Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Maniler hecenin yedili kalıbı ile söylenir.  Bir dörtlükten oluşur.  Kafiye düzeni aaxa şeklindedir.  Asıl konu son iki dizededir,ilk dizeler doldurmadır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Maniler hecenin yedili kalıbı ile söylenir.  Bir dörtlükten oluşur.  Kafiye düzeni aaxa şeklindedir.  Asıl konu son iki dizededir,ilk dizeler doldurmadır."— Sunum transkripti:

1

2  Maniler hecenin yedili kalıbı ile söylenir.  Bir dörtlükten oluşur.  Kafiye düzeni aaxa şeklindedir.  Asıl konu son iki dizededir,ilk dizeler doldurmadır.  Manilerde konu sınırı yoktur:Aşk,toplumsal olaylar,ölüm,ayrılık,evlat sevgisi…

3

4  Annelerin çocuklarını uyutmak için belli bir ezgiyle söylediği sözlü edebiyat ürünleridir.  Anne çocuğuna ilişkin isteklerini,iyi dileklerini,sevincini,üzüntülerini anlatır.  7,8 ve 9’lu hece ölçüsü ile söylenir.

5

6  TÜRKÜLER DÜZENLEYİCİLERİNİN VE DERLEYİCİLERİNİN ADIYLA ANILIR.  TÜRKÜ,YAPISI YÖNÜNDEN İKİ BÖLÜMDEN OLUŞUR.BİRİNCİ BÖLÜM TÜRKÜNÜN ASIL SÖZLERİNİN BULUNDUĞU BÖLÜMDÜR.BUNA BENT ADI VERİLİR.İKİNCİ BÖLÜM İSE HER BENDİN SONUNDA TEKRARLANAN NAKARATTIR.BUNA KAVUŞTAK YA DA BAĞLAMA ADI VERİLİR.  TÜRKÜLER 8’Lİ (4+4=8) VEYA 11’Lİ (4+4+3) HECE ÖLÇÜSÜ İLE SÖYLENİR.  AŞK,TABİAT,AYRILIK,GURBET,HASRET,SEVGİ VE GÜZELLİK KONULARI İŞLENİR.  TÜRKÜLER YÖRELERE GÖRE KAYABAŞI,TÜRKMANİ,BOZLAK GİBİ İSMMLER ALIRLAR.

7

8  BİR KİŞİNİN ÖLÜMÜNDEN DUYULAN ACI İFADE EDİLİR.  AĞITLAR BELLİ BİR EZGİYLE SÖYLENİR.  AĞITIN İSLAM ÖNCESİ TÜRK EDEBİYATINDAKİ KARŞILIĞI SAGUDUR.  DİVAN EDEBİYATINDA MERSİYELER AYNI AMAÇLA SÖYLENEN ŞİİRLERDİR.

9

10

11  HALK EDEBİYATI NAZIM ŞEKİLLERİ İÇİNDE EN ÇOK KULLANILAN TÜRDÜR.  GENEL OLARAK 11’Lİ HECE ÖLÇÜSÜYLE SÖYLENİR.6+5 YA DA 4+4+3 DURAKLIDIR.  DİZE KÜMELENİŞİ BAKIMINDAN DÖRTLÜKLER HALİNDEDİR.  DÖRTLÜK SAYISI EN AZ ÜÇTÜR,ON İKİDEN DE ÇOK OLMAZ.  SON DÖRTLÜKTE OZANIN ADI YER ALIR.  KAFİYE DÜZENİ abab,cccb,dddb… ŞEKLİNDEDİR.  SEVGİ,DOĞA,TÜRLÜ ACILAR,İNSANLIK SEVGİSİ,YİĞİTLİK GİBİ KONULAR İŞLENİR.

12

13

14

15

16  HECE ÖLÇÜSÜNÜN 8’Lİ KALIBIYLA SÖYLENİR,KAFİYELENİŞİ KOŞMAYA BENZER.  DÖRTLÜK SAYISI EN AZ 3,EN ÇOK 5-6’DIR.  KENDİNE ÖZGÜ BİR EZGİSİ VARDIR.  KOŞMADA İŞLENİLEN TEMALARIN VE KONULARIN HEPSİ SEMAİDE DE KULANILIR.(AŞK,SEVGİ,DOĞA,GÜZELLİK,AYRILIK ACISI,ÖLÜM…)  SEMAİNİN KOŞMADAN AYRILAN YÖNLERİ;BESTESİ,ÖLÇÜSÜ VE DÖRTLÜK SAYISIDIR.

17

18  HALK EDEBİYATININ ÇOK YAYGIN OLMAYAN BİR NAZIM ŞEKLİDİR.  İLK OLARAK TOROSLARDA YAŞAYAN VARSAK BOYUNDAN OZANLAR TARAFINDAN KULLNILMIŞTIR.  KENDİNE ÖZGÜ BİR BESTESİ VARDIR.MÜZİĞİNDE VE SÖZLERİNDE,MEYDAN OKUYAN,BABACAN,ERKEKÇE BİR HAVA DUYULUR.  HECE ÖLÇÜSÜNÜN 8’Lİ KALIBIYLA SÖYLENİR.  VARSAĞININ DİĞER NAZIM ŞEKİLLERİNDEN FARKI,BESTESİ VE ‘BRE,BEHEY,HEY’GİBİ ÜNLEMLERE YER VERİLMESİDİR.  KONU OLARAK,HAYATTAN VE TALİHTEN ŞİKAYET İŞLENİR.

19

20  HER TÜRLÜ KONUYU İÇİNE ALAN,DÖRTLÜK ESASI ÜZERİNE DÜZENLENEN,BİÇİM BAKIMINDAN KOŞMA GİBİ,FAKAT ONDAN DAHA UZUN BİR NAZIM BİÇİMİDİR.  DÖRTLÜK SAYISI SINIRLI DEĞİLDİR.  HECE ÖLÇÜSÜNÜN N11’Lİ KALIBIYLA SÖYLENİR.  KONU OLARAK TOPLUMU ETKİLEYEN OLAYLAR ANLATILIR.

21

22

23  ALLAH’I ÖVMEK VE ONA YALVARMAK İÇİN YAZILAN ŞİİRLERE DENİR.  ÖZEL BİR EZGİYLE OKUNUR.  HECENİN 7’Lİ,8’Lİ VE 11’Lİ KALIBIYLA SÖYLENİR.

24

25  BEKTAŞİ ŞAİRLERİN SÖYLEDİKLERİ TASAVVUFİ ŞİİRLERE DENİR.  GENELLİKLE TASAVVUFTAKİ VAHDET-İ VUCUT DÜŞÜNCESİ ANLATILIR.  BUNUN YANINDA H.Z.MUHAMMED VE H.Z. ALİ İÇİN ÖVGÜLER DE SÖYLENİR.

26 DDEVİR KURAMINI ANLATAN ŞİİRLER DENİR.DEVİR KURAMI H.Z. MUHAMMED’İN ‘BEN NEBİ İKEN ADEM SU İLE ÇAMUR ARASINDAYDI.’HADİSİ İLE İLGİLİDİR.MUTASAVVIFLARA GÖRE VUCUT HALİNDEKİ H.Z. MUHAMMED,YERYÜZÜNE SONRADAN GELMİŞTİR.HALBUKİ RUH HALİNDEKİ H.Z. MUHAMMED EZELDEN BERİ VARDI.VAKTİ GELEN RUH MADDİ ALEME İNER.ÖNCE CEMADATA (CANSIZ VARLIKLARA),SONRA NEBADATA(BİTKİLERE),HAYVANA, İNSANA SONRA DA ‘İNSAN-I KAMİL’E GEÇER.ORADAN DA ALLAH’A DÖNER.BU İNİŞİ VE ÇIKIŞI ANLATAN ŞİİRLERE DEVRİYE DENİR.

27

28  İNANÇLARDAN ALAYLI BİR DİLLE SÖZ EDEN ŞİİRLERDİR.  GÖRÜNÜŞTE SAÇMA SANILAN BU ŞİİRLERİN, YORUMLANDIĞINDA TASAVVUFLA İLGİLİ DEĞİŞİK KONULARA DEĞİNDİĞİANLAŞILIR.

29


" Maniler hecenin yedili kalıbı ile söylenir.  Bir dörtlükten oluşur.  Kafiye düzeni aaxa şeklindedir.  Asıl konu son iki dizededir,ilk dizeler doldurmadır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları