Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ONUNCU HAFTA Plastik torbalar, PVC su boruları ve penler.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ONUNCU HAFTA Plastik torbalar, PVC su boruları ve penler."— Sunum transkripti:

1 ONUNCU HAFTA Plastik torbalar, PVC su boruları ve penler.
Yatak süngeri ve plastik oyuncaklar. 1

2 Plastik Torbalar Süpermarketlerde kullanılan plastik torbalar (naylon torba!) polietilen ve polipropilen esaslıdır. -(-CH2-CH2-)- polietilen -(-CH2-CH-)- polipropilen CH3 Naylon adı amidleşme reaksiyonları üzerinden oluşan poliamidlerin genel adıdır.

3 Plastik torba üretimi için kullanılan polietilen genellikle etilen gazının oksijen ile basınç altında polimerleştirilmesiyle elde edilir. Bu şekilde elde edilen polietilen alçak yoğunluklu polietilendir. Anorganik kompleks katalizörlerle daha düşük basınç altında elde edilen polietilen yüksek yoğunluklu polietilendir. Propilenin Ziegler-Natta katalizörleri ile polimerleştirilmesiyle polipropilen elde edilir.

4 Plastik pencere çerçeveleri
Vinil klorür monomeri peroksit başlatıcıları ile serbest radikal polimerizasyonu üzerinden polimerleştirilerek poli vinil klorür elde edilir: CH2=CH CH2-CH- Cl Cl Vinil klorür Poli vinil klorür (PVC)

5 Polietilen (PE), polipropilen (PP), polivinil klorür (PVC) gibi polimer ürünler fabrikadan granül veya toz şeklinde paketlenerek satışa sunulur. Toz veya granül şeklindeki saf polimer; renk verici, plastikleştirici ve antioksidan gibi katkı maddeleri ile karıştırılarak ekstruderde eritilerek karıştırılır ve istenen plastik parça şeklindeki kalıplara basılarak eşya olarak kullanıma sunulur.

6 POLİÜRETANLAR Poliüretanlar ev eşyalarından oturma ve yatak odası eşyalarının yapımında büyük bir atılım yapmış, sağlıklı ve refah seviyesini yükseltici ve önemli oranda kullanım kolaylığı sunan bir hayat standardı ortaya koymuştur. Poliüretanlar poliollerle diizosiyanatların zincir uzama reaksiyonlarından elde edilir: O HO-P-OH + O=C=N-R-N=C=O HO-(-P-O-C-NH-R-)-N=C=O PEG bir diizosiyanat POLİÜRETAN

7 Plastik oyuncaklar Birçok polimer; polistiren, polimetilmetakrilat, polietilen, polipropilen, stiren-butadien kauçuğu, akrilonitril-butadien kauçuğu, poli vinil klorür…ve benzerleri her türlü plastik eşyanın yapımında kullanılmaktadır. Polimer ürün eritilip ekstruderlerde dolgu maddeleri ile karıştırılarak istenilen oyuncak şekli verilerek piyasaya sürülür.


"ONUNCU HAFTA Plastik torbalar, PVC su boruları ve penler." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları