Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

شَهْرُ رَمَضاَنَ الذى اُنْزِلَ فيهِ القُرْآنُ هُدىً لِلنّاَسِ وَبَيِّناَتٍ مِنٍ الهُدى وَالفُرْقاَنِ İnsanlara yol gösterici ve doğruyu yanlıştan ayırıcı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "شَهْرُ رَمَضاَنَ الذى اُنْزِلَ فيهِ القُرْآنُ هُدىً لِلنّاَسِ وَبَيِّناَتٍ مِنٍ الهُدى وَالفُرْقاَنِ İnsanlara yol gösterici ve doğruyu yanlıştan ayırıcı."— Sunum transkripti:

1

2

3 شَهْرُ رَمَضاَنَ الذى اُنْزِلَ فيهِ القُرْآنُ هُدىً لِلنّاَسِ وَبَيِّناَتٍ مِنٍ الهُدى وَالفُرْقاَنِ İnsanlara yol gösterici ve doğruyu yanlıştan ayırıcı belgeleri ihtiva eden Kur’an, Ramazan ayında indirildi. Bakara suresi : 185

4 Önümüzdeki çarşamba günü Ramazan ayı ile şerefleneceğiz. Ramazanı nasıl ihya etmeli, şimdiden hazırlanmalıyız. Ramazanda her zaman olduğu gibi haramlardan kendimizi korumalıyız. İbadetlerimizin kabulü için bunu yapmalıyız.

5 PEYGAMBERİMİZ (s.a.v) : ثَلاَثَةُ لاَ تُرَدُّ دَعْوَتُهُمْ اَلصّاَئِمُ حتى يُفْطِرَ وَلإمامُ الْعاَدِلُ وَدَعْوَةُ الْمَظْلُومِ يَرْفَعُهاَ اللهُ فَوْقَ الْغَمامِ وَيُفْتَحُ لَهاَ اَبْوابُ السَّماَءِ وَيَقُولُ الرَّبُّ وَعِزَّتِى لأَنْصُرَنَّكَ وَلَوْ بَعْدَ حِينٍ Üç kişinin duası geri çevrilmez, kabul olunur: Oruçlunun iftardaki duası, adaletli devlet reisi ve mazlumun duası.Allah mazlumun duasını bulutların üzerine çıkarır. Mazlumun duası için gök kapıları açılır. Ve Allah şöyle buyurur: İzzetime yemin ederim ki, geç te olsa sana mutlaka yardım edeceğim.

6 YİNE PEYGAMBERİMİZ (s.a.v) : صُمْتُ الصّاَئِمَ تَسْبِيحٌ وَنَوْمُهُ عِباَدَةٌ وَدُعاَئَهُ مُسْتَجاَبٌ وَعَمَلُهُ مُضاَعَفٌ Oruçlunun susması tesbihdir. Uykusu ibadettir. Duası kabul olunur. Amellerin karşılığı mutlaka verilir.

7 Ramazan ayı geldiği zaman Peygamberimiz (s.a.v)de bir takım değişiklikler olurdu. Bu hususta Hz. Aişe validemiz şöyle buyuruyor :

8 “ Ramazan gelince Resulüllah’ın rengi değişirdi. Namazlarında artış olurdu. Dualarında çok yalvarıp yakarır ve vücudunu korku kaplardı.”

9 Peygamberimiz (s.a.v) : اَتاَكُمْ رمضاَنُ شَهْرُ بَرَكَةٍ يَغْشاَكُمُ اللهُ فيه فَيَنْزِلُ الرَّحْمَةَ ويَحُطُّ الْحَطاَياَ وَيَسْتَجِيبُ فيه الدُّعاءَ يَنْظُرُ اللهُ تعالى الى تَناَفُسِكُمْ فيه ويُباَهِى بِكُمْ مَلئِكَةُ فَاَرُوا اللهَ مِنْ أنفُسِكُمْ خَيراً فَإنَّ الشَّقِىَّ مَنْ حُرِمَ فيه رحمَةَ اللهِ عز وجل

10 Gelen Ramazan ayı bereketli bir aydır. Allah o ayda size yönelir, rahmetini indirir, hataları affeder, duaları kabul eder. Allah o ayda hayırda yarışmanıza bakar, meleklere karşı sizinle övünür. Hayırlarınızı Allah’a gösterin. Betbaht kişi o ayda Allah’ın rahmetinden mahrum olandır.

11 اَلصِّياَمُ جُنَّةٌ ماَلَمْ يَخْرُقْهاَ İnsan orucu delmediği müddetçe, oruç onun için kalkandır.

12 Ramazanda özellikle dikkat etmemiz gereken husus helal-haram husustur. Harama yaklaşmamamız gerekir. Çünkü haramlar, Ramazanda yaptığımız ibadetlerin kabul olmamasına neden olurlar.

13 “ Helal olan şeyler bellidir. Haram olanlar da bellidir. Helal ile haram arasında bir takım şüpheli şeyler vardır. Kim ki, kendisince günah olması sezilen bir şeyi terk ederse o, hürmeti aşikar olan şeyi bırakmış demektir Kim ki, günah olması şüpheli şeye cüret ederse haramlara dalmaya yaklaşmıştır. Haramlar Allah’ın korusudur. Yasak bölgedir. Hangi çoban ki, davarlarını koru etrafında otlatırsa, çok sürmeden o koruya dalabilir.

14 Müslüman ; 1- Gözlerini korumalıdır: Yani harama bakmamak. Bu hususta Allah resulü: “ Bakış şeytan oklarından bir oktur. Kim Allah korkusundan dolayı kötü bakıştan sakınırsa, Allah ona öyle bir iman nuru nasip eder ki, tadını kalbinde hisseder.”

15 2- Dilini korumalıdır : Yalandan, söz taşımaktan, gıybetten, çirkin söz söylemekten dilimizi korumalıyız. Özellikle gıybet ve yalandan sakınmalıyız. Bu hususta Allah şöyle buyuruyor :

16 لاَ خَيْرَ فى كَثِيرٍ مِنْ نَجْوايهُمْ اِلاَّ مَنْ اَمَرَ بِصَدَقَةٍ اَوْ مَعْرُوفٍ اوْ اِصْلاَحٍ بين الناَسِ ومَن يَفْعَلْ ذلك ابْغاَءَ مَرْضاَتِ اللهِ Onların toplanıp kendi aralarındaki fısıldaşmalarının çoğunda hayır yoktur. Ancak sadaka vermeyi, iyilik yapmayı ve insanların arasını düzeltmeyi gözeten kimseler müstesna. Bunları Allah’ın rızası için yapana büyük mükafat vereceğiz. Nisa suresi:114

17 PEYGAMBERİMİZ (S.A.V) : مَنْ يَضْمَنْ لى ماَ بين لِحْيَيْهِ وما بين رِجْلَيْهِ اَضْمَنْ له الجَنَّةَ Kim ki bana iki çene arası ile iki bacağı arasını koruyacağına söz verirse, ben de ona cennet sözü veririm.

18 Söylenmesi ve ağza alınması caiz olmayan her söze kulak vermek caiz değildir. 3- KULAKLARI KORUMALIDIR :

19 4-Fazla yememelidir: Oruçtan maksat, şehvani ve hayvani kuvvetlerin azaltılması meleki ve nurani kuvvetlerin çoğaltılmasıdır. Onun için az yemelidir.

20 Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor : “Kişi midesini üç bölüme ayırmalı. Bir bölüme yemek, bir bölüme hava ve bir bölüme de su doldurmalıdır.”

21 5- Her zaman olduğu gibi Ramazanda oruçlu iken iyilikten başka bir şey düşünmemelidir:

22 Devlet dairelerinde amirler, memurlar için sicil notları düzenlerler. O sicil notları sayesinde terfi alırlar veya tersi olur. Allah (c.c) her kulu için de siciller, sicil notları görevli meleklere tutturmaktadır.

23 كَلاَّ اِنَّ كِتاَبَ الأبْراَرِ لَفِى عِلِّيِّينَ وَماَ اَدْريكَ ماَ عِلِّيُّونَ ؟ كِتاَبٌ مَرْقُُومٌ يَشْهَدُهُ الْمُقَرَّبُونَ اِنَّ الأبْراَرَ لَفِى نَعيمٍ Andolsun ki iyilerin kitabı illiyyindir. İlliyyin ne olduğunu biliyor musun ? O amellerin yazıldığı kitaptır. O kitabı Allah’a yakın olanlar görür. İyiler kesinlikle cennettedirler. Muteffifin suresi :18-22

24 كَلاَّاِنَ كِتاَبَ الفُجاَرِ لَفِى سِجِّينِ وَماَ اَدْريكَ ماَ سِجِّينُ ؟ كِتاَبٌ مَرْقُُومٌ وَيْلٌ يَومَئِذٍ لِلْمُكَذِّبِينَ Kötülerin kitabı siccindir. Siccin ne olduğunu bilir misiniz ? O, amellerin yazıldığı kitap dır. Kötülerin ve yalancıların vay haline. Muteffifin suresi :8-10

25 Cenab-ı Hak sicilleri iyi olanlardan eylesin bizleri. AMİN…

26 6- Müslüman oruçlu iken cimrilikten sakınmalı ve Cömert olmalıdır:

27 اِنَّماَ اَمْوالُكُمْ وَاَوْلادُكُمْ فِتْنَةٌ واللهُ عِنْدَهُ اَجْرٌ عَظِيمٌ * فاَتّقُوا اللهَ ماَاسْتَطََعْتُمْ وَاسْمَعُوا وَاَطِيعُوا وَاَنْفِقُوا خَيْراً لأنْفُسِكُمْ وَمَنْ يُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُولَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ Allah (c.c) şöyle buyuruyor : Mallarınız ve çocuklarınız sizin için ancak bir imtihandır. Büyük mükafat Allah katındadır. Gücünüz yettiğince Allah’tan korkun, emirlerini dinleyin, itaat edin ve kendiniz için Allah yolunda harcayın. Kim nefsinin cimriliğinden korunursa onlar kurtuluşa erenlerdir. Teğabüs suresi:15,16

28 Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor : “ Ümmetimin ermişleri, cennete yalnız namaz, oruç ve sadaka çokluğu ile değil, Allah’ın rahmetiyle ve kendi cömertlik ve temiz kalplilikleriyle girerler.”

29 7- Allah’ın emirlerini eksiksiz olarak yerine getirmeli ve yasaklarından kaçınmalı : ياَاَيها الذين آمنوا اسْتَجِيبُوا لِلهِ ولِلرَّسُولِ اِذا دَعاكُمْ لِما يُحْيِيكُمْ Ey iman edenler ! Hayat verecek şeylere sizi çağırdığı zaman Allah ve Resulüne uyun. Enfal suresi : 24

30 Konumuza Peygamberimizin şu güzel duası ile son verelim : “Allah’ım ! Yararsız bilgiden, korkmayan kalpten, doymayan nefisten ve kabul olunmayan duadan sana sığınırım.”

31 HAZIRLAYAN Rafet ALTUNCU Kazlıçeşme Fatih Camii İmam-Hatibi


"شَهْرُ رَمَضاَنَ الذى اُنْزِلَ فيهِ القُرْآنُ هُدىً لِلنّاَسِ وَبَيِّناَتٍ مِنٍ الهُدى وَالفُرْقاَنِ İnsanlara yol gösterici ve doğruyu yanlıştan ayırıcı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları