Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kazanım 2. Ülkemizin çeşitli yerlerindeki kültürel özelliklere örnekler verir. 3. Ülkemizin çeşitli yerleri ile kendi çevresinin kültürel özelliklerini.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kazanım 2. Ülkemizin çeşitli yerlerindeki kültürel özelliklere örnekler verir. 3. Ülkemizin çeşitli yerleri ile kendi çevresinin kültürel özelliklerini."— Sunum transkripti:

1

2 Kazanım 2. Ülkemizin çeşitli yerlerindeki kültürel özelliklere örnekler verir. 3. Ülkemizin çeşitli yerleri ile kendi çevresinin kültürel özelliklerini benzerlikler ve farklılıklar acısından karşılaştırır. 4. Kültürel öğelerin, insanların bir arada yaşamasındaki önemini açıklar.

3 Milletçe kutladığımız bayramlar nelerdir. Aile Akrabalık Değer Değişim ve süreklilik Gelenek Giyim Kültür Kültürel öge Tören Bu kavramlar hakkında neler biliyorsunuz? “Zengin Kültürümüz” başlığından ne anlıyorsunuz?

4 29 Ekim 30 Ağustos HıdırellezKurban Bayramı19 Mayıs Nevruz BayramıRamazan Bayramı23 Nisan Mevsimlik Bayramlarımız Dini BayramlarımızMilli Bayramlarımız Bayramlar heyecanla beklediğimiz, milletçe beraber kutladığımız Milli ve dini duyguları yansıtan, inançları gelenekleri görenekleri yaşatan önemli günlerdir

5 Rize’ye bağlı Akdere köyün- de, Kurban Bayramı’nda dönme dolap şenlikleri düzenlenir.Köy meydanına kurulan dolabın horonlar eşliğinde açılmasıyla başlar. Gençler dönme dolaba binerek cesaretlerini sınarlar. Halk, halka oluşturarak tulum eşliğinde horon teper. Çevre köy ve ilçelerden pek çok kişinin katılımıyla gerçekleşen bu şenlikte yöresel yemekler ikram edilir. Siz Kurban Bayramını nasıl kutluyorsunuz?

6 Anadolu geleneğine göre Hızır ve İlyas Peygamberin buluşup, baharın gelişini müjdelediği gün olarak kabul edilen 6 Mayıs Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı kutlamaları Köyümüzde yapıldı. Programda konuşan Vali Amir Çiçek, bu etkinliklerin halkın bir araya gelmesine vesile olduğunu belirterek, “Hıdırellez Bayramı birlik, beraberlik ve kaynaşmayı şu güzel ortamda hepimizin 7′den 70′e herkesin bir araya gelmesine vesile oldu. Hepinizin bayramını kutluyorum.”dedi Etkinliklerinde davullar çalındı, halaylar çekildi, kazanlarda etli bulgur pilavı yapılıp, ayran ile birlikte katılımcılara ikram edildi. Vali bayramların hangi özelliğine dikkat çekmiş?

7 Resimler hangi bayramlara ait olabilir? Dini ve mevsimlik bayramların yanında milli bayramlarımızda beraberce kutladığımız bayramlardandır.23 Nisan Bayramı farklı milletlerden çocukların katılımı ile de kutlanmaktadır 23 Nisan Bayramında siz nasıl kutlamaktasınız? Orta Asya’dan Balkanlara kadar geniş bir alanda kutlanan ve Baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramı’da 21 Mart tarihlerinde coşkuyla kutlanmaktadır Bayramların bir arada yaşamamızdaki önemi nedir?

8 Halk oyunları milletimizin duygu, düşünce ve davranışlarını sergileyen kültürel değerlerimizden biridir. Oyunlar konularını doğadan, toplumsal olaylardan ve günlük yaşantıdan alır Hangi yörelerde hangi halk oyunları var?

9 Elazığ yöresinde Çayda Çıra oynanır. Her iki elde mumla oynanan zarif bir oyundur Biz Karadeniz’de hızlı bir oyun olan Horon oynarız. Kemençe eşliğinde ve el ele oynanan bir oyundur Bizde bir çok bölgede oynanan Halay oynarız. Farklı figürleri olan bir oyundur. Edirne yöresinde el ele tutuşarak oynadığımız Hora oyunu davul zurna eşliğinde oynanmaktadır Ege bölgesinde efe oyunu olan Zeybek oynanır. Ağır ve gösterişli bir oyundur Siz hangi oyunu oynamak isterdiniz?Kıyafetler, oyunlar ve figürler neden farklıdır? Yöresel farklılıklar kültürümüz içindeki zenginliklerdir. Oyunlardaki her bir figürün kıyafetin bir anlamı vardır Her bölgenin coğrafi özellikleriyle oyunların genel özellikleri arasında ilişki vardır

10 Yaşadığınız yörede oynanan halk oyunlarından birini seçerek bu halk oyunu ile ilgili araştırma yapınız. Tabloda yer alan soruları cevaplayarak bu oyunu kısaca tanıtınız. (Cevaplarınızı resim veya fotoğraflar yardımıyla destekleyebilirsiniz.)

11 El sanatlarımız toplumumuzun duygularını, beğenilerini, kültürünü yansıtan değerlerimizdendir. Yüzyıllar içinde cevre şartlarına göre değişerek günümüze kadar ulaşmış ve günümüzde de yaşatılmaya devam etmektedir Ülkemizin çeşitli yörelerinde yapılan farklı el sanatlarının, kültürümüz içinde önemli bir yeri vardır. Bildiğiniz el sanatları nelerdir?

12 Bu bakır eşyalar hangi amaçla kullanılabilir?

13 En eski el sanatlarımızdan birisi de halıcılıktır. Ülkemizin farklı bölgelerinde farklı renk desen ve figürlerle yapılan ve farklı hikayeleri olan halılar işlenmektedir. Halı hangi aşamalardan geçmektedir?Ülkemizde nereler halıları ile ün yapmıştır?

14 Bu eşyalar hangi el sanatlarına ait olabilir? Ahşap İşleme Seramik-Çini İşleme Dokuma Cam Başka hangi el sanatları vardır? Yüzyıllardır devam eden bu el sanatları, kültürümüzdeki sürekliliğin bir kanıtıdır

15

16 Yapmak istediğiniz el sanatına ait bir eser tasarlayın›z. Tasarladığınız bu eserin resmini aşağıdaki boşluğa çiziniz.

17 Türküler, fıkralar, maniler, ninniler, atasözleri vb. kültürel öğelerin dilden dile, nesilden nesile aktarılan kültürel varlıklarımızdır Sözlü kültür örnekleri değişik yöreler arasında benzerlik ve farklılıklar olabilmektedir Neden böyle bir organizasyon yapılmıştır?

18 Hoca bir gün kayıkla yola çıkar. Kayıkta birçok yolcu vardır. Dümenin yakınlarına kurulur, biraz bakar, bu işi kolay bulur. Şöyle kendimi göstereyim diye, yavaş yavaş sokulur dümenciye: – Ahbap! Belki tanımazsın beni. Ama korkma, bu işi bana bırak; kendin de bir kenarda keyfine bak. Bak nasıl kullanacağım dümeni. Dümenci de saf! Ne bilsin, inanır; verir dümeni, yan gelir uzanır. Bir yol kazasız belasız gidilir, baş vere vere dalgalara. Tam kıyıya yaklaşıldığı sıra yan taraftan büyük bir dalga gelir. Hızla kayığa vurur. Kayık haşmetle karaya oturur. Yolcularda bir telaş!.. Bağırırlar: – Ne oluyor? Hey! Ne yaptın, efendi? Hoca gayet ciddi, cevap verir: – Ben bir şey yapmadım, deniz tükendi

19 Resimler, Nasrettin Hoca’nın hangi fıkraları ile ilgili olabilir? Kültürel özelliklerimizden mizah sanatının unsurlarıdır fıkralar. Fıkra denince akla ilk gelen mizah ustası Nasrettin Hoca’dır. Yüzyıllardır bu coğrafyada dilden dile dolaşmış, güldürürken düşündürmüştür. Bazı fıkralar da var ki bir yöre ile özdeşleşmiştir. Mesela Karadeniz fıkraları... Bu fıkralar yöre insanının zekasını, hazır cevaplılığını gösterir.

20

21 Atasözü, mani, fıkra, deyim, tekerleme, türkü, ninni, bilmece vb. sözlü kültür öğelerinden çevrenizde sıklıkla söylenenlere örnekler bulunuz. Bulduğunuz örnekleri aşağıda verilen alana yazıp resimlerle süsleyiniz.

22 Kırkpınar güreşleri …………………………… Bölgesi’nde düzenlenir. Milli bayramlarımızdan olan …………………. Bayramı 29 Ekim Günü kutlanmaktadır Ramazan Bayramı …………………… bayramlarımızdandır Etli ve baharatlı yemeklerden kebap ……….., ……..……, ……….. Bölgesi’ne özgü yemektir Kemençe, …………………....Bölgesi’ne ait bir müzik aletidir. “ Zeybek” adlı halk oyunu …………………. Bölgesi’ne aittir. Ege Karadeniz Güney Doğu Anadolu Dini Cumhuriyet Marmara

23 Yöreler arasındaki farklılıklar, kültürümüzü zenginleştirir Sözlü tarih ile geçmişimize ait bilgiler edinebiliriz Hora, İç Anadolu Bölgesine ait bir Halk Oyunudur Halk oyunlarının figürleri her yöre de aynıdır Bir toplumun maddi ve manevi değerleriyle, o topluma özgü sanat eserleri kültürü oluşturur YanlışDoğruÖRNEK CÜMLELER

24 DPY 2009 Soru işareti konulan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir? A) Çalışkanlık B) Emin olmak C) Paylaşmak D) Adaletli olmak

25 Aşağıdakilerden hangisi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının özelliklerinden değildir? DPY 2010 A) Dinî bayramdır. B) Ulusal bir bayramdır. C) Uluslararası bir bayramdır. D) Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği bir bayramdır.

26 Aşağıda verilen halk oyunları ile, oynandığı il eşleştirmelerinden hangisi doğrudur? DPY 2012 Halk oyunu Oynandığı il A) Hora Elazığ B) Çayda çıra Isparta C) Horon Trabzon D) Zeybek Erzurum

27 A) Giyim tarzları B) Doğal güzellikleri C) Tarihî mekânları D) Tarım ürünleri Efe, yaşadığı bölge ile bir başka bölgenin kültürel özelliklerindeki farklılıkları araştırmaktadır. Bu durumda aşağıdakilerin hangisinden söz edemez?

28 30 Ağustos Zafer Bayramı hangi bayram türüne girer Milli Bayramlar

29 21 Mart’ta kutlanan bayram hangisidir? Nevruz

30 Ege Bölgesinde oynanan Halk Oyunlarına genel anlamda ne denilmektedir? Zeybek

31 Horon hangi yörenin halk oyunlarıdır? Karadeniz

32 Isparta hangi el sanatı ile ünlüdür? Halıcılık

33 Güldürürken düşündüren ve günümüzde fıkraları ile ünlü kişi kimdir? Nasrettin Hoca

34 Cumhuriyet, Demokrasi, Atatürkçülük ve Milli Egemenlik kavramları hakkında bilgi toplayınız? Mustafa Kemal Atatürk’ün fikir hayatının gelişmesini etkileyen unsurlar nelerdir? Araştırınız.


"Kazanım 2. Ülkemizin çeşitli yerlerindeki kültürel özelliklere örnekler verir. 3. Ülkemizin çeşitli yerleri ile kendi çevresinin kültürel özelliklerini." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları