADELİ FİNANSMAN İHTİYAÇLARINI FİNANSMAN BONOSU, UZUN VADELİ FİNANSMAN İHTİYAÇLARINI DA TAHVİL İHRAÇ EDEREK KARŞILAYABİLİR. İŞLETME KAR VEYA ZARARINA BAKMAKSIZIN ELDE ETTİĞİ GELİRDEN KULLANDIĞI FONLAR KARŞILIĞINDA FAİZ ÖDEMEK ZORUNDADIR. İHRAÇ ANINDA BELLİ OLAN FAİZ ORANINA GÖRE BELİRLİ VADELERDE FİNANSMAN BONOSU VE TAHVİL İÇİN FAİZ ÖDEMEKTEDİR. FAİZ ÖDEMELERİ 3 VE 6 AYDA BİR YADA YILDA BİR DEFA YAPILIR. ANA PARA ÖDEMESİ İSE GENELLİKLE BİR DEFADA VADE SONUNDA YAPILMAKTADIR. İŞLETMELER AÇISINDAN TAHVİLİN FİNANSMAN ARACI OLARAK SINIRSIZ MİKTARDA İHRAÇ EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR. İŞLETMENİN TAHVİL İHRAÇ EDEBİLECEĞİ BİR ÜST SINIR VARDIR. BU DA TAHVİL İHRAÇ TAVANIDIR. (İHRAÇ EDİLEBİLECEK TAHVİL MİKTARI = ÖDENMİŞ SERMAYE + YEDEKLER + YENİDEN DEĞERLEME DEĞER ARTIŞI FONU - ZARAR)

20 KAYNAK MALİYETLERİ: ÖZKAYNAK MALİYETİ: SERMAYESİNİ İŞLETMEYE GETİREREK ORTAK OLAN KİŞİLER YA DA KURULUŞLAR FAALİYETLERİ KARŞILIĞINDA ASGARİ BİR VERİMLİLİK KAZANMAYI BEKLER. YABANCI KAYNAK MALİYETİ: SATICI KREDİLERİ, BANKA KREDİLERİ, FİNANSMAN BONOLARI VE TAHVİLLER GİBİ İŞLETME DIŞI FONLARIN İŞLETMEYE GETİRİLMESİ VE BELİRLİ SÜRELERLE İŞLETMEDE KULLANILMASI KARŞILIĞINDA ÖDENEN TÜM GİDERLERDİR. AĞIRLIKLI ORTALAMA SERMAYE MALİYETİ: BİLANÇONUN PASİFİNİN TEK BİR RAKAMLA İFADE EDİLMESİDİR. YANİ; HER BİR KAYNAĞIN PASİF İÇERİSİNDEKİ AĞIRLIĞI İLE, HER BİR KAYNAĞIN İŞLETMEYE MALİYETİNİN ÇARPIMLARININ TOPLAMI AĞIRLIKLI ORTALAMA SERMAYE MALİYETİNİ VERMEKTEDİR.

21 YATIRIM KARARI: İŞLETMELERİN BANKA KREDİSİ, TAHVİL İHRACI VE HİSSE SENEDİ İHRACI GİBİ ÇEŞİTLİ KAYNAKLARDAN ELDE ETTİKLERİ FONLARI AKTİFTE VARLIKLARA DÖNÜŞTÜRME SÜRECİ YATIRIM OLARAK ADLANDIRILIR. 1. DURAN VARLIK YATIRIMI ÜRETİMİ GERÇEKLEŞTİRECEK MAKİNELER, TESİSLER, BİNALAR VE TAŞIT ARAÇ VE GEREÇLERİ GİBİ FİZİKİ UNSURLARIN ELDE EDİLMESİ SÜRECİ SABİT SERMAYE (DURAN VARLIK) YATIRIMI OLARAK NİTELENDİRİLİR. a) BELİRLİLİK ŞARTLARINDA PROJE DEĞERLENDİRMELERİNDE ORTALAMA KARLILIK ORANI, GERİ ÖDEME SÜRESİ YÖNTEMİ, NET BUGÜNKÜ DEĞER YÖNTEMİ, İÇ VERİM ORANI YÖNTEMİ, KARLILIK ENDEKSİ YÖNTEMİ KULLANILIR. b) BELİRSİZLİK ŞARTLARINDA PROJE DEĞERLENDİRMELERİNDE OLASILIK DAĞILIMI YÖNTEMİ, BELİRLİLİK EŞİTİ YÖNTEMİ, RİSKE GÖRE DÜZELTİLMİŞ İSKONTO ORANI YÖNTEMİ KULLANILIR.

22 YATIRIM KARARI: 2. DÖNEN VARLIK YATIRIMI a) STOK YATIRIMI: STOK KARARLARI KAYNAK KULLANIMINI GEREKTİRDİĞİ İÇİN STOKLARIN DÜZEYİ FİNANSMAN YÖNETİCİSİNİ İLGİLENDİREN BİR KONUDUR. b) ALACAK YATIRIMI: İŞLETMELER MÜŞTERİLERİNİN SATIN ALIMLARINI KOLAYLAŞTIRMAK AMACIYLA KREDİLİ SATIŞ UYGULARLAR. ALACAKLARA YATIRIMIN VERİMLİLİK ÖLÇÜSÜ, ALACAK DEVİR HIZIDIR. ALACAKLARA YATIRIMIN PARAYA DÖNÜŞÜM ÖLÇÜSÜ İSE, ALACAK TAHSİL SÜRESİDİR. c) NAKİT YATIRIMI: İŞLETMEDE YETERLİ DÜZEYİN ÜSTÜNDE NAKİT VARSA BUNLAR KIYMETLİ EVRAKLARA YATIRILABİLİR. ONUN İÇİN FİNANS YÖNETİCİSİNİN NAKİT DENGESİNE ETKİ EDEN İŞLEMLERİN HACMİNİ VE ZAMANLAMAYI DİKKATE ALMASI GEREKİR.

23 ÇAĞDAŞ FİNANSMAN TEKNİKLERİ:
FACTORİNG: HER TÜRLÜ MAL VE HİZMET SATIŞLARINDAN KAYNAKLANAN KISA VADELİ TİCARİ ALACAKLARIN FACTORING (FACTOR) ŞİRKETİNE DEVRİ, BORÇLUNUN BUNDAN HABERDAR EDİLEREK TAHSİLATIN FACTOR TARAFINDAN YAPILMASIDIR. FORFAITING: İHRACAT İŞLEMLERİNDEN DOĞAN ALACAKLARIN, GERİ DÖNÜLEMEZ OLARAK, YANİ RİSKİ TAMAMEN SIFIRLAYARAK FORFAITING KURULUŞUNA (FORFAITEN) SATILMASINDAN DOĞAN İSKONTO İŞLEMİDİR. BARTER: İŞLETMELERİN İHTİYAÇ DUYDUKLARI MALLARI PARA ÖDEMEDEN VE HİÇBİR ŞEKİLDE NAKİT AKIŞINI BOZMADAN ALABİLMELERİ, BUNUN KARŞILIĞINDA DA ATIL KAPASİTELERİNDE DURAN MAL VE HİZMETLERİ YİNE PARA ALMADAN SATARAK İHTİYAÇLARINI FİNANSE ETMELERİDİR. KALDIRAÇ ETKİSİ (LEVERAGE): İŞLETMELER SIKLIKLA ÖDÜNÇ FONLARA İHTİYAÇ DUYARLAR. İŞLETMELERİN ÖDÜNÇ ALDIKLARI PARALARI DAHA ÇOK PARA YARATMAK AMACIYLA KULLANMALARINA “LEVERAGE” DENİR. LEASING: BİR MALIN KİRA KARŞILIĞINDA BELLİ BİR SÜRE KİRALANMASIDIR. BURADA YATIRIM MALININ MÜLKİYETİ LEASING ŞİRKETİNDE KALARAK, KULLANMA HAKLARI MÜŞTERİYE VERİLMEKTEDİR.

24 KAR DAĞITIMI: KAR DAĞITIM POLİTİKASI: İŞLETMENİN ELDE ETTİĞİ KARIN, NASIL DEĞERLENDİRİLECEĞİ İLE İLGİLİDİR. DÖNEM NET KARI, TÜM MALİYETLER ÇIKTIKTAN SONRA İŞLETMEDE KALAN ARTI DEĞERDİR. TEMEL AMAÇ, İŞLETMENİN PİYASA DEĞERİNİ ARTTIRMAKTIR. KAR DAĞITIM POLİTİKASINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER: ŞİRKET ANA SÖZLEŞMESİ YASALAR VERGİ DÜZENLEMELERİ YENİ YATIRIM ŞİRKETİN BORÇ DÜZEYİ KAR PAYI ÖDEME YÖNTEMLERİ: NAKİT OLARAK HİSSE SENEDİ OLARAK PİYASADAN KENDİ HİSSE SENEDİNİ SATIN ALARAK

25 FİNANSAL ANALİZ: A. ORAN ANALİZİ: 1. LİKİDİTE ORANLARI: CARİ ORAN (DÖNEN VARLIK / KISA VADELİ YABANCI KAYNAK) ASİT TEST ORAN [(DÖNEN VARLIK – STOKLAR) / KISA VADELİ YABANCI KAYNAK] NAKİT ORAN [(HAZIR DEĞERLER + MENKUL KIYMETLER) / KISA VADELİ YABANCI KAYNAK]

26 FİNANSAL ANALİZ: A. ORAN ANALİZİ: 2. MALİ YAPI ORANLARI YABANCI KAYNAKLAR / PASİF TOPLAMI KISA VADELİ YABANCI KAYNAK / PASİF TOPLAMI FAİZ KARŞILAMA ORANI: ŞİRKETİN ÖDEDİĞİ FİNANSMAN GİDERİNİN KAÇ KATI KAZANÇ SAĞLADIĞINI GÖSTEREN ORANDIR. YÜKSEK OLMASI OLUMLUDUR. BU ORANIN GENEL KABUL GÖRMÜŞ DÜZEYİ 8’DİR. FAİZ KARŞILAMA ORANI= (FAİZ VE VERGİ ÖNCESİ KAR/FİNANSMAN GİDERİ)

27 FİNANSAL ANALİZ: A. ORAN ANALİZİ: 3. FAALİYET ORANLARI: STOK DEVİR HIZI: (SATILAN MALLAR MALİYETİ / ORT. STOKLAR) ALACAK DEVİR HIZI: (KREDİLİ SATIŞLAR / ORT. TİCARİ ALACAKLAR)

28 FİNANSAL ANALİZ: A. ORAN ANALİZİ: 4. KARLILIK ORANLARI: NET KAR MARJI ORANI (NET KAR / SATIŞLAR) NET KARIN AKTİF TOPLAMA ORANI (NET KAR / AKTİF TOPLAM) NET KARIN ÖZ KAYNAKLARA ORANI (NET KAR / ÖZKAYNAK)

29 FİNANSAL ANALİZ: B. KARŞILAŞTIRMALI TABLOLAR ANALİZİ: BİR İŞLETMENİN BİRDEN FAZLA DÖNEMLERİNE AİT BİLANÇOLARI, GELİR TABLOLARI, KAR DAĞITIM TABLOLARI, FON AKIM TABLOLARI GİBİ FİNANSAL TABLOLARIN KENDİ ARALARINDA KARŞILAŞTIRILMASI İLE ELDE EDİLMEKTEDİR. BURADA CARİ DÖNEMİN FİNANSAL TABLOSU, GEÇMİŞ DÖNEMİN VEYA DÖNEMLERİN AYNI TÜRDEKİ FİNANSAL TABLOSU İLE KARŞILAŞTIRILMAKTA VE ORTAYA ÇIKAN ARTIŞ VEYA AZALIŞLAR, HEM MUTLAK DEĞER OLARAK HEM DE YÜZDE OLARAK HESAPLANMAKTADIR.

30 FİİLİ GENEL DURUM TABLOSU
YTL MEVCUTLAR MALİ BORÇLAR KASA BANKA KREDİLERİ ALINAN ÇEKLER DİĞER MALİ BORÇLAR BANKALAR MAL ALIM BORÇLARI DİĞER HAZIR DEĞERLER VERİLEN ÇEK VE ÖDEME EMİRLERİ ALACAKLAR BORÇ SENETLERİ ALICILAR SATICILAR Grup İçi Ticari Alacaklar Grup içi Ticari Borçlar Grup Dışı Alacaklar Grup Dışı Ticari Borçlar ALACAK SENETLERİ DİĞER BORÇLAR Grup içi ALINAN AVANSLAR Grup Dışı DİĞER ÇEŞİTLİ BORÇLAR VERİLEN DEPOZİTO VE TEMİNATLAR ÖDENECEK VERGİ VE SSK ŞÜPHELİ TİCARİ ALACAKLAR DİĞER PASİF DEĞERLER PERSONELDEN ALACAKLAR ALINAN DEPOZİTO VE TEMİNATLAR VERİLEN AVANSLAR YILLARA YAYGIN İNŞAAT HAKEDİŞLERİ DİĞER ALACAKLAR DİĞER PASİFLER STOKLAR MAMÜLLER YARI MAMÜLLER ALACAK/STOK/DİĞER AKTİFLER HAMMADDELER BORÇLAR/DİĞER PASİFLER TİCARİ MALLAR ÖZSERMAYE (Sabit Kıym.hariç) DİĞER STOKLAR DİĞER AKTİF KIYMETLER GRUP İÇİ DİĞER ALACAKLAR YILLARA YAYGIN İNŞAAT HARCAMALARI GRUP İÇİ DİĞER BORÇLAR GELECEK DÖNEMLERE AİT GİDERLER İŞLETMEYE NET VERİLEN/ALINAN(-) DEVREDEN KDV PEŞİN ÖDENEN VERGİ VE FONLAR ÖZSERMAYEDEKİ ARTIŞ/AZALIŞ DİĞER AKTİFLER DURAN VARLIK ARTIŞ/AZALIŞI DÖNEM KAR VEYA ZARARI DÖNEMİÇİ DURAN VARLIK ARTIŞ/AZALIŞLARI İŞTİRAKLER ARAZİ VE ARSALAR YER ALTI VE YERÜSTÜ DÜZENLERİ BİNALAR TESİS MAKİNA VE CİHAZLAR TAŞITLAR DEMİRBAŞLAR DİĞER MADDİ DURAN VARLIKLAR YAPILMAKTA OLAN YATIRIMLAR

31 ABC A.Ş. – GİDER TABLOSU Fark Oran MALZEME GİDERLERİ Binek Otoları Akaryakıt Giderleri Diğer Araçlar Akaryakıt Giderleri Diğer PERSONEL ÜCRET VE GİDERLERİ Net Ücret Fazla Çalışma Ücreti İkramiye ve Primler Tazminatlar Vergiler SSK ve İşsizlik primi Diğer Ödemeler DIŞARIDAN SAĞLANAN FAYDA VE HİZMETLER Elektrik Giderleri Doğalgaz Giderleri Sabit Telefon Giderleri Cep Telefonu Giderleri Binek Otoları Bakım Onarım Giderleri Diğer Taşıtlar Bakım Onarım Giderleri ÇEŞİTLİ GİDERLER Temsil Ağırlama Giderleri Reklam ve Tanıtım Giderleri Lojman Giderleri Yurt İçi Seyahat Giderleri Yurt Dışı Seyahat Giderleri Personel Yemek Giderleri Kişibaşı yemek gideri VERGİ, RESİM VE HARÇLAR AMORTİSMAN VE TÜKENME PAYLARI TOPLAM

32 ÖZET GELİR TABLOSU 2006 YIL TOPLAMI FARK ARTIŞ-AZALIŞ BÜTÇE YTL SATIŞLAR a)- Yurt İçi b)- Yurt Dışı c)- Diğer Gelirler SATIŞ İNDİRİMLERİ (-) a)-Satıştan İadeler b)-Satış iskontoları c)-Diğer İndirimler NET SATIŞLAR SATIŞLARIN MALİYETİ (-) a)-Satılan Mamül Maliyeti b)-Satılan Ticari Mallar Maliyeti c)-Satılan Hizmet Maliyeti c)-Diğer Satışların Maliyeti BRÜT SATIŞ KARI VEYA ZARARI FAALİYET GİDERLERİ (-) a) Araştırma ve Geliştirme Gid. b) Paz. Satış Dağıtım Gid. c) Genel Yönetim Giderleri FAALİYET KAR/ZARARI DİĞER GELİRLER a)-Faiz/Komisyon Gelirleri b)-Kambiyo Karları c)-Gayrimenkul, Taşıt vb.Sat.Gel. d)-Diğer Gelirler DİĞER GİDERLER(-) a)-Komisyon Giderleri b)-Ticari Kambiyo Zararları c)-Diğer Giderler FİNANSMAN GİDERLERİ(-) a) Kısa Vadeli Borçlanma Giderleri b) Uzun Vadeli Borçlanma Giderleri OLAĞAN KAR VEYA ZARAR OLAĞAN DIŞI GELİR VE KARLAR a)- Önceki Dönem Gelir ve Karları b)- Diğer Olağandışı Gelir ve Karlar OLAĞAN DIŞI GİDER VE ZARARLAR(-) a)- Çalışmayan Kısım Gider ve Zararları b)- Önceki Dönem Gider ve Zararları c)- Diğer Olağandışı Gider ve Zararlar DÖNEM KAR/ZARARI Bu Döneme Ait Amortisman Gideri* AMORTİSMANSIZ KAR/ZARAR(J + K) VERGİ VE YÜKÜMLÜLÜKLER karşılıkları VERGİ SONRASI DÖNEM KAR/ZARARI (L-M)

33 FİNANSAL ANALİZ: C. YÜZDE YÖNTEMİ İLE ANALİZ: FİNANSAL TABLOLARDA YER ALAN HER KALEM AYNI TABLODA YER ALAN BELİRLİ BİR KALEME VEYA TOPLAM KISMINA ORANLANMAKTA VE BULUNAN YÜZDELERE GÖRE İFADE EDİLMEKTEDİR. BU YÖNTEMDEN, TEK DÖNEME AİT FİNANSAL TABLOLARIN ANALİZİNDE YARARLANILMAKTADIR. BU NEDENLE STATİK BİR ANALİZ TÜRÜDÜR.

34 FİNANSAL ANALİZ: D. EĞİLİM YÜZDELERİ YÖNTEMİ İLE ANALİZ: BU YÖNTEMDE FİNANSAL TABLOLARDA BİR YIL BAZ YIL OLARAK KABUL EDİLMEKTE VE O YILA AİT TUTARLAR 100 KABUL EDİLEREK BUNU İZLEYEN DÖNEMLERE İLİŞKİN AYNI TÜR DEĞERLERİN BAZ YILINA GÖRE YÜZDE OLARAK DEĞİŞİMİ HESAPLANMAKTADIR. TREND ANALİZİ VEYA İNDEKS YÖNTEMİ İSMİ İLE DE ANILAN BU YÖNTEM, İŞLETMEDE DİNAMİK ANALİZ YAPILMASINA OLANAK VERMEKTEDİR. EĞİLİM YÜZDELERİ ANALİZİNDE, İŞLETMELERİN FİNANSAL TABLOLARINDA YER ALAN KALEMLERİN DÖNEMLER ARASINDA GÖSTERMİŞ OLDUĞU ARTIŞ VEYA AZALIŞLAR SAPTANMAKTA VE BU DEĞİŞİKLİKLERİN TEMEL YILA GÖRE ORANSAL ÖNEMLERİ ORTAYA KONULARAK İŞLETMENİN GELİŞME YÖNÜ İNCELENMEKTEDİR.


"FİNANSMAN FONKSİYONU 1. FİNANS:" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları