Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TEFBİSTE KARŞILAŞILAN SORUNLAR VE ÇÖZÜMLER

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TEFBİSTE KARŞILAŞILAN SORUNLAR VE ÇÖZÜMLER"— Sunum transkripti:

1 TEFBİSTE KARŞILAŞILAN SORUNLAR VE ÇÖZÜMLER
TEFBİSTE UYULMASI GEREKEN KURALLAR Tefbis sistemine veri girişi (gelir-gider) yaparken mutlaka evrak numalaraları ile sisteme işlenmelidir.Örnek:5 Okullarımıza il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinden okulların hesabına aktarılan paralar Okul Aile Birliği Modülüne AKTARIM GELİRİ adı altında sisteme gelir olarak kaydedilecek .Örnek: 6/a,6/b,6/c Kurumlarımız elde ettikleri gelirleri sisteme girmek zorundadırlar.Örnek:7 (il ve ilçe mem, okulllarımız kullandıkları modüllere veri girişi yapacaklar.) Bağış gelirleri öğrenci adına girilecek isimsiz bağış girişi yapılmayacak.

2

3

4

5

6

7 TEFBİSTE KARŞILAŞILAN SORUNLAR VE ÇÖZÜMLER
Kurumlarımız, 6360 Sayılı yasa ile İl Özel İdaresi kaldırılan İllerde Kantin Kira bedellerinden elde edilen ve Hazineye aktarılan % 3 Hazine payını sistemde nereye aktarımı yapılacak ve nasıl işlenecek.? İl özel idaresi kaldırılan illerde Hazineye aktarılacak %3 Hazine payını Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğü Milli Emlak Dairesini seçerek gelir kaydedilecek ve İlgili Muhasebe Müdürlüğünün hesabına direk yatırılacak.

8

9 TEFBİSTE KARŞILAŞILAN SORUNLAR VE ÇÖZÜMLER
İL / İLÇE YÖNETİCİ MÖDÜLÜNE HATA BİLDİRİMİ YAPAN KURUMLARIN GÖNDERDİKLERİ HATALAR VE SİLME DÜZELTME İŞLEMLERİ Kurumların TEFBİS’e veri girişi yaparken yaptığı hatalı kayıt/lar (Gelir-Gider işlemi) 5 gün içerisinde kurum yetkilisi/kullanıcı tarafından silinip düzeltilebilir. 5 gün geçtikten sonra fark edilen silinmesi veya düzletilmesi gereken işlemler için ilgili modülün Düzenleme menüsünden Gelir veya Gider ikonları seçilerek düzenlenecek kaydı sisteme bildirdikten sonra İlçelerde ilçe koordinatörü , illerde ise il koordinatörü tarafından hatalı kaydın silinmesi/düzeltilmesini resmi yazı ile talep edilecektir. Düzeltilmesi gereken hatalı kayıtların sistemde 400 günü aşan talepleri il milli eğitim müdürlüklerinin resmi yazıları ile Bakanlığımız Strateji Geliştirme Başkanlığınca düzenlenecek/silinecektir.

10

11

12

13

14

15

16

17

18 TEFBİSTE KARŞILAŞILAN SORUNLAR VE ÇÖZÜMLER
İL KOORDİNATÖRLERİ DİKKATİNE Okulların dahil olduğu yurt dışı projelerinde,(Avrupa Bankası, Dünya Bankası v.b) proje ödeneği/bedeli ve yapılan gider harcamaları okullar modülüne (Yurt dışı Fon Geliri-Yurt dışı Fon Gideri Menüsüne ) kayıt olarak işlenirken gelirin ve giderin oluştuğu kayıt altına alındığı veya harcama yapıldığı tarihteki T.C Merkez Bankası döviz kurunu baz alarak Türk Lirası olarak işleyeceklerdir.Döviz Kurunun TL karşılığı değerini açıklama kısmında belirteceklerdir. Hesap verebilirlik açısından bu tür projelerden elde edilen gelirin banka hesabının da ayrı olmasında ayrıca fayda vardır. Gelir kayıt işlemi yaparken, 2 adet yeni gelir işlemleri kalemi sisteme işlenmiştir. «Açık öğretim ortaokul/lise öğrenci kayıt ve dönem yenileme geliri» « Sınav ücret geliri » kayıtlarını işlemek için OAB modülüne tanımlanmış ve kullanıcıya yetkileri tanımlanmıştır.

19

20

21 TEFBİSTE KARŞILAŞILAN SORUNLAR VE ÇÖZÜMLER
Özel okullar modülünde yer alan gelir ve gider işlemleri ekranları yıl içerisinde bulunan kayıtlarını güncelleyebilecekleri şekilde ve kullanım kolaylığı açısından tasarımı da yenilerek kullanıcıların hizmetine sunulmuştur. Özel okullar gelir ve gider kayıtlarını ne zaman girecekler? Bu konuda özel okullarımız Eğitim öğretim dönemi başında (Eylül-Ekim-Kasım) üç aylık süre zarfında gelirlerini girmeleri gerekmektedir. Giderleri ise eğitim öğretim yılının bittiği ve bu ayı takip eden (Haziran-Temmuz-Ağustos) aylarda girmeleri gerekmektedir. Bu zamanların dışında elde edilen gelir ve giderlerde sisteme güncel olarak girilmelidir. Özel okulların gelir ve gider kayıtlarını girme konusunda ki tarih seçeneği bakanlığımız tarafından duyurulacaktır.

22 TEFBİSTE KARŞILAŞILAN SORUNLAR VE ÇÖZÜMLER
TEFBİSTE UYULMASI GEREKEN KURALLAR Halk Eğitim Merkezlerinin görevleri arasında olan Açıköğretim iş ve işlemlerinden elde edilen gelirleri HEM,topluca girebilir. Bağımsız Anaokullarında elde edilen gelirler Okul Aile Birliği Modülüne mi yoksa Okul Öncesi Modülüne mi girilecek.? Cevap : Okul Öncesinde elde edilen aidatlar okul öncesine gelir olarak kaydedilecek. Veli bağışı söz konusu ise bu gelir Okul Aile Birliği modülüne gelir olarak kayıt edilecektir.

23 STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞI Yatırım Grup Başkanlığı
TEŞEKKÜRLER 2014


"TEFBİSTE KARŞILAŞILAN SORUNLAR VE ÇÖZÜMLER" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları