Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TÜRK HALK MÜZİĞİ. TÜRK HALK MÜZİĞİ NEDİR? Türk duygu ve düşüncelerinin, Türk espri ve sosyal yaşantılarının, tarih içindeki olaylar doğrultusunda şekillenen.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TÜRK HALK MÜZİĞİ. TÜRK HALK MÜZİĞİ NEDİR? Türk duygu ve düşüncelerinin, Türk espri ve sosyal yaşantılarının, tarih içindeki olaylar doğrultusunda şekillenen."— Sunum transkripti:

1 TÜRK HALK MÜZİĞİ

2 TÜRK HALK MÜZİĞİ NEDİR? Türk duygu ve düşüncelerinin, Türk espri ve sosyal yaşantılarının, tarih içindeki olaylar doğrultusunda şekillenen ürünlerden oluşmasıdır.

3 BİR ESERİN HALK MÜZİĞİ OLMASI İÇİN GEREKEN UNSURLAR  Sahibinin bilinmemesi ve kişisel yapıt olmaması.(Beste müziği olmaması)  Halkın ortak malı olması ve gelenek haline gelmesi. (Anonimlik)  Yöresel dil ve müzik özelliklerini bünyesinde taşıması.(Otantiklik)  Zaman içinde derin mekan içinde yaygın bir geçmişinin olması.(Varyant)  Halk tarafından benimsenip, onun ifadesine bürünmesi.

4 TÜRK HALK MÜZİĞİNDE FORMLAR  Uzun Havalar : Ölçü ritim bakımından serbest oldukları halde, dizisi bilinen ve dizi içindeki seyri belli kalıplara bağlı olan ezgilere “uzun hava” denir. UZUN HAVALAR Barak Bozlak Maya Gurbet Hoyrat

5 TÜRK HALK MÜZİĞİNDE FORMLAR  Kırık Havalar: Ölçü ve ritmi belli olan ezgilere “kırık hava” denir. KIRIK HAVALAR Bar Halay Horon Zeybek Bengi Kaşık oyunları Zortlatma Semah Hora Hada Mengi  Karma Havalar: Kırık ve uzun havayı bünyesinde barındıran formdur.

6 TÜRK HALK ÇALGILARI  Nefesli Çalgılar: Kaval, zurna, sipsi, tulum, kemik düdük, mey, çığırtma  Tezeneli Çalgılar: Bağlama ailesi, tar  Yaylı Çalgılar:Kabak kemane, kemençe, kemança  Vurmalı Çalgılar : Davul, kaşık, zil, zilli maşa, def, bendir


"TÜRK HALK MÜZİĞİ. TÜRK HALK MÜZİĞİ NEDİR? Türk duygu ve düşüncelerinin, Türk espri ve sosyal yaşantılarının, tarih içindeki olaylar doğrultusunda şekillenen." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları