Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hazırlayan: Selvinaz Keten Numara: 1127 Sınıf:11-B.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hazırlayan: Selvinaz Keten Numara: 1127 Sınıf:11-B."— Sunum transkripti:

1 Hazırlayan: Selvinaz Keten Numara: 1127 Sınıf:11-B

2  Yerkabuğunun farklı derinliklerinden çıkarılan, ekonomik değer taşıyan mineral ve elementlere maden denir.  Bir yerdeki madenlerin tahmin olunan miktarlarına maden rezervi denir.  Ülkemiz maden yatakları bakımından 29 çeşit ile dünyada ilk on ülke arasında yer alır.

3  Yerkabuğunda en çok bulunan metaldir.  Tüm metaller içerisinde en çok kullanılandır ve tüm dünyada üretilen metallerin %95’ini oluşturur.  Ülkemiz bu maden bakımından oldukça zengindir.  Düşük fiyata ve yüksek dayanıklılık özelliklerine sahip olduğundan birçok alanda bu madenden faydalanılır.  Demir volkanik faaliyetlerin sık olduğu arazilerde oluşan madenlerden biridir.

4  Kullanıldığı alanlar:  Otomotiv,  Gemi gövdesi yapımı,  Binaların yapısal bileşeni,  Dayanıklı ev eşyaları yapımında kullanılır.  Çıkarıldığı yerler:  Karabük,  Divriği (Sivas)  Simav(Kütahya),  Hekimhan(Malatya),  Eymir(Balıkesir).

5

6  Altına benzemesiyle bakır, bugünde önemini yitirmemiştir.  Kırmızımsı bir metal olan bakır, doğal ortamda, kayalarda, toprakta, suda ve havada bulunur.  Bilinen tüm canlılar için olmazsa olmaz bir  elementtir.  Kolay işlenebilmesi ve renginden dolayı Demirden sonra ülkemizdeki en önemli madendir.  Bakır volkanik faaliyetlerin fazla olduğu arazilerde yaygın olan madenlerimizdendir.

7  Kullanıldığı alanlar:  Elektrik,  Elektronik sanayisinin ham maddesi,  Elektrik ve telefon tellerinde,  Süs ve mutfak eşyalarının yapımında kullanılır.  Çıkarıldığı yerler:  Murgul(Artvin)  Küre(Kastamonu)  Maden(Elazığ)

8

9  Bor madeni ilk bakışta beyaz bir kayayı andırıyor.  Çok sert ve ısıya dayanıklı olan bu maden, doğada tuz şeklinde bulunmaktadır.  Roket yakıtından diş macunu yapımına kadar her alanda kullanılan bir madendir.  Dünya bor rezerv dağılımına bakıldığına ülkemiz %72’lik payla Dünya’da ilk sırada yer alır.

10  Çıkarıldı ğ ı yerler;  Bigadiç,  Sındırgı,  Susurluk (Balıkesir),  M. Kemalpaşa(Bursa),  Seyitgazi(Eskişehir),  Emet(Kütahya).  Kullanıldı ğ ı alanlar:  Metallurji sanayinde (Ergimeyi hızlandırıcı ve Çeliğin sertleştirilmesi),  Nükleer uygulamalarda,  Organik kimya sanayinde,  Cam, seramik, deterjan vb. sanayilerde,  Yanmayı önleyici maddelerde,  Dericilik, fotoğrafçılık ve ilaç yapımında kullanılır.

11

12  Çelik grisi renginde, parlak, çok sert, iyi cilalanabilen ve paslanmayan metalik bir elementtir.  Ülkemiz, krom madeni bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden biridir.  Ülkemizin dışarıya en çok sattığı madendir.  Ayrıca krom çıkarma bakımından da ülkeler arasında başta gelenlerdendir.

13  Kullanıldığı alanlar: Madeni eşya kaplamacılığında  Çelik yapımında kullanılır.  Çıkarıldığı yerler:  Guleman(Elazığ),  Fethiye,  Köyceğiz,  Milas (Muğla),  Orhaneli(Bursa),  Acıpayam(Denizli)

14

15  İnce taneler ve katı killer halinde görülür.  Alüminyumun ham maddesidir.  Ülkemizin en zengin rezerve sahip olduğu madenlerden biridir.

16  Kullanıldığı alanlar: Uçak yapımında,  Otomobil yapımında,  Elektrik malzemesi yapımında,  Ev eşyası yapımında kullanılır.  Çıkarıldığı yerler:  Seydişehir(Konya),  Akseki(Antalya),  Milas(Muğla),  Saimbeyli(Adana)

17

18  Doğada sıvı halde bulunan tek madendir.  Kullanıldığı alanlar:  Tıpta,  Eczacılıkta,  Termometrelerde,  Fotoğrafçılıkta kullanılır.  Çıkarıldığı yerler:  Ödemiş(İzmir),  Sarayönü(Konya),  Banaz(Uşak),  Gönen(Balıkesir)

19  Limon sarısında, katı bir cisimdir.  Doğada yaygın olarak bulunan bir elementtir.  Eski volkanların yakınında doğal halde bulunur.  Bağcılıkta önemli yeri vardır.  Asmaların ve sebzelerin yapraklarında üreyen bakteriler kükürtlü bileşiklerle yok edilir.

20  Kullanıldığı alanlar:  Yapay gübre,  Oto lastiği,  Kâğıt,  Patlayıcı madde yapımında,  Kimya ve boya sanayinde kullanılır.  Çıkarıldığı yerler:  Keçiborlu(Isparta),  Sarayköy(Denizli),  Simav(Kütahya)  Diyadin(Ağrı)

21

22  Kullanıldığı alanlar:  Suni gübre,  Çimento,  Cam ve kimya sanayisinde kullanılır.  Çıkarıldığı yerler:  Mazıdağı(Mardin),  Kilis

23  Çeşitli kesici, törpüleyici ve silici aletlerin yapımında kullanılan zımpara taşı yönünden ülkemiz çok zengindir.  Kullanıldığı alanlar:  Kesici,  Törpüleyici,  Silici aletlerin yapımında kullanılır.  Çıkarıldığı yerler:  Tire(İzmir),  Manisa  Söke(Aydın),  Milas(Muğla),  Tavas(Denizli).

24

25  Kullanıldığı alanlar:  Çeliğe sertlik kazandırmak ve direncini artırmak için kullanır.  Çıkarıldığı yerler:  Uşak,  Afyon,  Muğla,  Adana,  Erzincan,  Artvin,  Trabzon.

26  Ülkemiz mermer bakımından zengindir.  Kullanıldığı alanlar:  Mezar taşları yapımında,  Merdivenlerde  Mutfak tezgâhlarında  Çıkarıldığı yerler:  Afyon,  Kütahya,  Marmara Adası,  Kırşehir,  Tokat,  İzmir,

27

28  Çok sert olması nedeniyle özel sanayi çeliği olarak kullanılır.  Kullanıldığı alanlar:  Demiryolu yapımında,  İş makineleri yapımında,  Uçak ve gemi yapımında,  Ampullerde enerjiyi ışığa çevirmede kullanılır.  Çıkarıldığı yerler:  Uludağ(Bursa)

29  Diğer bir adı Amyant olan bu maden 14 bin °C sıcaklığa dayanıklıdır.  Kullanıldığı alanlar: Isıya dayanıklı araç ve gereçlerin yapımında kullanılır.  Çıkarıldığı yerler:  Eskişehir  Bursa  Erzincan  Hatay

30

31

32

33  http://www.sosyalbilgiler.biz/forum/ulkemi zin-kaynaklari/ulkemizde-cikarilan- madenler-ve-islendigi-yerler-haritasi/ http://www.sosyalbilgiler.biz/forum/ulkemi zin-kaynaklari/ulkemizde-cikarilan- madenler-ve-islendigi-yerler-haritasi/  http://www.forumdas.net/turkiye-ile- ilgili/ulkemizde-cikarilan-madenler-ve- kullanim-alanlari-107294/ http://www.forumdas.net/turkiye-ile- ilgili/ulkemizde-cikarilan-madenler-ve- kullanim-alanlari-107294/


"Hazırlayan: Selvinaz Keten Numara: 1127 Sınıf:11-B." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları