Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

LİNUX’E GİRİŞ Öğr. Gör. Mustafa SARIÖZ BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ VE PROGRAMLAMA BÖLÜMÜ BİLG 223 AĞ İŞLETİM SİSTEMLERİ DERSİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "LİNUX’E GİRİŞ Öğr. Gör. Mustafa SARIÖZ BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ VE PROGRAMLAMA BÖLÜMÜ BİLG 223 AĞ İŞLETİM SİSTEMLERİ DERSİ."— Sunum transkripti:

1 LİNUX’E GİRİŞ Öğr. Gör. Mustafa SARIÖZ BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ VE PROGRAMLAMA BÖLÜMÜ BİLG 223 AĞ İŞLETİM SİSTEMLERİ DERSİ

2 BİLG 223 Linux Nedir?  LINUX, internet üzerinde ilgili ve meraklı birçok kişi tarafından geliştirilmekte olan ve başta IBM-PC uyumlu kişisel bilgisayarlar olmak üzere birçok platformda çalışan ve herhangi bir maliyet gerektirmeyen bir işletim sistemidir.

3 BİLG 223 Linux’ün Özellikleri  Genel Kamu Lisansına göre(GPL) açık kaynak kodlu olduğundan kullanıcı yazılımın içinde ne olduğunu bilir.  Hataların keşfedilmesi ve düzeltilmesi oldukça kısa zaman alır.  Kullanıcı beğenmediği kısımları değiştirmekte ve eklentiler yapmakta özgürdür.

4 BİLG 223 Linux Tarihi Linux’un Gelişimi…  Universitelerde bilgisayar bilimi öğrencilerine işletim sistemlerini öğretmek için kullanılan Unix işletim sistemi, donanım üreticileri tarafından lisansı alınıp, satılmaya başlandıktan ve çeşitlilik arttıktan sonra yeni bir işletim sistemine gereksinim duyulmaya başladı. Bu amaçla Andrew Tannenbaum tarafından MINIX işletim sistemi geliştirildi.  1990 yılında Finli bir bilgisayar bilimi öğrencisi olan Linus Torvalds Intel mimarisindeki bilgisayarlarda hafıza yönetimi yapan bir yazılım üzerinde çalışmaya başladı ve bir süre sonra bu projenin büyüyerek UNIX çekirdeği gibi çalışabileceğini farketti 1991 yılında Linus, comp.os.minix haber grubuna Linux adını verdiği işletim sistemi projesini duyurdu. GNU projesindeki eksik olan parçayı, yani çekirdeği tamamlayan linux zamanla internet üzerindeki bir çok programcı tarafından geliştirildi.

5 BİLG 223 Lisanslar, Özgür Yazılım  Lisans, kullanıcıların yazılım üzerindeki hakları olarak özetlenebilir. Kullanıcılar belirli bir yazılımı kullanma, dağıtma, üzerinde değişiklik yapma ve değiştirdiği şeklini dağıtma haklarına sahip olabilirler. Kullanıcıların yazılımlar üzerinde değişiklik yapabilmeleri için yazılımın kaynak kodunun açık olması gerekmektedir.  GPL (GNU Public Licence) En yaygın kullanılan özgür yazılım lisansıdır. En çok kullanılan platformlardan birisi Linux işletim sistemidir. GPL kullanımının getirdiği tek kısıtlama, yazılım üzerinde değişiklik yapıp dağıtabilmek için yapılan değişikliklerle birlikte kaynak kodun verilmesi zorunluluğudur

6 BİLG 223 GNU(Gnu is Not Unix )  Serbest yazılım modeline verilen isimdir.  Yazılımın açık kaynak kodlu olmasını öngörmektedir.  GNU nun sağladığı açık kaynak kodu sayesinde isteyen herkes daha gelişmiş,özgün, üretken çalışmalarda bulunabilir.  GPL - GNU General Public License - GNU Genel Kamu Lisansı  Linux çekirdeğini kullanan kullanıcılar sistemlerine Linux demektedir ancak GNU project GNU/Linux denmesini önerir. Doğrusu da budur.  Bir çok GNU programları diğer işletim sistemlerinde de kullanılmıştır. (Windows, BSD, Solaris ve Mac OS gibi)

7 BİLG 223 Linüx’ün Mimarisi KERNEL (ÇEKİRDEK) – LINUX Kullanıcı Uygulamaları (GNU) İşletim Sistemi Servisleri (Apache, Sendmail, vs.) Donanım Kontrolörleri Donanım – CPU, HDD, Keyboard, Mouse, Monitor, RAM

8 BİLG 223 Kernel (Çekirdek)  Tüm işlemlerden sorumlu yönetim kademesidir.  Sistemin düzgün çalışmasını sağlar,  Bilgisayar kaynaklarının düzenlenler,  Kullanıcıların görevlerinin sırayla yapılmasını sağlar,  Bellek denetimi yapar,  Yan birimlerin (CD-ROM,disket sürücü vb. çalışmasından sorumludur.

9 BİLG 223 Shell (Kabuk)  Bilgisayar ile kullanıcı arasındaki bağlantıyı sağlar.  Girilen komutları bilgisayara, sonuçları kullanıcıya iletir.

10 BİLG 223 Linux’ün Kullanım Amaçları  Kişisel Kullanım  Yazılım Geliştirme  İnternet Haberleşmesi  İnternet Sunucusu

11 BİLG 223 Linux’ün Kullanım Amaçları  Kişisel Kullanım  Linux’ta bir işletim sisteminden beklenebilecek tüm yazılımlar bulunur...  Örneğin applixware ve open office yazılımları red hot dağıtımıyla birlikte verilmektedir...  Yazılım Geliştirme  C,C++,Java,Ada,Fortran,Pascal,Lisp başta olmak üzere hemen hemen her programın derleyici ve yorumlayıcısı Linux’te mevcuttur...

12 BİLG 223 Linux’ün Kullanım Amaçları  İnternet Haberleşmesi  Bir modemin sunduğu olanakların hepsini Linux ile de kullanabiliriz...  k-mail ile mail okuyabilir, haber öbeklerinde tartışma gruplarına katılabilriz...

13 BİLG 223 Linux’ün Kullanım Amaçları  İnternet Sunucusu LINUX doğrudan TCP/IP desteği ile gelmektedir... Linux’la;  www server (Word wide web sunucusu)  DNS Server (Alan adı sunucusu)  NFS Server (Bir makinenin diskini diğer makinelere paylaştırmak amaçlı)  NIS Server (Parola veri tabanı sunucusu)  X Server  BOOTP Server  SMTP Server  FTP Server (Dosya transfer protokolü)  LIST Server gibi yaygın TCP/IP servislerinin yanı sıra  NOVELL File Server  SAMBA Server (WfW desteği) verebilmektedir.

14 BİLG 223 Linux’ün Avantajları  Ücretsizdir.  Kaynak kodu serbesttir.  Hızla gelişiyor.  Yüksek performans sağlar.  İsteğe bağlı geliştirilebilir.  Birden çok kullanıcıyı destekler.  Uygulama programları sistemden bağımsız çalışır.  Ek yazılım ve sürücü kurulmasına ihtiyaç duymaz

15 BİLG 223 Linux’ün Dezavantajları  Yeterince tanıtımı yapılmıyor.  Dinamik ve sürekli değişen bir yapıya sahiptir.  Teknik destek, dağıtım ve dökümantasyon alanında zayıftır.  Linux’un kullanım ve yönetimi daha zordur.  Tüm ihtiyaçlara cevap veremiyor.  Bazı ticari yazılımlar Linux üzerinde fazla gelişemiyor.  Oyunlar

16 BİLG 223 Dağıtımlar  Linux, GNU projesinin çekirdeğe verilen isimdir. Dağıtımlar, bu çekirdeğe GNU yazılımlarının da ekleyerek sunan alternatif işletim sistemleridir. Yazılımlar GNU tarafından sağlandığı için Linux tabanlı işletim sistemleri GNU/Linux olarak adlandırılır.  En çok bilinen kullanılan dağıtımlar: RedHat, Fedora, Suse, Debian, Mandrake, Ubuntu, Pardus ve Slackware’dir. Bunların yanısıra doğrudan CD’den çalışan Knoppix, Kanotix gibi dağıtımlar vardır.  Dağıtımlar arasındaki farklar nelerdir? - Kurulum yöntemleri farklı - İçerdikleri paketler farklı - Sistem yönetiminde farklar var Grafik yönetim araçları Standartlaşma yolunda ilerlemeler

17 BİLG 223 Linux Dağıtımları

18 BİLG 223 Windows-Linux Karşılaştırması  Yazılım: Windows’un her versiyonu sınırlı sayıda uygulama içeriyor. Linux’ta ise ana işletim sistemi ile beraber verilecek yazılımların sayısına dağıtıcı karar veriyor.Linux’un bu noktadaki avantajı, yazılımların kurulmasını sağlayan uygulamaların tek bir yönetim sistemi tarafından idare edilmesi.Bu sayede kullanıcı her bir yazılımı tek tek kurmak yerine, tek bir kurulum ile işlemi gerçekleştirir.

19 BİLG 223 Windows-Linux Karşılaştırması  Kurulum: Kurulum açısından iki işletim sistemi de birbirine çok yakın. Hem Windows hem de Linux’un kurulum aşamaları oldukça kolay ve kurulum sırasında amatör kullanıcıya yardımcı olan menüler var. Bilinen güvenlik açıkları, sistemdeki ve uygulamadaki hatalar Windows’ta olduğu gibi Linux’ta da güncelleme yoluyla ortadan kaldırılabiliyor.

20 BİLG 223 Windows-Linux Karşılaştırması  Gereksinimler: Windows XP şu anda, kısıtlamalara bağlı olarak 300Mhz’in üstünde, 32-Bit işlemciye ve 128MB belleğe sahip olan her bilgisayarda kullanılabiliyor. Linux için de yaklaşık 300Mhz’lik bir işlemci ve 128MB’lik bellek minimum sistem gereksinimleri.  Kullanıcı Hakları: Linux’ta sıradan kullanıcılar sadece kendilerine izin verildiği ölçüde değişiklikler yapabilirken, bilgisayar yöneticisi(root) istediği her şeyi yapma hakkına sahip oluyor. Windows’ta ise kurulum aşamasından sonra otomatik olarak kullanıcıya yönetici haklarını veriyor.

21 BİLG 223 Windows-Linux Karşılaştırması  Yeni Donanım Ekleme: Kurulum aşamasından sonra bilgisayara takılan donanımları Windows genellikle tanıyor. En kötü ihtimalle bilgisayar baştan başlatıldığında, donanım kullanıma hazır hale geliyor. Linux’ta yeni takılan donanımı otomatik olarak algılama ve kullanıma hazır hale getirme özelliğine sahip.Ancak bu özellik Linux işletim sisteminde takılan donanımın sürücüleri mevcutsa devreye giriyor. Birkaç firma hariç, çoğu firma Linux için donanım sürücüsü çıkarmıyor.

22 BİLG 223 Windows-Linux Karşılaştırması  Ofis Programları: Windows altında Microsoft Office,en gelişmiş büro paketi iken, Linux’ta bu rolü Open Office oynuyor. Open Office çok basit bir program olduğundan kullanıcılar çok çaba harcamadan programı kavrayıp kullanabiliyorlar. Open Office1.1.1 versiyonundan itibaren herhangi bir dokümanın Microsoft formatına geçirilmesi veya başka bir ofis dokümanıyla bilgi alışverişi yapması sorun oluşturmuyor.

23 BİLG 223 Windows-Linux Karşılaştırması  Virüsler: Günümüzde Linux için de virüsler bulunmasına rağmen, bunlar az sayıda olduklarından ve dosyaların içine gizlenerek bilgisayardan bilgisayara kopyalanamadığından dolayı tehlike oluşturmaz. Linux’ta e-posta ile gelen dosyalar kullanıcıya ulaşır ulaşmaz otomatik çalışmadığı için virüs taşıyan bir e-posta sorun olmaktan çıkıyor. Kullanıcı dosyayı gördükten ve güvenli olduğuna inandıktan sonra çalışma iznini veriyor. Ayrıca Linux’ta browser ve işletim sistemi ayrılmış olduğundan kullanıcı onayı olmadan açılan postalar ve web sayfaları virüs bulaştıramıyor.

24 BİLG 223 Windows-Linux Karşılaştırması  Oyunlar: Her iki işletim sisteminde de standart olarak basit oyunlar bulunuyor. Ancak Linux’la birlikte gelen ufak oyun sayısı Windows’tan fazla. Her ne kadar Linux gelişmiş oyunları çalıştırabilse de piyasada Linux için oyun bulunmuyor. Güncel oyunları rahat bir şekilde oynamak sadece Windows’ta mümkün.  Masaüstü: Windows’ta sürükle&bırak özelliği ile herhangi bir uygulamaya yazı veya resim kopyalamak mümkün. Linux’ta ise Open Office programının içindeki uygulamalar arasında sürükle&bırak özelliği kullanılabilirken, diğer Linux uygulamaları ile Open Office arasında bu şekilde bilgi alışverişi yapmak her zaman mümkün olmuyor.

25 BİLG 223 Windows-Linux Karşılaştırması  Güvenlik: Linux’un tamamen güvenilir bir işletim sistemi olduğu söylenemez. Ancak Linux güvenlik açısından Windows’tan daha ileride. Örneğin Linux İnternet Explorer ve Outlook Express gibi güvensiz programları kullanmıyor. Ağ hizmetleri konusunda iki işletim sisteminde de yanlış ayarlama yapıldığı takdirde büyük güvenlik açıkları ortaya çıkabiliyor. Ancak Linux geliştirilmeye çok açık bir sistem. Çok yüksek derecede güvenliğe ihtiyaç duyulduğunda, Linux işletim sistemini Selinux (security- enhanced linux) ile bir güvenlik kalesine çevrilebiliyor.

26 BİLG 223 Windows-Linux Karşılaştırması  Multimedya: Hem Windows hem de Linux altında çoğu ses ve video dosyasını extra bir araca ihtiyaç duymadan çalıştırmak mümkün. Basit görevler için Linux daha iyi donatılmış olmasına rağmen, profesyonellere hitap etmekte biraz güçlük çekiyor. Windows ‘ta XP ile gelen Windows Movie Maker basit videoları çalıştırmak için yeterli bir program. Linux’ta ise Suse buna karşılık “Main Actor5.2” programının demosunu sunuyor. Tam versiyonu kullanmak için ise belli bir ücret ödemek gerekiyor. Ayrıca Linux’ta Adobe Photoshop gibi resim işleme programlarının yerini tutabilecek bir yazılım henüz geliştirilemedi.

27 BİLG 223 Windows-Linux Karşılaştırması  Dil Desteği: Microsoft’un yazılımları Türkiye’de anlaşmalı olduğu bir kurum tarafından çevrildiğinden, piyasadaki tüm Windows’larda aynı dil kullanılmakta.Linux’ta ise dağıtımlarda bulunan uygulamalar tek bir kurum tarafından çevrilmediğinden tamamen Türkçeleşmiş Linux’tan bahsetmek zor.  Ağ ve İnternet: Daha önceden kurulmuş olan bir ağa bağlanmak hem Windows’ta hem de Linux’ta çok kolay. Eğer çevirmeli bağlantı ile internete bağlanılacaksa Windows’ta çok daha hızlı gerçekleşiyor. İnternet kullanıcıları açısından Linux’ta Windows’tan çok daha iyi performans gösteren yazılımlar bulunuyor.

28 BİLG 223  SORULAR?


"LİNUX’E GİRİŞ Öğr. Gör. Mustafa SARIÖZ BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ VE PROGRAMLAMA BÖLÜMÜ BİLG 223 AĞ İŞLETİM SİSTEMLERİ DERSİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları