Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hazırlayan:Bayram Özdilek1 Türkiye çeşitli maden kaynakları bakımından zengindir. Bunun başlıca nedeni Alp orojenik kuşakta yer alması nedeniyle gerek.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hazırlayan:Bayram Özdilek1 Türkiye çeşitli maden kaynakları bakımından zengindir. Bunun başlıca nedeni Alp orojenik kuşakta yer alması nedeniyle gerek."— Sunum transkripti:

1 Hazırlayan:Bayram Özdilek1 Türkiye çeşitli maden kaynakları bakımından zengindir. Bunun başlıca nedeni Alp orojenik kuşakta yer alması nedeniyle gerek tektonik gerekse volkanik ve metamorfik olaylara uğraması sonucu belli minerallerin bir araya gelerek toplanmasıdır. Türkiye çeşitli maden kaynakları bakımından zengindir. Bunun başlıca nedeni Alp orojenik kuşakta yer alması nedeniyle gerek tektonik gerekse volkanik ve metamorfik olaylara uğraması sonucu belli minerallerin bir araya gelerek toplanmasıdır. Ülkemizde madenler uzun yıllar modern yöntemlerle yapılmamış ancak batı dünyasının 19. yy.da madenlere olan gereksiniminin artması üzerine yabancı işletmeler kurulmuştur. Ülkemizde madenler uzun yıllar modern yöntemlerle yapılmamış ancak batı dünyasının 19. yy.da madenlere olan gereksiniminin artması üzerine yabancı işletmeler kurulmuştur. Madenlerimizin bilimsel olarak işletilmesi Cumhuriyet döneminde 1935 yılında M.T.A. (Maden Tetkik ve Arama) Enstitüsünün kurulması ile başlamıştır. Madenlerimizin bilimsel olarak işletilmesi Cumhuriyet döneminde 1935 yılında M.T.A. (Maden Tetkik ve Arama) Enstitüsünün kurulması ile başlamıştır.

2 hasançelebi DEMİR:Ağır sanayinin hammaddesidir.Karabük- Ereğli,İskenderun,Kırıkkale’de işlenir.İhtiyacımızı karşılamaz,ithal edilir.

3 BAKIR Çok iyi bir iletkendir.Elektrik,elektronik sanayinde kullanılır. Çok iyi bir iletkendir.Elektrik,elektronik sanayinde kullanılır. Ergani,Maden,Murgul,Küre’de çıkarılır Ergani,Maden,Murgul,Küre’de çıkarılır Ergani,Maden,Murgul,Samsun’da işlenilir Ergani,Maden,Murgul,Samsun’da işlenilir !!!SAMSUN’da bakır çıkmaz ama bölgenin en geşilmiş kentidir,hinterlendı geniştir.Bu nedenle bakır işletmesiburayakurulmuştur. Karadeniz bölgesi bakır çıkarımında 1.bölgedir%65,2.bölge Doğu Anadolu’dur. !!!SAMSUN’da bakır çıkmaz ama bölgenin en geşilmiş kentidir,hinterlendı geniştir.Bu nedenle bakır işletmesiburayakurulmuştur. Karadeniz bölgesi bakır çıkarımında 1.bölgedir%65,2.bölge Doğu Anadolu’dur.

4 Ergani BAKIR İŞLETMELERİ: SAMSUN, Murgul,Maden

5

6

7

8

9 Palu Köyceğiz Marmaris FERRO KROM:ANTALYA-ELAZIĞ

10

11

12 BOR MİNERALLERİ Ülkemizdeki Bor Yatakları: 1)Balıkesir-Bigadiç, Sındırgı, Susurluk 2)Bursa-M.Kemalpaşa 3)Eskişehir-Seyitgazi 4)Kütahya-Emet En Önemli Bor İşletme Tesislerimiz: Emet kolemanit işletmesi, Kırka boraks ve asit fabrikası, Bandırma boraks ve asit fabrikaları, Bigadiç kolemanit işletmesi **Dünyadaki bilinen bor rezervlerinin %75'i Türkiye'de bulunmaktadır.Ayrıca Seyitgazi bölgesindeki yatakların dünyanın en büyük sodyumlu bor tuzu yatağı olduğu saptanmıştır. Ülkemizdeki Bor Yatakları: 1)Balıkesir-Bigadiç, Sındırgı, Susurluk 2)Bursa-M.Kemalpaşa 3)Eskişehir-Seyitgazi 4)Kütahya-Emet En Önemli Bor İşletme Tesislerimiz: Emet kolemanit işletmesi, Kırka boraks ve asit fabrikası, Bandırma boraks ve asit fabrikaları, Bigadiç kolemanit işletmesi **Dünyadaki bilinen bor rezervlerinin %75'i Türkiye'de bulunmaktadır.Ayrıca Seyitgazi bölgesindeki yatakların dünyanın en büyük sodyumlu bor tuzu yatağı olduğu saptanmıştır.

13 Bor çıkarım alanları

14 Borun Kullanıldığı Yerler: 1)Metalürji sanayiinde 2)Nükleer reaktörlerde 3)Organik kimya sanayiinde 4)Cam, seramik, deterjan vb. sanayilerde 5)Fotoğrafçılıkta

15

16 BOKSİT SAMİ SEYDİŞEHİR,Akseki,Milas,İslahiye

17

18 KÜKÜRTLÜ KEÇİBORLU KÜKÜRTLÜ KEÇİBORLU

19 Bİ DAKKA..SEN ŞİMDİ BANA NEYİ İMA EDİYORSUN?  -ZIMPARATAŞINI Bİ DAKKA..SEN ŞİMDİ BANA NEYİ İMA EDİYORSUN?  -ZIMPARATAŞINI

20 KURŞUNLU KEBAN

21

22

23

24 CİVA:SÖK(Sarayönü,Ödemiş,Karaburun)

25 KURTLAR,ULUDAĞ’DA YAŞAR KURTLAR,ULUDAĞ’DA YAŞAR

26

27

28

29

30

31

32 ÇATALAĞZI(Zonguldak) TERMİK SANTRALİ TAŞKÖMÜRÜ İLE ÇALIŞIR

33

34

35 - Linyitle çalışan termik santraller: 1-Afşin-Elbistan (Kahramanmaraş) 2-Soma-Manisa-EGE 3-Yatağan -Muğla-EGE 4-Seyitömer-Kütahya-EGE 5-Tunçbilek -Kütahya-EGE 6-Çayırhan (Ankara)-İAB 7-Çan (Çanakkale)-MARMARA 8-Kangal(Sivas)-İABölgesi 9-Orhaneli(Bursa)-EGE 10-Yeniköyköy(Muğla)-EGE 11- Gökova(Muğla)-EGE 12-Sugözü-Yumurtalık-Adana*ithal kömür AFŞİN ELBİSTANLI TUNÇBİLEKLİ SEYİTÖMER SOMA’DA YATIYOR… AFŞİN ELBİSTANLI TUNÇBİLEKLİ SEYİTÖMER SOMA’DA YATIYOR…

36

37 PETROL

38

39

40

41 BATMAN ATAŞ(MERSİN) ALİAĞA(İZMİR) İZMİT(İPRAŞ) KIRIKKALE PETROL RAFİNERİLERİ

42

43

44 Yer altındaki çeşitli gazlardan, özellikle metan gazından oluşan bir karışımdır. Farklı yakıtların kış aylarında hava kirliliği yaratması nedeniyle son yıllarda büyük kentlerimizdeki evlerin ısıtılmasında ve sanayide doğalgaz kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır. Ülkemizde doğalgaz yatakları Trakya'da Hamitabat (Kırklareli), Güneydoğu Anadolu'da Çamurlu (Mardin)'da bulunur. Hamitabat 1977'de, Çamurlu 1982'de üretime geçmiştir. 1990'daki doğalgaz üretimimiz 212.5 milyon ton, 1999'da ise 718 milyon tonu aşmıştır. Bu, ülke geresinimimizi karşılamaz. Bu nedenle Rusya Federasyonu'ndan doğal gaz, boru hatlarıyla Ankara ve İstanbul gibi birçok kentimize pompalanmaktadır. Bu ülke ile, yıllık anlaşma 6 milyar m3/yıl'dır. Türkmenistan ve İran'la da doğal gaz ithali konusunda çalışmalar sürmektedir. Ülkemizdeki toplam doğal gaz rezervi 18,3 milyar m3, üretilebilir toplam gaz 12,9 milyar m3tür. DOĞALGAZ:

45 Doğal gazı hangi ülkelerden sağlıyoruz? 1-Rusya 2-Cezayir 3-İran 4-Nijerya 5-Azerbaycan 6-Kazakistan 7-Türkmenistan DİKKAAAAT !!!

46 Doğal gaz ile çalışan önemli termik santralleri : 1- Hamitabat (Kırklareli) 2- Ambarlı (İstanbul) 3-Ovaakça (Bursa) 4-Adapazarı(Gebze) 5- Aliağa(İzmir) Doğal gazın ekonomik olmasını engelleyen nedenler nelerdir? - Doğal gazı taşımak için boru hattı veya özel donanımlı tankerler gerekmesi.

47

48 HİDROELEKTRİK SANTRALLER

49 Hangi doğal göllerimizden enerji üretiminde faydalanılır? 1-Tortum Gölü 2-Hazar Gölü 3-Eğirdir Gölü DİKKAAAAT !!!

50 Hidroelektrik SantrallerHidroelektrik Santraller: Yüksek seviyedeki su birikintisinin potansiyel enerjisinin su türbinlerini tahrik etmek için kullanıldığı santrallerdir. Atatürk BarajıAtatürk Barajı Hidroelektrik santrali, 2405 MW Keban BarajıKeban Barajı Hidroelektrik santrali, 1330 MW Karakaya BarajıKarakaya Barajı Hidroelektrik santrali, 1800 MW DİKKAAAT !!!

51

52

53 Rüzgâr enerjisiRüzgâr enerjisi santralleri Rüzgâr türbinleri vasıtasıyla güç üretimi yapan santrallerdir. Çanakkale Rüzgâr Enerjisi Santrali Bozcaada Rüzgâr Enerjisi SantraliBozcaada Rüzgâr Enerjisi Santrali, 30 MW Bandırma Rüzgâr Enerjisi SantraliBandırma Rüzgâr Enerjisi Santrali, 50 MW Çeşme Rüzgar Enerjisi Santrali RÜZGAR ENERJİSİ en fazla MARMARA,EGE bölgelerinden sağlanır.

54

55 Güneş enerjisi: Ülkemiz coğrafî konumu nedeniyle sahip olduğu güneş enerjisi potansiyeli çok fazladır. Bu potansiyel açısından bakıldığında, ülkemizin yıllık ortalama ışınım şiddeti 308 kal/cm2-gün (3,6 kWh/m2/gün) ve yıllık güneşlenme süresi 2640 saattir. Güneş panelleri ile sıcaksu üretimi ülkemizdeki en yaygın kullanımdır. Uygulama bakımından Akdeniz ve Ege bölgelerimizde görülür. Rüzgâr enerjisi: Rüzgârın esme yönüne dayalı olarak uygun yerlere konulan rüzgârla çalışan türbinlerden elektrik enerjisi üretilir. Rüzgâr enerjisinden yararlanmak için en uygun bölge Marmara Bölgesi'dir. Rüzgâr enerjisinin uygulandığı alan, İzmir (Çeşme) Alaçatı'dır. (1998) Türkiye'de yıllık ortalama rüzgâr hızı 2.5 m/sn, rüzgâr gücü yoğunluğu ise 24 W/m2'dir.

56

57

58 Jeotermal enerji: Yerin iç kısımlarında yüzeye yakın magmadan dolayı ısınmış olan çok sıcak su veya buhar kaynaklarından elde edilen enerji türüdür. Ege Bölgesi jeotermal enerji bakımından en zengin bölgemizdir. En önemli jeotermal enerji yatağımız Denizli Sarayköy'deki Buharkent'tir. Burada jeotermal enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren bir santral kurulmuştur. Jeotermal sulardan seraların ve evlerin ısıtılmasında yararlanılır. !!!Denizli dışında Gönen'de konutlar, Afyon- Ömer'de kaplı-ca-motel tesisleri, İzmir- Balçova'da kaplıca ve üniversite tesisleri, Kütahya-Simav'da konutlar jeotermal enerji kullanılmak suretiyle ısıtılmaktadır.

59

60

61

62 Nükleer enerji: Uranyum ve Toryum gibi radyoaktif elementler ile nükleer santraller kurulabilir. Ülkemizde uranyum ve toryum bol bulunur. Önemli uranyum yatakları Koçarlı (Aydın), Ayvalık (Balıkesir), Şebinkarahisar (Giresun), Eşme (Uşak), Salihli- Köprübaşı, Gördes (Manisa), Sorgun (Yoz-gat)'da bulunur. Ülkemizdeki toplam doğal uranyum rezervi 9 bin tondan fazladır. Toryum ise Sivrihisar (Eskişehir) çevresinde bulunur. Burada 380 bin ton toryum rezervi vardır. Ülkemizde yalnızca Mersin-Silifke'deki Akkuyu'da ilk nükleer enerji santrali çalışmaları sürmektedir. (Hazırlık aşamasındadır.) 2010 yılından başlayarak nükleer enerjiden yararlanarak elektrik enerjisi üretimi giderek ağırlık kazanacaktır.

63 - Nükleer enerji nedir? - Atom çekirdeğinin parçalanmasıyla açığa çıkan enerjiye denir. -Uranyum ve toryum yataklarının işletilmesi niçin sadece devlet tarafından yapılabilmektedir? - Stratejik madenler kanununa tabi olduğundan -Nükleer enerjinin olumsuz yönleri nelerdir? 1-Nükleer tesisin kurulması oldukça pahalıdır. 2-Çıkan atık maddelerin saklanması gerekir. 3-Herhangi bir kazada insan ve çevreyi olumsuz etkiler. Örnek=Çernobil faciası DİKKAAAAT !!!

64 NABOCCO BORU HATTI DİKKAT !!!

65 NABUCCO PET BORU HATTI(Ortadoğu ve Hazar gazını Avrupa’ya taşıma projesi)

66 Nabucco boru hattı Ankara’da 13 Temmuz 2009 Pazartesi günü hükümetler arasında imzalanan anlaşmayla başlamıştır, Türkiye'den AB ülkelerine doğal gaz taşımak amacıyla yapılması düşünülen uzun geçişli bir boru hattı taşımacılığı projesidir. Avrupa'nın en büyük doğal gaz tedarikçisi konumundaki Rusya'dan yapılan sevkiyata alternatif olması amacıyla daha çok ABD ve AB tarafından desteklenmektedir. 2007 yılının ortalarında Rusya'nın, Orta Asya'daki, hattın büyük doğal gaz tedarikçileri olan ülkelerle (Kazakistan, Türkmenistan) büyük miktarlarda doğal gaz alım sözleşmeleri imzalayacağını duyurması ile büyük oranda sekteye uğradığı iddia edilmektedir. Bununla birlikte Alman RWE firmasının Şubat 2008'de Nabucco Şirketi'ne eşit ortak olmasıyla proje güç kazanmıştır. Hattın tam kapasitede karlı olabilmesi için gereken doğal gaz üretiminin halen İran'a uygulanan ambargo nedeniyle bu ülkeden de sağlanamayacak olması, hattın geleceğinde büyük soru işaretleri oluştursa da ABD hükümetinin projenin geleceğine olan iyimser bakışının devam ettiği açıklanmıştır.TürkiyeAB doğal gazboru hattı taşımacılığıAvrupa RusyaABDAB 2007RusyaOrta AsyaKazakistanTürkmenistanABD

67 TürkiyeTürkiye'den başlayacak olan 3,300 km'lik bir boru hattının inşasına 2010'da başlanacağı duyurulmuştur. Proje 2002 yılında BOTAŞ (Türkiye) tarafından başlatılmıştır. Türkiye'den çıktıktan sonra terminal ülke Avusturya'ya kadar sırasıyla Bulgaristan, Romanya ve Macaristan'dan geçecek boru hattı ortakları eşit hisse ile BOTAŞ (Türkiye), Bulgargaz (Bulgaristan), Transgaz (Romanya), MOL (Macaristan), OMV (Avusturya) ve RWE (Almanya)'dir. 2020 yılında 31 milyar metreküp doğalgaz taşıyacağı varsayılan hat, aynı zamanda AB'nin Trans-Avrupa Enerji Hattı'nın bir parçası olarak öngörülmekte olup fizibilite ve mühendislik çalışmaları için AB fonlarından da faydalanılmıştır. İlk hesaplara göre toplam maliyet 4.6 milyar Euro'dur.2010TürkiyeAvusturyaBulgaristan RomanyaMacaristan202031ABTrans-Avrupa Enerji HattıEuro Hat Erzurum'da Türkiye-İran Doğalgaz Hattı ile birleşerek, yine yapımı düşünülen Trans-Kafkas Gaz Hattı ile bağlanacaktır. Bu özellikleriyle hat, hem Orta Asya'yı, hem de Orta Doğu'yu gaz hatları olarak bağlayacak ve batı ucunda Avusturya'nın temel doğal gaz taşıyıcısı hattı olan Baumgarten an der March Hattı ile birleşecektir.ErzurumTürkiye-İran Doğalgaz HattıTrans-Kafkas Gaz HattıOrta AsyaOrta DoğuAvusturyaBaumgarten an der March Hattı Projenin tamamlanması için Nabucco Gas Pipeline International GmbH adlı firma 2004 yılında Viyana'da kurulmuştur.Nabucco Gas Pipeline International GmbH

68 NABUCCO BORU HATTI(Ortadoğu ve Hazar gazını Avrupa’ya taşıma projesi)


"Hazırlayan:Bayram Özdilek1 Türkiye çeşitli maden kaynakları bakımından zengindir. Bunun başlıca nedeni Alp orojenik kuşakta yer alması nedeniyle gerek." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları