Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bulut Depolama.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bulut Depolama."— Sunum transkripti:

1 Bulut Depolama

2 BuluTT Depo Her yıl bilgisayar kullanıcılarının %43'ü, önemli bilgilerini, e-postalarını, dokümanlarını fotoğraflarını kaybediyor. Bilgi kaybetme riskini azaltmak ve veri depolama maliyetlerini düşürmek gibi hayati ihtiyaçlarınıza beklentilerinizin çok ötesinde çözümler sunan Türk Telekom dünya standartlarındaki Veri Merkezi de güvenliğinizin bir başka önemli halkası. BuluTT Depo Türk Telekom'un sunmuş olduğu bir online dosya depolama hizmetidir. Bu hizmeti kullanarak dosyalarınızı size verilen alana depolayarak yedekleyebilir, saklayabilir, daha sonra herhangi bir cihazdan bağlanarak ulaşabilirsiniz. BuluTT Depo Türk Telekom Veri Merkezinde güvenli bir şekilde depolanan dosyalarınıza PC 'inizden veya Android, IOS uygulamaları ile mobil cihazlardan kısaca internet 'e erişiminiz olan her yerden erişebilmenizi sağlayan yeni bir Türk Telekom hizmetidir.

3 Bulut bilişim (Cloud computing) veya işlevsel anlamıyla çevrim içi bilgi dağıtımı; bilisim aygıtları arasında ortak bilgi paylaşımını sağlayan hizmetlere verilen genel ad. Bulut bilişim bu yönüyle bir ürün değil, hizmettir; temel kaynaktaki yazılım ve bilgilerin paylaşımı sağlanarak, mevcut bilişim hizmetinin; bilgisayarlar ve diğer aygıtlardan elektrik dağıtıcılarına benzer bir biçimde bilişim ağı (tipik olarak İnternet'ten) üzerinden kullanılmasıdır.

4 Bulut sözcüğü dosyaların sağlandığı konumu işaret etmektedir
Bulut sözcüğü dosyaların sağlandığı konumu işaret etmektedir. Klasik bir algı olarak işlemleme ve saklama konumlarının aynı aygıtta bulunması durumu klişeleşmiştir. Ancak saklama boyutu bulutlara yani saklama ve altyapı hizmeti barındıran hizmetlere doğru kaymaktadır. Bu gidişin ilk öncü uygulamaları, İnternet sağlayıcıları tarafından, amacıyla sunulan bulutlardır. Örneğin, Türkiye'de hizmet veren bir İnternet sağlayıcısı olan TTNET; TTNET Bulutu adlı hizmetle Türkiye piyasasına girmiştir. Google gibi uluslararası bilişim şirketleri ise; Google Docs gibi çevrim içi bilgi işleme özelliği sunan uygulamalar geliştirmiştir. Ayrıca; Microsoft ve Intel gibi büyük teknoloji firmaları da; bu teknolojiyi bilişim tüketicisine sunmuştur.

5 Bilgisayar kuramcıları tarafından İnternet'in geleceğinin bulut bilişimden geçtiği iddia edilmektedir. Buna göre gelecekte, bilgisayar hard disklerinin yerine çevrim içi bulutların kullanılacağı ön görüsü hakimdir. Bu bilişim aygıtlarında herhangi bir altyapı hazırlamadan, tamamen çevrim içi ağ vasıtasıyla işlevsel uygulamalara ulaşmak anlamına gelmektedir. Bu sektörün gelişmesiyle, özellikle bilişim teknolojisi tüketen toplumlarda birçok bilgi dağıtımı sağlayan firmanın önemli bir konuma geleceği, hatta sektördeki rekabetin hukuksal sorunlara neden olabileceği tartışılmaktadır. Çünkü tüm bilgi-işlem uygulamalarının çevrim içi altyapıya kaydırılmasına giden yol; kişisel bilgilere istenilmeyen erişimleri doğurabilme tehlikesini taşımaktadır.

6 Yapanlar Kerem Akçay Ömür Özbek


"Bulut Depolama." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları