Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kırtasiye Kimyasallar

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kırtasiye Kimyasallar"— Sunum transkripti:

1 Kırtasiye Kimyasallar
CE REACH

2 Kimyasal malzemeler Kimya maddelerin yapı taşlarını inceleyen bilim dalıdır. 3.5 milyon organik, 2.5 milyon anorganik maddeyi inceler. Organik kimya, anorganik kimya, fiziko kimya, biyo kimya olarak temelde 4 e ayrılır.

3 REACH Nedir? REACH, Avrupa Birliği’nde kimyasal maddelere ilişkin mevcut bir çok mevzuatı tek bir çatı altında toplayan bir AB Tüzüğüdür. REACH, (Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals) Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması anlamına gelmektedir.

4 REACH’İN AMACI NEDİR? İnsan sağlığı ve çevrenin daha üst düzeyden korunması amaçlanmaktadır. Kimyasal maddeler hakkında daha fazla bilgiye sahip olunacak ve bu bilgiler toplumla paylaşılacaktır. AB üye ülkelerinde faaliyet gösteren ve yılda bir tondan fazla kimyasal madde üreten veya ithal eden firmaların, söz konusu kimyasal maddeleri, AB örgütlenmesi içinde yer alan Avrupa Kimyasallar Ajansı yönetimindeki merkezi bir veri tabanına kaydettirmeleri zorunlu bulunmaktadır.

5 CE Nedir? CE "Conformité Européene" in kısaltılmışıdır. CE Marking olarak adlandırılır (93/68/EEC in 1993) CE işaretlenmiş ürün markette yasal olarak satılabilir. CE işaretli ürünler 30 avrupa ülkesinde yasal olarak serbest dolaşıma sahiptir. Uygunluğu olmayan ürünler gümrükler de, yetkili kişilerce denetlenir ve gerekirse ürüne yasal sınırlandırmalar getirebilir.

6 CE işaretlemenin genel prensipleri
CE işaretlemesi sadece üretici ve onun yetkili temsilcisi tarafından yapılabilir. CE işaretlemesi sadece yasal olarak öngörülmüş ürünlere yapılabilir. CE işaretlemesi yaparak şunu deriz ; standartlara uymadığı takdirde bütün yasal sorumlulukları kabul ediyorum ve gerekli olan bütün testlerim mevcut ve de ürünümün herhangi bir problemi yok. CE işaretlemenin yasal yükümlülükleri çok ağırdır. Yanlış kullanım, problemli ürün gibi durumlarda işletmelere ödeyemecekleri kadar çok büyük meblağlarda para cezası uygulanmaktadır.

7 CE şekil Doğru CE işareti nasıldır?

8 Oyuncak nedir? Oyuncağın anlamı:
TSD 88/378/eec, 14 yaşından küçüklerin kullanımı için üretilmiş ürünler. yeni TSD 2009/48/ec, 14 yaşından küçüklerin kullandığı ürünler ( ürün daha büyük yaş grupları için üretilse dahi )

9 Hangileri oyuncak değil?
500 den fazla parçalı puzzle. Eğitimsel ürünler ( elektirikli fırın, ütü eğitim faaliyetleri için üretilmiş) Öğretmen eşliğinde kullanılan eğitimsel araçlar exp: deney aletleri

10 CE Marking CE ürün pasaportu olarak görülebilir. AB ülkelerinde serbest dolaşımı için CE işareti şarttır.

11 Toy Safety Regulations and Standard
Toy Safety Regulations and Standard Toy Safety Regulations are:      - General Product Safety Regulations      - Toys (Safety) Regulations      - Pencil and Graphics Instruments (Safety) Regulations

12 Oyuncak standartları - Mechanical & Physical Hazards    - Flammability      - Toxicity-Migration of Certain Elements      - Experimental Sets for Chemistry      - Chemical Toys      - Graphical Symbol for Age Warning      - Electrical properties

13 Uygun etiketleme ve yaş uyarısı
Çocukların kendi yaş gruplarına uygun ürünü almasını temin etmek ve de daha sonradan oluşabilecek yaralanma ve kazaların önüne geçebilmek. 3 yaşından küçüklerin kullanımına uygun değildir. Bunun grafiksel logosunun ürüne konması gerekir.

14 DoC- Declaration of Conformity Uygunluk deklerasyonu
Üretici veya OEM sahibi,uygunluk deklerasyonu ile ilgili bir doküman klasörü oluşturmak zorundadır. Bu klasörde teknik dosyalar ekte bulunmak zorundadır. (Gerekli olan test raporları)

15 Technical documentation Teknik dosyalar
1. Teknik dosyalar bütün bilgileri içermelidir. 2. Teknik dosya en az 2 dilde mevcut olmalıdır. İngilizce ve yerel dil. 3. Teknik dosyanın diğer dillere tercümesi istenildiği zaman yapılmak durumundadır. 4. İlk 3 maddenin olmadığı durumlarda, yetkili kurum gerekli testleri yaptırır ve karşı tarafa ödetir.

16 EC Rep: European Authorized Representative (Authorised Representative) Yetkili Temsilci
If a manufacturer is from outside the 28 EU+EFTA member states, the manufacturer needs to appoint a European Authorized Representative within the EU+EFTA member states to keep the "Declaration of Conformity" and "Technical documentation (also called Technical Files)" for inspections by any EU surveillance authorities. The name and address of the European Authorized Representative must be printed on the labelling and package of toys along with the CE marking.

17 The Pencils and Graphic Instruments (Safety) Regulations 1998
(4) The requirements of regulations 4(2) and 5(2) below shall be satisfied if the pencil, pen, brush, crayon, chalk or other article conforms to any standard or specification recognised for use in a member State of the European Economic Community or any other State within the European Economic Area, provided that conformity to such a standard or specification provides a level of safety at least equivalent to that which would be provided by compliance with those requirements, and any reference to those requirements shall be construed accordingly

18 İlgili Oyuncak Standartları;
TS 5217 EN 71-1, Oyuncak Güvenliği Bölüm 1: Mekanik ve Fiziksel Özellikler, TS 5218 EN 71-2, Oyuncak Güvenliği Bölüm 2: Alevlenebilirlik, TS 5219 EN 71-3, Oyuncak Güvenliği Bölüm 3: Bazı Elementlerin Göçü TS EN 71-4, Oyuncak Güvenliği Bölüm 4: Kimya ve İlgili Faaliyetler İçin Deney Setleri, TS EN 71-5, Oyuncak Güvenliği Bölüm 5: Deney Setleri Dışındaki Kimyasal Oyuncaklar (Setler), TS EN 71-6, Oyuncak Güvenliği Bölüm 6: Yaş Uyarı Etiketlemesi İçin Grafik Sembol, TS EN 71-7 Oyuncak Güvenliği Bölüm 7:Parmak Boyaları- Özellikler ve deney metotları. TS EN 71-8 Oyuncak Güvenliği Bölüm 8: Aile için ev içi ve ev dışı kullanılan salıncaklar kaydıraklar ve benzer aktivite oyuncaklar. TS EN 50088, Oyuncaklar- Elektrikli- Güvenlik Kuralları, TS EN Ev içi kullanım için çocuk oyuncak parkı-Bölüm1: Güvenlik kuralları TS EN Ev içi kullanım için çocuk oyuncak parkı-Bölüm2: Deney metotları   TS EN Güç Transformatörlerinin, Güç Besleme Birimlerinin ve Benzerlerinin Güvenliği Bölüm 2-7: Oyuncak Transformatörleri İçin Özel Kurallar

19 What are Phthalates? Phthalates are principally added to make stiff plastics softer. Soft PVC may contain 20% to 60% softener (Phthalate). Before the regulation, soft PVC often was used in toys and child care articles. The best known application of phthalates is to soften PVC. The most often used softener is DEHP.

20 Kullanıldığı yerler En çok kullanıldığı alanlar, ayakkabılarda,plastik bazlı T-shirt baskılarında, plastik düğmelerde, etiketlerde, ürünlerde kullanılan plastik aksesuar ve düğmelerin kuvvetlendirilmesinde, çantalarda,yağmurluk vs tür dış giyimlerinde, pek çok kaplamalı ürünlerde,sentetik deri, doğal deri ve katkı maddelerinin yapıştırıcıların içinde olabilirler.

21 Effects on health The phthalates used nowadays have a low acute toxicity. Long-term ingestion studies conducted on rats and mice showed that di(2-ethylhexyl) phthalate (DEHP) promotes cancer. DEHP, DBP and BBP have been identified as toxic substances for Reproduction. The scientific information regarding DINP, DIDP and DONP is either lacking or in conflict, but they have been regulated because it can not be excluded that they pose a potential risk

22 Yasaklı Fitalatlar

23 Toksik ağır metaller EN 71-3
Çocuk oyuncaklarında Toplam ve Çözünebilen Ağır metaller -Yutma veya ağza alınmadan sonra beslenme sisteminde 4 saat kalma sonucunda etkiye görmek için simule edilmiş bir yöntemdir. -Yüzey kaplamalı materyaller -10mg dan daha az numune varsa test yapılamaz. PVC ve Plastiklerde risk yüksek Boyalı tekstil materyallerinde ise risk daha düşük Migrasyon neticesinde vücutta birikimleri söz konusu olabildiğinden Antimon,Baryum,Kadmiyum&Krom gibi ağır metallerin kullanımı özellikle 12 yaş ve küçük çocuklarda kısıtlandırılmıştır.

24 Ağır metaller

25 Azo boyalar Azo boyaları, azo grubu içeren sentetik renklerdir. -N=N-, azo grubu yapısının bir parçasıdır. Zehirlilik Azo boyalarının etkili toksik oranı, tehlikeli maddeler sınıfı için Avrupa Birliği kriterlerine göre belirlenmiş olup oldukça düşüktür. Azo boyası ile renklendirilmiş bir gıdayı tüketerek, azo boyasının doğrudan toksik seviyesine asla ulaşılmaz. Birçok azo boyasının (gıda ve tekstilde kullanılan) öldürücü oran değeri her 1 kg vücut ağırlığı için 250-2,000 mg kadardır. Bu da azo boyalarının öldürücü dozu için fazla miktarda azo boyası içeren gıdaların tüketilmesi gerektiğini gösterir. Azo boyaları su içerisinde oldukça iyi çözündüğünden, vücut içerisinde toplanmayıp, karaciğerde metabolizmaya uğrar ve idrar yoluyla vücuttan dışarıya atılır. Azo boyaları güçlü renk veren boyalar olduğu için, 1 mg azo boyası ile normal olarak 1 kg gıda boyanabilir. Yetişkin insanlarda öldürücü etki yaratması, bir günde ortalama 100 kg'dan fazla azo boyası içeren gıdanın tüketilmesi ile olur.

26 Azo boyar madde Tekstil ürünlerinde azo boyarmaddelerinin sık kullanılmaktadır.En önemli sebeplerinden biri kolay bulunuyor olması, fiyat avantajı ,ürüne parlaklık vermesi ve en önemlisi çok fazla renk olasılığı sunmasıdır. Azo boyarmaddelerinin doğal,rejenere ve sentetik elyafların boyanmasında ve renklendirilmesinde kullanılır.Colour Indexleri tarandığında 2000 den fazla azo boyarmaddesinin var olduğunu görülür. Yapılan çalışmalar azo boyarmaddeleri ile işlem görmüş tekstil ve deri ürünlerinin direkt ve uzun süreli kullanımına bağlı olarak insanlarda potensiyel kanserojen ve mutajenik etkilerin olabileceğini göstermektedir. Azo boyarmaddeleri dünyadaki boyarmaddelerin % 65 ini oluşturmaktadır.

27 Zararlı azo boyalar • MAK III A1 • 4-Aminobiphenyl 92-67-1
• Benzidine • 4-Chloro-o-toluidine • 2-Naphthylamine ( Naphthylamine) • MAK III A2 • o-Aminoazotoluol • (4-amino-2,3-dimethylazobenzene) • p-Chloroaniline • (4-chloroaniline) • 2,4-Diaminoanisole (4-Methoxy-m-phenylenediamine) • 4,4’-Diaminodiphenylmethane (4,4’-methylendianiline) • 3,3’-Dichlorbenzidine • (3,3’-dichlorobiphenyl- • 4,4’-xylendiamine) • 3,3‟-Dimethoxybenzidine • (o-Dianisidine) • 3,3‟-Dimethylbenzidine (o-Tolidine) • (4,4‟-bi-o-toluidine) • 3,3‟-Dimethyl-4,4‟-diaminodiphenylmethane • (4,4‟-methylene di-o-toluidine) • 4,4‟-Methylene-bis-(2-chloroaniline) • (2,2‟-dichloro-4,4‟-methylenedianiline) • 2-Amino-4-nitrotoluene • 4,4‟-Oxydianiline • (4,4‟-Diaminodiphenylether) • 4,4‟-Thiodianiline • ( 4,4‟-Diaminodiphenylsulfide) • o-Toluidine (2-aminotoluene) • 4-Methyl-1,3-phenylendiamin • (4-methyl-m-phenylendiamin) • (2,4-Toluenediamine) • 2,4,5-Trimethylaniline • o-Anisidine (2-Methoxyaniline) • 2-Methoxy-5-methylaniline • (p-Cresidine) (6-methoxy-m-toluidine) • 4-Amino Azobenzene

28 55 numunede tehlike tespit edildi
Ekoteks Yönetim Kurulu Üyesi Nilgün Özdemir’in verdiği bilgiye göre, bugüne kadar toplam 2210 firmanın ithalat beyannamesinden numune alınmış. Numunelerin yüzde 3’üne yakın bir oranda 55’inde pozitif çıktı. Özdemir, “Azo boyarın sınırların üzerinde kullanıldığı ülkeler ağırlıklı olarak Çin, Bangladeş, Hindistan ve Nepal. Kansorejen kimyasal içeren 55 numunenin 22’si azo boyar 100 ppm üzerinde. (Dünya standartlarına göre, maksimum 20 ppm bazı Avrupa ülkelerinde ise Maximum 30 ppm üzeri olması gerekiyor. Bizim Sağlık Bakanlığı’mız bunu yasaklarken herhangi bir sınır belirlememiş ancak biz 30 ppm üzerinde olanlara işlem yapıyoruz.) Hindistan’dan gelen ürünlerde çok daha yüksek çıkıyor, 400 ppm üzeri bulunuyor, 8611 ppm çıkan ipek kumaş bile var. neredeyse ellemek bile sakıncalı, yani bu oran da ciddi. Mahrecine iade veya imha işlemi gerçekleştirilen firma sayısı ise 46 diğerleri de işlemde. İthalatçı firmalar bu konuda hassasiyet gösterip yardımcı oluyorlar ve bundan böyle ihracatı yapan firmalardan,satın aldıkları ürünlerde Kanserojen mal içermediğinin garantisini istiyorlar. Sosyal sorumluluk adına çok önemli” diye konuştu.

29 HAZARDoUs CHEMICALs Zararlı kimyasallar
EN71-9 regulates 82 substances Flame retardants Colourfastness to perspiration Colorants Primary aromatic amines Monomers of plastics (migration) Solvents (migration and inhalation) Wood preservatives and other preservatives (migration) Plasticizers (migration) Formaldehyde

30 What are Volatile Organic Compounds (VOC)?
We are unconsciously inhaling some “unhealthy odors” in the indoor and outdoor environment. Do you like the interior odor of your new car? Recent surveys prove that these odors, that are mainly Volatile Organic Compounds (VOC), may cause adverse effects on health. Emitted as gas from certain solids and liquids, VOC affects the environment and the health of human beings: Environmental effects: ozone formation, damages to the materials and buildings Human Health effects: skin and eye irritation, cancer, etc. More and more countries announced a voluntary guideline which was to reduce the concentration levels of VOC in consumer products

31 Aromatic amines following reductive cleavage of azo dyes
Finger paints / preservatives, primary aromatic amines, bittering agents, colourants, pH and declaration Parameter Colouring agents Aromatic amines following reductive cleavage of azo dyes Aromatic amines as impurity Preservatives Bittering agents pH Warning notice Warning notice in three official languages Declaration of preservatives and bittering agents


"Kırtasiye Kimyasallar" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları