Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ELMALILI MUHAMMED HAMDİ YAZIR

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ELMALILI MUHAMMED HAMDİ YAZIR"— Sunum transkripti:

1 ELMALILI MUHAMMED HAMDİ YAZIR
Hayatı Eserleri Elmalı’da Muhammed Hamdi Yazır

2 Hayatı Doğumu Öğrenim Hayatı Kişisel Özellikleri Mesleki Yönü Ölümü

3 Doğumu 1878 yılında Antalya’nın Elmalı ilçesinde doğdu.
Babası aslen Burdur’un Gölhisar ilçesine bağlı Yazır köyünden Numan Efendi’dir. Annesi ise Elmalı hocalarından Sarlarlı Mehmet Efendi’nin kızı Fatma Hanım’dır.

4 Küçük Ayasofya Medresesi(İstanbul)
Öğrenim Hayatı İlk ve orta öğreniminin yanı sıra hafızlığını da Elmalı’da tamamladı. 1895 yılında eğitimine devam etmek için dayısı ile birlikte İstanbul’a giderek Küçük Ayasofya Medresesi’ne yerleşti. Küçük Ayasofya Medresesi(İstanbul)

5 Öğrenim Hayatı Okuldaki öğretmeni Kayserili Mahmut Hamdi Efendi ile aynı ismi taşıdığından hocası “Büyük Hamdi”,kendisi de “Küçük Hamdi” olarak anılmaya başladı. 1934 yılında Soyadı Kanunu’nun çıkmasıyla babasının köyünün ismi olan “Yazır” soyadını aldı.

6 Hat sanatında eserler yazacak kadar başarılıydı.
Kişisel Özellikleri Hat sanatında eserler yazacak kadar başarılıydı.

7 Kişisel Özellikleri Biyoloji,tıp,fizik,matematik, kimya ve özellikle felsefe alanında çok kitap okurdu. Az uyurdu,zamanını ilmi çalışmalar yaparak geçirirdi. Şiir yazmayı çok severdi. Üst düzeyde bir zekaya ve hafızaya sahipti.

8 Kişisel Özellikleri Çok kararlı ve azimli bir kişiliğe sahipti. Kafasına koyduğu şeyleri planlar ve en kısa sürede tamamlamanın yollarını arardı.Bazı geceler “Küçük Hamdi” yi yatağında göremeyen annesi, onu alt kattaki odasında mum ışığında hafızlık çalışırken bulurdu. (Paksüt,1993:3)

9 Antalya Milletvekilliği Belgesi
Mesleki Yönü Antalya Milletvekilliği Belgesi Devlet yönetiminde bakanlık,milletvekilliği,öğretmenlik gibi bir çok önemli görevlerde bulundu.

10 Mesleki Yönü Meclis-i Mebusan takdim töreninde kendisi için söylenen “İlmiye sınıfının nasiye-i paki,medar-ı iftiharıdır.” sözü ile herkesin Muhammed Hamdi Yazır’ın başarılarıyla gurur duyduğu övgüsü yapılmıştır (Ersöz,1993: )

11 Ölümü 4 çocuk babası Muhammed Hamdi Yazır’ın kalp rahatsızlığı vardı.Erenköy’de damadının evinde 27 Mayıs 1942 tarihinde vefat etti.

12 Ölümü “İstanbul’da ölürsem oğlumun yanını,Erenköy’de ölürsem babamın yanını isterim.” dediği için mezarı babasının da mezarının bulunduğu Sahrayı Cedit Mezarlığı’ndadır.

13 Mahmud Bedrettin YAZIR
Ölümü Mahmud Bedrettin YAZIR Mezar taşındaki Tahir OLGUN’a ait dörtlük,kardeşi Hattat Mahmud Bedrettin YAZIR tarafından yazdırıldı.1952’de vefat eden Mahmud Bedrettin YAZIR’ın da mezarı da Sahrayı Cedit Mezarlığı’ndadır.

14 Eserleri 1.Hak Dini Kur’an Dili 2.İrşadü’l-Ahlaf fi Ahkami’l-Evkaf
3.Sefer Basri 4.Hz.Muhammed’in(Sav) Dini Ayrıca tercümeleri,makaleleri ve yayınlanmamış eserleri de bulunmaktadır.

15 1.Hak Dini Kur’an Dili Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Türkçe bir tefsir hazırlanması kararı alındı. Tefsiri yazma görevi de Elmalılı Muhammed Hamdi YAZIR’a verildi. Tefsir çalışmaları sırasında 1934 yılında kalp krizi geçirerek çalışmalarına 1 yıl ara verdi.Bitiremeden ölürsem düşüncesi ile sağlığına kavuşunca çalışmalarını daha da hızlandırdı. 12 yıl( ) süren bir çalışma sonucu “Türkçe ilk tefsir” olarak meşhur olan “Hak Dini Kur’an Dili” adlı eserini tamamladı.

16 Hak Dini Kur’an Dili “Hak Dini Kur’an Dili” adlı eseri
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 9 cilt olarak bastırıldı.

17 İrşadü’l-Ahlaf fi Ahkami’l-Evkaf Hz.Muhammed’in(Sav) Dini
Vakıfçı ve sosyal bilimci yönlerini yeni nesillere tanıtan Mülkiye Mektebi’nde okuttuğu dersleri de kapsayan 1911 yılında basılan eseridir. Sefer Basri Tefsir adlı eserinin 8. ve 9. Ciltlerinin başına konulan eseridir.Oğlu Muhtar YAZIR tarafından 1960 yılında bastırıldı. Hz.Muhammed’in(Sav) Dini Dini sorulara verdiği cevapları içeren eseridir.

18 Elmalı’da Muhammed Hamdi Yazır
2014 Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Yılı Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Kent Müzesi

19 2014 Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Yılı
Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır’ ın manevi şahsiyetini tüm yönleri ile tanıtmak amacıyla 2014 Muhammed Hamdi YAZIR Yılı olarak belirlendi.

20 Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Kent Müzesi

21 Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Kent Müzesi
“Şehr-i Elmalı” projesi kapsamında BAKA (Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı) ’nın da desteğiyle 3 Ağustos 2013 tarihinde açıldı.

22 Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Kent Müzesi
Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Kent Müzesi hazırlanırken torunu Mehmet Hamdi YAZIR ve ailesi de katkılarda bulundu.

23 Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Kent Müzesi
Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Kent Müzesi’nde bulunan Muhammed Hamdi Yazır’ın kişisel eşyaları

24 Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Kent Müzesi
Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Kent Müzesi’nde bulunan Muhammed Hamdi Yazır’ın kişisel eşyaları

25 Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Kent Müzesi
Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Kent Müzesi’nde bulunan Muhammed Hamdi Yazır’ın kişisel eşyaları

26 Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Kent Müzesi
Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Kent Müzesi’nde bulunan Muhammed Hamdi Yazır’ın kişisel eşyaları

27 Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Kent Müzesi
Muhammed Hamdi Yazır’ın hayatı ve kişiliği hakkında bilgileri içeren Elmalı Kaymakamlığı desteği ile kitaplar bastırıldı.

28 “Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Kent Müzesi”ni
Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır’ı daha yakından tanımak için: web sitesini veya “Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Kent Müzesi”ni ziyaret edebilirsiniz.


"ELMALILI MUHAMMED HAMDİ YAZIR" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları