Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİLİŞİM VE BİLİŞİM SİSTEMLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİLİŞİM VE BİLİŞİM SİSTEMLERİ"— Sunum transkripti:

1 BİLİŞİM VE BİLİŞİM SİSTEMLERİ
Dersin Hocası: Yrd. Doç.Dr. Serkan ADA BULUT BİLİŞİM Hazırlayanlar: Nusret SEZAL Ömer BÜYÜKPINARBAŞILI Bilge GÜLER Cennet PEKŞEN

2 SUNU PLANI Bulut nedir? Bulut bilişim nedir? Hizmet modelleri
Kurulum modelleri Faydalar Riskler Dünyadaki durum Türkiye’deki durum Türkiye için fırsatlar SONUÇ

3 Bulut Nedir? Bulut sözcüğü dosyaların sağlandığı konumu işaret etmektedir. Klasik bir algı olarak işlemleme ve saklama konumlarının aynı aygıtta bulunması durumudur. Ancak saklama boyutu bulutlara yani saklama ve altyapı hizmeti barındıran hizmetlere doğru kaymaktadır. Bu gidişin ilk öncü uygulamaları, İnternet sağlayıcıları tarafından,yedekleme amacıyla sunulan bulutlardır.

4 Bulut Nedir? Örneğin, Türkiye'de hizmet veren bir İnternet sağlayıcısı olan TTNET; TTNET Bulutu adlı hizmetle Türkiye piyasasına girmiştir.  Googlegibi uluslararası bilişim şirketleri ise; Google Docs gibi çevrim içi bilgi işleme özelliği sunan uygulamalar geliştirmiştir.Ayrıca; Microsoft ve Intel gibi büyük teknoloji firmaları da; bu teknolojiyi bilişim tüketicisine sunmuştur.

5 Kısacası bulut:

6 BULUT BİLİŞİM

7 Bulut Bilişim Nedir? Bulut bilişim istek üzerine rahat ulaşılabilir, kullanılmaya hazır, yapılandırılabilen bilgisayar kaynaklarının paylaşıldığı havuza ağ bağlantısı sağlama modelidir.

8

9 Bulut Bilişim Nedir? Bulut bilişim (Cloud computing) veya işlevsel anlamıylaçevrim içi bilgi dağıtımı; bilişim aygıtları arasında ortak bilgi paylaşımını sağlayan hizmetlere verilen genel ad. Bulut bilişim bu yönüyle bir ürün değil, hizmettir; temel kaynaktaki yazılım ve bilgilerin paylaşımı sağlanarak, mevcut bilişim hizmetinin; bilgisayarlar ve diğer aygıtlardan elektrik dağıtıcılarına benzer bir biçimde bilişim ağı (tipik olarak İnternet'ten) üzerinden kullanılmasıdır.

10 Bulut bilişim, bize gerekli olan ve bilgisayarımızda kullandığımız gereksinimlerin (alan yani harddisk, yazılım yani software, donanım yani hardware) gibi bilgilerin uzaktan kullanılmasıdır. Aynı şekilde resim , belge , muzik , video gibi ortam işlevlerinide başka bilgisayardan çalıştırmak böylelikle gerekli alanı verimli ve internet bağlantısının olduğu her yerden kullana bilmektir.

11 Resimde görmüş olduğunuz gibi bir çok cihaz tek bir noktaya bağlanarak istediği verilere ulaşabiliyor. Dolayısıyla evimizde hazırladığımız bir sunumu iş yerinde açmamız için illa hazırlandığı cihazın yanımızda olması veya başka bir arabirimle (flashdisk gibi) yanımızda getirmemize gerek kalmıyor.

12 Bulut Bilişim e örnek verecek olursak;
Bulut bilişimin en heyecanlandıran yanı şu olmuştu, evinizde bir word dosyası yazıyorsunuz, sonrasında kaydedip işe gidiyorsunuz. Giderken yolda mobil telefonunuzla düzeltme yapıyorsunuz ve aynı şekilde iş yerinde bu işleme iş yerinizde ki bilgisayar ile devam ediyorsunuz.

13 Bulut Bilşimin Temel Özellikleri
İstendiğinde self servis Geniş ağ erişimi Konumdan bağımsız kaynak havuzu Hızlı esneklik Ölçülen hizmet

14 Hizmet Modelleri

15 Hizmet modelleri Bir Servis olarak Yazılım (SaaS)
Bir Servis olarak Platform (PaaS) Bir Servis olarak Altyapı (IaaS)

16

17 KURULUM MODELERİ Genel bulut (public cloud) Özel bulut (private cloud)
Ortaklık bulutu (community cloud) Karma bulut (hybrid cloud)

18 KURULUM MODELERİ Genel Bulut
Genel bulut uygulamaları, depolama ve diğer kaynaklar bir hizmet sağlayıcı tarafından genel kullanıcılara sunulurlar. Bu hizmetler ücretsiz erişimlidir veya kullanım başına ödeme modeliyle ücretlendirilirler. Genel olarak, Amazon AWS, Microsoft ve Google gibi genel bulut sağlayıcıları kendi altyapılarını işletir ve sadece internet aracılığıyla erişim sunarlar(doğrudan bağlantı sunulmaz).

19 KURULUM MODELERİ Topluluk Bulut
Topluluk bulutu aynı alaka ve endişeleri(güvenlik, uyum, yargı gibi) taşıyan özel bir topluluktaki çeşitli organizasyonlar arasında altyapının paylaşılmasıdır. Dâhili olarak yönetilebilir veya üçüncü parti tarafından yönetilebilir ve dâhili veya harici şekilde barındırılabilir. Masraflar genel buluta göre daha az kullanıcıya çıkar(fakat özel buluttan daha fazla kullanıcıya çıkar) böylece sadece bulut bilişimin masraf kısıtlayıcı potansiyelinin bazıları gerçekleştirilir. Örnek olarak devlet kuruluşları ortak bir bulut kullanarak bilgi işlem ihtiyaçlarını karşılayabilirler.(E-DEVLET)

20 KURULUM MODELERİ Özel Bulut
Özel bulut sadece tek bir organizasyon için işletilen bulut altyapısıdır, dâhili olarak veya üçüncü parti tarafından yönetilebilir ve yine dâhili veya harici olarak barındırılabilir. Özel bulutlar eleştirilere sebep olmaktadır çünkü kullanıcılar hala bunları almak, kurmak ve yönetmek zorundalar hatta daha az aktif katılımlı yönetim modellerinden faydalanamamaktalar, esasında bulut bilişimi bu kadar merak uyandırıcı yapan ekonomik modele olan gereksinimidir.

21 KURULUM MODELERİ Hibrit(Karma) Bulut
Hibrit bulut iki veya daha fazla bulutun(özel, topluluk veya genel) birleşimidir, bu farklı bulutlar müstakil olarak bulunmaktadır fakat birbirlerine bağlıdırlar, böylece çoklu yerleştirme modellerinin imkânlarını sunarlar. Hibrit bulut mimarisi, şirketlerin ve bireylerin internet bağlantısına gerek olmadan yerel olarak acil kullanılabilme kabiliyeti ile hata tolerans derecesini yükseltmeyi başarır. Hibrit bulut mimarisi hem şirket içi kaynaklara hem de dışarıdan(uzak) sunucu tabanlı bulut altyapısına gereksinim duyar. Hibrit bulutun özel bulut kısmında kritik uygulamalar, genel bulut kısmında ise daha az güvenlik kaygısı duyulan uygulamalar yerleştirilebilir.

22

23 KURULUM MODELERİ

24 BAZI BULUT BİLİŞİM ÖRNEKLERİ
Dropbox Google Drive SkyDrive iCloud Ubuntu One Google Picasa Web Albums Yandex.Disk Mobile Me iOmegaCloud Box.net Ttnet Netdisk Slax Drive

25 Bulut Bilişimin Faydaları
Sınırsız esneklik Maliyet Düşürme Geliştirilmiş birlikte çalışma Daha iyi güvenilirlik ve güvenlik Taşınabilirlik Yönetim kolaylığı Gerektiğinde büyük işlem gücü Daha basit cihazlar

26 Bulut Bilişimin Riskleri
FIRSAT= RİSK Bulutun yağmur olarak yağma riski

27 Bulut Bilişimin Riskleri
Hizmet Devamlılığı ve Kullanılırlığı Veri Güvenliği ve Gizliliği Veri Denetlenebilirliği, Uygunluğu ve Yasal Düzenlemeler Hizmet Sağlayıcı Bağımlılığı ve Veri Kilitlenmesi Yönetim Ara yüzü ve Uzaktan Erişim Bant Genişliği ve Veri Transferi Yazılım Lisanslama

28 DÜNYADAKİ BULUT BİLİŞİM

29 GELECEK TAHMİNLERİ 2013 yılına gelindiğinde 150 milyar $ bulut bilişim hizmet sektörü büyüklüğü (Gartner) 2009 yılı bulut hizmet büyüklüğü 17.4 milyardan 2013 yılında 44.2 milyar $’a ulaşılacak (IDC) 2012 yılında, en büyük 1000 şirketin %80’i SoY kullanıyor olacak (Gartner) 2012 yılında, en büyük 1000 şirketin %30’u bulut altyapısı kullanmıştır olacak (Gartner)

30 ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA), istihbarat toplama sistemi için bulut bilişime geçiyor. Ayrıca bulut üzerinde yeni senaryolar ve güvenlik tehditleri üzerinde çalışacak.

31 Tübitak’ın Araştırması:
Kamu kurumlarında yapılan güvenlik testlerinden seçilen bazı açıklıklar; (Bilgi işlem merkezlerindeki sunucular üzerinde) Güvenlik Yama ve Servis Paket Eksikliği Yetkili/Yönetici Hesaplarının Yetersiz Korunması ve Yönetilmesi Gereksiz Servislerin Çalışması DOS Saldırılarına Karşı Korunmasız Olması Gereksiz Programların Bulunması

32 TÜRKİYE’DEKİ DURUM

33 Türkiye’deki Durum: Bulut bilişime geçiş ile; (güvenlik perspektifinde) Tüm kamu kurumları için merkezi tek bir noktadan güvenlik sıkılaştırmalarının ve açıklıkların takibinin yapılabilmesi Özdeş sanal sunucular/uygulamalar kullanılması sebebiyle, güvenlik planlama ve uygulama kolaylığı Güvenlik alanında uzman personel çalıştırılabilmesi Sistem yöneticisi çok daha fazla sunucu yönetebildiği için, daha az ama daha kalifiye personel çalıştırılabilmesi

34 Türkiye için Fırsatları
Kamu Kurumlarına özel bulut bilişim alt yapısı kurulması Bütün kamu kurumlarının hizmet aldığı bir bulut bilişim altyapısı veya Maliye, turizm, hukuk gibi benzer faaliyetler alanlarına sahip kurumların kendi aralarında kurduğu ve paylaşılır bulut altyapısı (federated cloud)

35 Türkiye için Fırsatlar
Bulut bilişime geçiş ile birlikte kurumların; Güvenliği arttırılmış ve uzman personel tarafından izlenebilen bir teknik altyapı, Maliyet tasarrufu, Kaynakların verimli kullanımı, Yüksek esneklik ile kaynakların ihtiyacı olan kuruma, istenilen anda kullandırılabilmesi, Her zaman aynı performansta hizmet verebilme, imkanlarına kavuşturulması mümkün olabilir.

36 Sonuç : Bugün içinde yaşadığımız küresel dünya şartlarında, kurumlar öne çıkabilmek için güçlü yönlerini her zamankinden daha fazla bir şekilde ortaya koymak zorundalar. Bulut bilişimin kullanıcılara sunduğu yenilikler bir çok kolaylık sağlayabilmektedir.

37 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER…


"BİLİŞİM VE BİLİŞİM SİSTEMLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları