Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

REFORM.  16.y.y'da Avrupa’da Hıristiyanlık dininde yapılan düzenlemelere Reform denir.  İlk defa Almanya’da görülür.  Fransa, İngiltere, Kuzey Avrupa.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "REFORM.  16.y.y'da Avrupa’da Hıristiyanlık dininde yapılan düzenlemelere Reform denir.  İlk defa Almanya’da görülür.  Fransa, İngiltere, Kuzey Avrupa."— Sunum transkripti:

1 REFORM

2  16.y.y'da Avrupa’da Hıristiyanlık dininde yapılan düzenlemelere Reform denir.  İlk defa Almanya’da görülür.  Fransa, İngiltere, Kuzey Avrupa ülkelerinde de etkili olur.

3 Katolik kilisesinin bozulması ve din adamlarının kilise imkanlarını kendi çıkarları için kullanmaları Endüljans Sorunu: Günahların affı için para karşılığında satılan af kağıdı Coğrafi keşifler sonucu halkın kiliseye olan güvenin sarsılması Haçlı seferlerinin etkisi Baskı altındaki kralların bu durumdan sıkılması

4 Matbaanın yaygınlaşması Rönesans’ın etkisi ile oluşan hür fikir ortamı, İncil’in diğer dillere tercüme edilmesi

5 Halk zor koşullarda yaşarken Kilisenin artan mal varlıklarına halkın tepki göstermesi Rönesans sonucu ortaya çıkan her şeyi arama ve bulma sevgisi Rönesans sonrası ortaya çıkan bilginlerin kiliseyi eleştirmeleri

6  Reform hareketleri ilk defa Almanya’da Martin Luther ile başladı.  Alman imparatoru Şarlken, Luther’i ve taraftarlarını 1529’da protesto ettiği için Almanya’da yeni oluşan bu mezhebe PROTESTANLIK denir.  Uzun mücadelelerden sonra Protestanlık mezhebi 1555 yılında resmen tanındı. Gelişmeler

7  Fransa’da Reform hareketlerini başlatan Calven’dir.  1598 yılında KALVENİZİM ve diğer mezhepler Fransa’da serbest bırakılmıştır.

8  İngiltere’de ise Reform hareketleri devlet eliyle başlatılmıştır. Katolik kilisesinden ayrılarak ANGİLİ-KANİZMA kilisesi ve mezhebi oluşmuştur.

9  Reform hareketlerinden İsveç, Norveç ve Danimarka’da etkilenmiştir.  Sonunda Avrupa’da 3 yeni Hıristiyanlık mezhebi doğmuştur. Bunlar; Protestanlık, Kalvenizm ve Anglikanizm ‘dir.

10 www.muhsinyazici.com

11  Avrupa’da mezhep birliği parçalanmış ve mezhep çatışmaları başlamıştır. Hıristiyanlıkta üç büyük yeni mezhep ortaya çıkmıştır.

12  Katolik kilisesi kendini yenilemek zorunda kaldı. Laik öğretim kurumları ilk defa açılmaya başladı.

13  Kiliselerin mallarına el kondu. Avrupa’nın gelişmesi içim tüm engeller ortadan kalktı

14 Osmanlı İmparatorluğu’nun bünyesinde çok sayıda hristiyan bulunmakta idi. Osmanlı hristiyanlara tanıdığı din ve vicdan özgürlüğünden dolayı Reform hareketlerinden etkilenmemiştir.

15 Bu dönemde tahtta Kanuni bulunuyordu. Kanuni bu gelişmeleri Avrupa’da hakimiyetini arttırmak için kullanmıştır Çünkü hıristiyan avrupa’nın reformlarla ulaşmak istediği seviye osmanlı’da zaten yaşanıyordu. buradaki hıristiyanlar din ve inanç özgürlüğüne sahiptiler

16 Reformun öncüsü Martin Luther de Osmanlı’daki din ve mezheplere tanınan özgürlüklerden etkilenmiştir.

17 SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENLİĞİ 3.SINIF B ŞUBESİ No: 20120906064


"REFORM.  16.y.y'da Avrupa’da Hıristiyanlık dininde yapılan düzenlemelere Reform denir.  İlk defa Almanya’da görülür.  Fransa, İngiltere, Kuzey Avrupa." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları