Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BATI AİLELERİNDE DEMOKRASİ VE BATI AİLELERİNİN YAPISI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BATI AİLELERİNDE DEMOKRASİ VE BATI AİLELERİNİN YAPISI."— Sunum transkripti:

1 BATI AİLELERİNDE DEMOKRASİ VE BATI AİLELERİNİN YAPISI

2 Arkadaşlar sizce batıda ailenin varlığından ne derece söz edilebilir ?

3 BATI AİLELERİNİN YAPISI Modern toplumlar, derin bir aile krizi yaşıyor. Toplum ve medeniyetin temel taşı olan aileyi artık bir arada tutmak mümkün değil. Kutsalı kalmayan ileri sanayi toplumları, aileyi bir fayda-zarar ilişkisi açısından ele alıyor. Çıkarına uyduğu yerde aileye bir önem ve anlam biçiyor. Bireysel menfaatiyle çatıştığı yerde ise onu bir yük olarak görüyor.

4 BATI AİLELERİNİN YAPISI Modern birey, aileyi sınırsız özgürlüğünün önünde bir engel olarak görüyor. Nesiller arasında yaşanan çatışma, gençleri aile ortamından kopartmakla kalmıyor, onları aile karşıtı bir konuma itiyor. Nesiller arasındaki mesafeyi körükleyen kapitalist ekonomik sistem, aileden kopardığı genç nesli 10-15 yıl boyunca kelimenin tam manasıyla sömürüyor. Sosyal güvence mi, sosyal çözünme mi ?

5

6 BATI AİLELERİNİN YAPISI Can çekişen aile anlayışının temel sebebi, özündeki kutsallık ve ulviyetin yitirilmiş olmasıdır. Aile iki kişinin tamamen bencilce bir açıdan yürütmeye çalıştıkları basit ve köksüz bir ortaklık gibi anlaşılıyor. Tabiidir ki bu netice, dinin toplum hayatından silinmeye başlamasıyla ortaya çıkmış... Ve bir türlü tutturulamayan Hıristiyanlığın günden güne etkisini yitirmesiyle paralel olarak da, aile Avrupa'da bitmektedir.

7

8 BATILI AİLELERDE DEMOKRASİ KAVRAMI Batılı ailelerde demokrasi kavramından söz etmek için aile yapısının bilinmesi gerekir.bundan hareketle batılı ailelerde demokrasi adına yapılanlar şu şekilde özetlenebilir.  Aile ortamındaki tüm bireyler özgürdür.  Bireylerin birbirlerine karşı hakları ve sorumlulukları vardır.  Bir karar alınacaksa ailenin tüm bireylerine danışılır.

9

10 BATILI AİLELERDE DEMOKRASİ KAVRAMI  Bireylerin kendi hayallerini gerçekleştirme noktasında aile fertlerinin engelleyici tavırlarından söz edilemez.  Aile fertleri sosyal çevre ve arkadaşlık gibi konularda aile bireylerinin izinlerini almaksızın hareket eder.  İş seçimi, evlilik,eğitim gibi konularda bireyler tamamen özgür bırakılır.  Aile içinde tek bir bireyin etkinliğinden ve diktasından bahsedilemez. Bütün bireyler söz hakkına sahiptir.


"BATI AİLELERİNDE DEMOKRASİ VE BATI AİLELERİNİN YAPISI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları