Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SAĞLIK Sağlık Okuryazarlığı - Kan ve Bağışıklık Sistemi -

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SAĞLIK Sağlık Okuryazarlığı - Kan ve Bağışıklık Sistemi -"— Sunum transkripti:

1 SAĞLIK Sağlık Okuryazarlığı - Kan ve Bağışıklık Sistemi -

2 Kan Sağlık Okuryazarlığı – Kan ve Bağışıklık Sistemi  Kan, damarlar içerisinde sürekli hareket hâlinde olan canlı bir sıvıdır.  Normal bir insanda 5-6 litre kadar kan bulunur. Bu mik-tar, ortalama vücut ağırlığı-nın % 8’ini oluşturur.

3 Kan Ne İşe Yarar? Sağlık Okuryazarlığı – Kan ve Bağışıklık Sistemi  Kan plazma, alyuvarlar, akyuvarlar ve pıhtılaşma hücrelerinden oluşur.  Damarlarımızda dolaşarak vücuttaki tüm hücrelere besin ve oksijen taşır.  Hücrelerin çalışmaları sonucunda oluşan karbondioksit, atık ve zehirli maddeleri hücrelerden alarak ilgili organlara taşır.

4 Kan Ne İşe Yarar? Sağlık Okuryazarlığı – Kan ve Bağışıklık Sistemi  Hormonların taşınmasını sağlar.  Virüs, bakteri ve benzeri hastalık etkenleriyle savaşta rol alır.  Pıhtılaşmayı sağlar.  Vücut ısısını düzenler.

5 Plazma Sağlık Okuryazarlığı – Kan ve Bağışıklık Sistemi  Kandaki alyuvarlar ve akyuvarların içinde yüzdükleri sıvıya plazma denir.  Kanın damarlarda akmasını sağlar.  Sarımtırak bir renge sahiptir.  % 90-92 oranında su, % 6-8 oranında protein, ayrıca eriyik hâlinde tuz, glikoz, yağ, aminoasit, azotlu atık ve hormonlar içerir.

6 Alyuvarlar Sağlık Okuryazarlığı – Kan ve Bağışıklık Sistemi  Kırmızı kan hücreleridir.  Oksijen yüklüdürler.  Plazmada en fazla sayıda bulunan hücrelerdir.  Bir milimetre küp kanda 4,5-5 milyon alyuvar bulunur.

7 Alyuvarlar Sağlık Okuryazarlığı – Kan ve Bağışıklık Sistemi  Kandaki alyuvarlar azaldığında ya da alyuvar sayısı normal olduğu hâlde hemoglobin miktarı düşükse kansızlık diye bilinen anemi durumu ortaya çıkar.

8 Akyuvarlar Sağlık Okuryazarlığı – Kan ve Bağışıklık Sistemi  Beyaz kan hücreleridir.  Bir milimetre küp kanda 7.000 – 10.000 kadar akyuvar bulunur.

9 Akyuvarlar Sağlık Okuryazarlığı – Kan ve Bağışıklık Sistemi  Akyuvarlar vücudun savunma askerleridir. Solunum ve sindirim sistemi gibi vücut dışına açılan boşluklardan mikroplar vücuda girmeye çalışırlar. Ancak yutakta bulunan bademcikler karakol gibi davranarak mikropları yakalar ve yok eder. Bu karakollarda bolca akyuvar bulunur.

10 Pıhtılaşma Hücreleri Sağlık Okuryazarlığı – Kan ve Bağışıklık Sistemi  Renksizdirler ve kanın pıhtı- laşması için gerekli olan özel bir protein oluştururlar.  Pıhtılaşma hücreleri yarala- nan damar duvarına yapışır. Bu sayede damarda tıkaç oluşturarak kanamanın dur- masını sağlarlar.

11 Kanamanın Durması Sağlık Okuryazarlığı – Kan ve Bağışıklık Sistemi  Damar yaralanır.  Damarın bütünlüğü bozulup kanama meydana geldiğinde pıhtılaşma sistemi tetiklenir.  Önce damarlar kasılarak akan kan miktarı azaltılır.

12 Kanamanın Durması Sağlık Okuryazarlığı – Kan ve Bağışıklık Sistemi  Daha sonra pıhtılaşma hücreleri bir araya gelerek pıhtı oluşturur.  Pıhtı sayesinde kanama durur.  Daha sonra plazmin denen bir protein tarafından damar içindeki pıhtı eritilir.  Böylece kan akışı normale döner.

13 Bağışıklık Sistemi Sağlık Okuryazarlığı – Kan ve Bağışıklık Sistemi  Yabancı maddelerin vücuda girmelerini engeller.  Vücuda giren yabancı maddeleri yok eder.  Bu maddelerin yayılmalarını engeller ya da geciktirir.

14 Bağışıklık Sistemi Sağlık Okuryazarlığı – Kan ve Bağışıklık Sistemi  Bağışıklık anne sütünden geçen bazı maddelerle ve geçirilen hastalıklarla kazanılır. Bu, doğal bağışıklık sistemidir.  Aşı gibi dışarıdan alınan maddelerle de bağışıklık sağlanabilir. Buna kazanılmış bağışıklık sistemi adı verilir.

15 Fotoğraflar ve Grafik Çalışmaları © Tobilander, © ag visuell, © beawolf, © victorhabbick - Fotolia.com


"SAĞLIK Sağlık Okuryazarlığı - Kan ve Bağışıklık Sistemi -" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları