Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ankara - 2006 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmen Eğitimi Programı Bilişim Teknolojileri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ankara - 2006 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmen Eğitimi Programı Bilişim Teknolojileri."— Sunum transkripti:

1 Ankara - 2006 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmen Eğitimi Programı Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmen Eğitimi Programı İşletim Sistemleri Kullanıcı ile bilgisayar donanımı arasında bağlantıyı sağlayan özel bir yazılımdır.

2 Ankara - 2006 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmen Eğitimi Programı Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmen Eğitimi Programı İşletim sistemleri çeşitleri Ms-Dos Windows Unix Linux Novell Os/2

3 Ankara - 2006 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmen Eğitimi Programı Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmen Eğitimi Programı Grafik tabanlı işletim sistemleri: Windows, Linux, Os/2, Macintosh Metin tabanlı işletim sistemleri: MS-DOS, Unix, Novell Netware

4 Ankara - 2006 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmen Eğitimi Programı Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmen Eğitimi Programı Linux Linux kodları açık olarak ücretsiz dağıtılan bir işletim sistemidir. C programlama dilini bilen kullanıcılar. Linux u değiştirebilir, geliştirebilir. Grafik kullanıcı arabirimine sahiptir.

5 Ankara - 2006 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmen Eğitimi Programı Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmen Eğitimi Programı MS-DO5S (Microsft disk operating system)

6 Ankara - 2006 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmen Eğitimi Programı Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmen Eğitimi Programı Disk işletim sistemi anlamına gelen DOS, tek kullanıcılı ve tek görevli bir işletim sistemidir. Bu işletim sistemi ile bir ağ kurulamaz. Dosya adları en fazla 11 karakterden oluşmaktadır. MS-DO6S (Microsft disk operating system)

7 Ankara - 2006 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmen Eğitimi Programı Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmen Eğitimi Programı Windows işletim sistemi Windows ilk kez 1985 yılda ayında 1.01 ile piyasaya çıktı. Grafik tabanlı ve çok görevli bir işletim sistemidir. İnternete bağlanabilmek için gerekli yazılımları içerir. Farenin sağ tuşunu kullanabilme özelliği vardır.

8 Ankara - 2006 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmen Eğitimi Programı Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmen Eğitimi Programı Macintosh işletim sistemi Macintosh, 1984 yılında apple firması tarafından üretilmiş bir bilgisayardır ve işletim sistemini de apple firması üretmiştir. Grafik kullancı arabirimi olan işletim sistemleri Macintosh’ten esinlenmişlerdir. En temel özelliği kullanım kolaylığıdır ve fare kullanımı çok önemlidir.

9 Ankara - 2006 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmen Eğitimi Programı Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmen Eğitimi Programı OS/2 İşletim sistemi 1987 yılında Microsoft ve IBM tarafından çıkarılmıştır. Grafik tabanlı olmasından dolayı Windows ve Macintosh’e benzer. 32 bitlik bir işletim sistemidir. Önemli özellikleri arasında MS-dos ve Windows’u çalıştırabilmesi,Internet’e bağlanması ve multimedia desteği sayılabilir. OS/2 altında çalışan uygulama yazılımı sayısının çok az olması kullanımı yaygın değildir.

10 Ankara - 2006 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmen Eğitimi Programı Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmen Eğitimi Programı Çok kullanıcılı ve çok görevli bir işletim sistemidir. En önemli avantajları, çok kullanıcılı ve çok görevli olması, değişik MİB mimarilerini desteklemesi, standart bir yazılım arabirimi sunarak donanımdan bağımsız yazılımlar üretilmesine izin vermesidir. Özellikle bankalar, büyük şirketler ve devlet kurumlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanımının zorluğundan dolayı daha çok uzmanlar tarafından kullanılmasına neden olmaktadır. UNIX işletim sistemi

11 Ankara - 2006 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmen Eğitimi Programı Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmen Eğitimi Programı Novell Netware Novell Netware bir ağ (network) işletim sistemidir. Bu işletim sisteminde, bir ana makine vardır. Ağ üzerindeki diğer bilgisayarlara iş istasyonları adı verilir ve ve her iş istasyonunun bir hakım hakları vardır. Bu hakları, Supervisor denen ağ üzerindeki tüm haklara sahip olan kullanıcı belirler.


"Ankara - 2006 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmen Eğitimi Programı Bilişim Teknolojileri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları