Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KATI-HAL POLİMERİZASYONU. Kristal halde ya da camsı katı halde olan bir Kristal halde ya da camsı katı halde olan bir çok monomer polimerleşebilmektedir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KATI-HAL POLİMERİZASYONU. Kristal halde ya da camsı katı halde olan bir Kristal halde ya da camsı katı halde olan bir çok monomer polimerleşebilmektedir."— Sunum transkripti:

1 KATI-HAL POLİMERİZASYONU

2 Kristal halde ya da camsı katı halde olan bir Kristal halde ya da camsı katı halde olan bir çok monomer polimerleşebilmektedir. çok monomer polimerleşebilmektedir. Katı haldeki polimerizasyon reaksiyonları Katı haldeki polimerizasyon reaksiyonları genelde iyonlaştırıcı ışınlarla başlatılır. (X ışınları, γ ışınları, hızlandırılmış elektronlar, çekirdek reaktörü ışınları) çekirdek reaktörü ışınları) Bu tür polimerizasyon reaksiyonları serbest radikal ya da iyonik bir mekanizma izleyebilir. Bu tür polimerizasyon reaksiyonları serbest radikal ya da iyonik bir mekanizma izleyebilir.

3

4 Katı halde E.N. üzerindekinden daha hızlı polimerleşenler: Stiren, akrilonitril Katı halde E.N. üzerindekinden daha hızlı polimerleşenler: Stiren, akrilonitril Sıvı halde hiç polimerleşmeyip yalnız katı Sıvı halde hiç polimerleşmeyip yalnız katı halde polimerleşenler: Trioksan, hekzametilsiklotrisiloksan halde polimerleşenler: Trioksan, hekzametilsiklotrisiloksan Katı halde polimerleşmeyenler: MMA, Katı halde polimerleşmeyenler: MMA, vinil asetat, vinil klorür vinil asetat, vinil klorür Sıvı ve katı halde kolayca polimerleşenler: Sıvı ve katı halde kolayca polimerleşenler: Vinil stearat, vinil karbazol, vinil pirrolidin Vinil stearat, vinil karbazol, vinil pirrolidin

5 Co(60) ışınlandırma kaynağı içinde akrilamid ve akrilamid-propionamid katı çözeltilerinin çeşitli ışınlandırma koşullarında katı hal polimerizasyonları Dallanmış yapı oluşur.

6 Akrilamidin katı-hal polimerizasyonunda Akrilamidin katı-hal polimerizasyonunda elektron spin rezonans spektrometresi ile yapılan ölçümler serbest radikallerin sonlanma reaksiyonuna uğramadığını göstermektedir. Radikal uca sahip aktif zincir, polimer matrisi içinde tutsak kalır. elektron spin rezonans spektrometresi ile yapılan ölçümler serbest radikallerin sonlanma reaksiyonuna uğramadığını göstermektedir. Radikal uca sahip aktif zincir, polimer matrisi içinde tutsak kalır. f: kristale bağlı bir etkinlik faktörü

7 Monomerde kristal örgünün yapısı, kristaldeki düzensizlikler ve bozukluklar Monomerde kristal örgünün yapısı, kristaldeki düzensizlikler ve bozukluklar elde edilen polimerin sınır değerini etkiler. elde edilen polimerin sınır değerini etkiler. Polimerizasyon kristalde bozuk noktalarda oluşan çekirdeklerin dolaylarında ilerler.

8 Kopolimer sentezi Işınlandırılmış akrilamid kristallerinde poliakrilamid oluşurken büyümekte olan zincirlerin ucundaki serbest radikaller sonlanma reaksiyonuna uğramaksızın aktifliğini korur. Işınlandırılmış akrilamid kristalleri S, MMA gibi vinil monomerleri ile kopolimerizasyona uğratılarak blok kopolimer hazırlanmıştır. Işınlandırılmış akrilamid kristallerinde poliakrilamid oluşurken büyümekte olan zincirlerin ucundaki serbest radikaller sonlanma reaksiyonuna uğramaksızın aktifliğini korur. Işınlandırılmış akrilamid kristalleri S, MMA gibi vinil monomerleri ile kopolimerizasyona uğratılarak blok kopolimer hazırlanmıştır.


"KATI-HAL POLİMERİZASYONU. Kristal halde ya da camsı katı halde olan bir Kristal halde ya da camsı katı halde olan bir çok monomer polimerleşebilmektedir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları