Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İÇİNDEKİLER Doğumu&Hayatı Eserleri Ölümü Evliya Çelebi 2.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İÇİNDEKİLER Doğumu&Hayatı Eserleri Ölümü Evliya Çelebi 2."— Sunum transkripti:

1

2 İÇİNDEKİLER Doğumu&Hayatı Eserleri Ölümü Evliya Çelebi 2

3  Doğumu: Evliya Çelebi, 1611 yılında İstanbul Unkapanı'nda doğdu.  Hayatı: Fetih sonrası : Evliya Çelebi'nin ailesi, İstanbul'un fethinden sonra Kütahya'dan buraya gelip Unkapanı yöresine yerleşti. İlköğrenimini özel olarak gördükten sonra bir süre medresede okudu, babasından tezhip, hat ve nakış öğrendi, musikiyle ilgilendi. Kuran'ı ezberleyerek hafız oldu. Enderun'a alındı, dayısı Melek Ahmed Paşa'nın aracılığıyla Sultan 4. Murad'ın hizmetine girdi.

4  Seyahatname (10 cilt. İlk sekiz cilt 1898-1928, son iki cilt 1935- 1938)

5  Ömrünü seyahatle geçiren Evliya Çelebi, hiç evlenmedi. Nerede ne zaman öldüğü kesin olarak bilinmemektedir. Ancak kuvvetli bir tahmin olarak, 1682'de vefat ettiği, kabrinin Meyyit-zade mezarlığında aile suffesinde bulunduğu ileri sürülmektedir. Bu konuda tarih araştırmacısı İbrahim Hakkı Konyalı şunları söylemektedir:

6 ""Evliya Çelebi ve babası, Sultan Dördüncü Murad'ın kuyumcubaşısı Mehmed Zılli Efendi, Lohusa Kadın Türbesi'nin yanında gömülüydü. Fakat yol yapılırken oradaki bütün mezarlar yerinden söküldü ve mezar taşları bir çukura dolduruldu. Ben yol yapılırken gitmiş ve mezar taşlarını görmüştüm ".

7

8


"İÇİNDEKİLER Doğumu&Hayatı Eserleri Ölümü Evliya Çelebi 2." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları