Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İhracat Factoringi İhracatçıların kısa vadeli mal mukabili açık hesap satışlarından doğan alacaklarının, borçlunun iflas ve ödeme riskine karşı korunması.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İhracat Factoringi İhracatçıların kısa vadeli mal mukabili açık hesap satışlarından doğan alacaklarının, borçlunun iflas ve ödeme riskine karşı korunması."— Sunum transkripti:

1 İhracat Factoringi İhracatçıların kısa vadeli mal mukabili açık hesap satışlarından doğan alacaklarının, borçlunun iflas ve ödeme riskine karşı korunması ve işletmenin ihtiyacı üzerine doğan talebi ile fatura tutarının %80'ine kadar olan meblağın ihracatçıya avans olarak ödenmesidir.

2 Factoring işleminin sağladığı finansman olanağı sayesinde; Vadeli satışlardaki artışın getireceği ek finansman yükünü düşünmeden firmalar satışlarını artırabilirler ve mevsimlik satışların getirdiği ek finansman yükünü rahatlıkla karşılayabilirler. Vadeli satışlardaki artışın getireceği ek finansman yükünü düşünmeden firmalar satışlarını artırabilirler ve mevsimlik satışların getirdiği ek finansman yükünü rahatlıkla karşılayabilirler. Ham madde alımlarında peşin ödeme yaparak nakit ödeme indiriminden yararlanarak üretim maliyetlerini aşağı çekebilirler. Ham madde alımlarında peşin ödeme yaparak nakit ödeme indiriminden yararlanarak üretim maliyetlerini aşağı çekebilirler.

3 Nakit gücü nedeniyle kredi kurumları nezdinde kredi değerliliğini artırabilirler. Nakit gücü nedeniyle kredi kurumları nezdinde kredi değerliliğini artırabilirler. Nakit akım planlarını kolayca ve gerçekçi bir şekilde hazırlayabilirler. Nakit akım planlarını kolayca ve gerçekçi bir şekilde hazırlayabilirler.

4 Firmaların rekabet gücünü yükseltir. Firmaların rekabet gücünü yükseltir. Alıcı ile yaptıkları sözleşmeye uygun sevkıyat yaptıkları takdirde firmalar riske karşı tam koruma altındadır. Alıcı ile yaptıkları sözleşmeye uygun sevkıyat yaptıkları takdirde firmalar riske karşı tam koruma altındadır.

5 Forfaiting İhracatçı firmaların en az 6 ay vadeli satışlarından doğan ve bir kambiyo senedi, garanti mektubu veya alacağın devrine izin veren başka bir araç ile belgelenmiş alacakların ihracatçının kendisine veya anılan belgelerin lehtarına rücu etme şartı olmaksızın bir finansman kuruluşu tarafından satın alınması işlemi olan forfaiting'e banka aracılık etmektedir. İhracatçı firmaların en az 6 ay vadeli satışlarından doğan ve bir kambiyo senedi, garanti mektubu veya alacağın devrine izin veren başka bir araç ile belgelenmiş alacakların ihracatçının kendisine veya anılan belgelerin lehtarına rücu etme şartı olmaksızın bir finansman kuruluşu tarafından satın alınması işlemi olan forfaiting'e banka aracılık etmektedir.

6 Söz konusu işlemde satın alınacak belgenin borçlusunun banka değerlendirilmesi esas olup, borçlu itibar yönünden birinci sınıf olmadığı sürece belgenin üzerinde muteber bir bankanın avali (garantisi) bulunmalıdır. İşlemin sorunsuz yürütülmesi ve maliyetin önceden bilinmesi açısından ihracatçının kendi çıkarı için malın sevkinden önce bankaya başvurması uygun olacaktır. Söz konusu işlemde satın alınacak belgenin borçlusunun banka değerlendirilmesi esas olup, borçlu itibar yönünden birinci sınıf olmadığı sürece belgenin üzerinde muteber bir bankanın avali (garantisi) bulunmalıdır. İşlemin sorunsuz yürütülmesi ve maliyetin önceden bilinmesi açısından ihracatçının kendi çıkarı için malın sevkinden önce bankaya başvurması uygun olacaktır.

7 İhracatçıya Sağladığı Avantajlar: Likiditesi artar. Likiditesi artar. Kredi değerliliği ve kredi alabilme kapasitesi artar. Kredi değerliliği ve kredi alabilme kapasitesi artar. Kendisine rücu edilmeden (without resource) finansman sağlar. Kendisine rücu edilmeden (without resource) finansman sağlar.

8 Riski yoktur. Riski yoktur. Alıcısına tanıdığı vadeli satıştan dolayı herhangi bir tahsil ve takip sorunu ile bunlara ait masraf yoktur. Alıcısına tanıdığı vadeli satıştan dolayı herhangi bir tahsil ve takip sorunu ile bunlara ait masraf yoktur.

9 Finansmanın maliyetini önceden ve kesinlikle bildiğinden ticari sözleşmeyi daha sağlıklı yapar. Finansmanın maliyetini önceden ve kesinlikle bildiğinden ticari sözleşmeyi daha sağlıklı yapar. Pazarlama ve rekabet gücü artar Pazarlama ve rekabet gücü artar

10 İthalatçıya sağladığı avantajlar Malı peşin alıp bedelini belirli bir vade sonunda ödeyeceğinden kendisine tanınmış bu finansman kolaylığının maliyetini önceden ve kesin olarak bilme avantajına sahiptir. Malı peşin alıp bedelini belirli bir vade sonunda ödeyeceğinden kendisine tanınmış bu finansman kolaylığının maliyetini önceden ve kesin olarak bilme avantajına sahiptir. Satıcının riskten korunduğunu bildiği için pazarlığını daha iyi yapabilir. Satıcının riskten korunduğunu bildiği için pazarlığını daha iyi yapabilir. Gayrinakdi kredi kullanmış olduğundan nakdi kredi kullanma imkânını elinde saklı tutar. Gayrinakdi kredi kullanmış olduğundan nakdi kredi kullanma imkânını elinde saklı tutar.

11 Forward İşlemler Çeşitli para birimlerinin ileri bir tarihte, bugünden belirlenen kurlar ve parite üzerinden değiştirilmesini sağlayan kontratlardan oluşan bir dış ticaret ürünüdür. Özellikle ithalat ve ihracat işlemlerinde dalgalı kur riskinden korunmak isteyen tüm firmalar bu üründen yararlanabilir. Çeşitli para birimlerinin ileri bir tarihte, bugünden belirlenen kurlar ve parite üzerinden değiştirilmesini sağlayan kontratlardan oluşan bir dış ticaret ürünüdür. Özellikle ithalat ve ihracat işlemlerinde dalgalı kur riskinden korunmak isteyen tüm firmalar bu üründen yararlanabilir.

12 Forward Kurdan Kimler Yararlanabilir? İthalat yapan firmalar İleri bir tarihte yapacakları ödeme esnasında kurlardaki artış ihtimaline karşı tedbir almak maksadıyla yararlanabilirler. İthalat yapan firmalar İleri bir tarihte yapacakları ödeme esnasında kurlardaki artış ihtimaline karşı tedbir almak maksadıyla yararlanabilirler. İhracat yapan firmalar İleri bir tarihte tahsil edecekleri ihracat dövizlerini bozduracakları zaman kurların düşme ihtimalinden korunmak amacıyla yararlanabilirler. İhracat yapan firmalar İleri bir tarihte tahsil edecekleri ihracat dövizlerini bozduracakları zaman kurların düşme ihtimalinden korunmak amacıyla yararlanabilirler.

13 Avantajları Döviz riskinin yönetilebilmesine imkân yaratır. Döviz riskinin yönetilebilmesine imkân yaratır. Vadeli ödeme veya tahsilât durumunda kurun önceden belirlenmesi sayesinde kurdaki dalgalanmaların olumsuz etkisinden korunma sağlar. Vadeli ödeme veya tahsilât durumunda kurun önceden belirlenmesi sayesinde kurdaki dalgalanmaların olumsuz etkisinden korunma sağlar.

14 Kur belirsizliğini ortadan kaldırarak sağlıklı fiyatlama ve bütçeleme yapılmasına imkân tanır, firmaların esas faaliyetlerine odaklanmasını mümkün kılar. Kur belirsizliğini ortadan kaldırarak sağlıklı fiyatlama ve bütçeleme yapılmasına imkân tanır, firmaların esas faaliyetlerine odaklanmasını mümkün kılar. Nakit akışında ve karlılıktaki beklenmedik dalgalanmaları önler, doğru kar projeksiyonlarının yapılabilmesini sağlar. Nakit akışında ve karlılıktaki beklenmedik dalgalanmaları önler, doğru kar projeksiyonlarının yapılabilmesini sağlar.

15 Akreditif Kredisi İthalat işlemlerinde, mal bedeli ödeme yöntemi olan akreditif işlemi, ithalatçının, ihracat yaptığı ülkedeki alıcının talebine dayanarak bir banka aracılığı ile ayrıntıları verilmiş bir malın veya hizmetin ihracatçıya ödeme yapılması yönündeki şartlı bir taahhüttür. Yurt dışından ithalat yapan bütün firmalar bu krediden yararlanabilirler. İthalat işlemlerinde, mal bedeli ödeme yöntemi olan akreditif işlemi, ithalatçının, ihracat yaptığı ülkedeki alıcının talebine dayanarak bir banka aracılığı ile ayrıntıları verilmiş bir malın veya hizmetin ihracatçıya ödeme yapılması yönündeki şartlı bir taahhüttür. Yurt dışından ithalat yapan bütün firmalar bu krediden yararlanabilirler.

16 Avantajları Güven: Açılan Akreditif ile ithalatçı, banka güvenilirliği ve saygınlığından faydalanmış olur. Güven: Açılan Akreditif ile ithalatçı, banka güvenilirliği ve saygınlığından faydalanmış olur. İş Kolaylığı-Maliyet-Garanti: Kredilendirilen firma, yurt dışından ithal edeceği mallar için sermaye bağlamadan, ithal edeceği ürünlerin eksiksiz ve uygun bir şekilde elde edeceği garantisini sağlamış olur. İş Kolaylığı-Maliyet-Garanti: Kredilendirilen firma, yurt dışından ithal edeceği mallar için sermaye bağlamadan, ithal edeceği ürünlerin eksiksiz ve uygun bir şekilde elde edeceği garantisini sağlamış olur.

17 Ülke Kredileri Avrupa ülkeleri, Amerika, Japonya gibi ülkelerin kendi ülkelerinden yapılacak ihracatların arttırılması amacıyla, ülkesinden ithalat yapacak firmalara, ilgili İhracat Kredi Kuruluşları vasıtasıyla sunduğu orta vadeli finansman sağlayan ve banka tarafından aracılık edilen dış ticaret hizmetidir. Avrupa ülkeleri, Amerika, Japonya gibi ülkelerin kendi ülkelerinden yapılacak ihracatların arttırılması amacıyla, ülkesinden ithalat yapacak firmalara, ilgili İhracat Kredi Kuruluşları vasıtasıyla sunduğu orta vadeli finansman sağlayan ve banka tarafından aracılık edilen dış ticaret hizmetidir.

18 Bu ülkelerin bazıları ve ilgili kuruluşları şunlardır: Almanya (HERMES), İsviçre (ERG), ABD (US EXIM), ABD'nin ayrıca Tarım Bakanlığı'na bağlı Commodity Credit Corporation (CCC) tarafından yürütülen ve Amerika'dan ithal edilecek tarım ürünlerinin finansmanında kullandırılan GSM 102 ve GSM 103 kredileri, İtalya (SACE), Fransa (COFACE), Japonya (MITI) gibi. Bu ülkelerin bazıları ve ilgili kuruluşları şunlardır: Almanya (HERMES), İsviçre (ERG), ABD (US EXIM), ABD'nin ayrıca Tarım Bakanlığı'na bağlı Commodity Credit Corporation (CCC) tarafından yürütülen ve Amerika'dan ithal edilecek tarım ürünlerinin finansmanında kullandırılan GSM 102 ve GSM 103 kredileri, İtalya (SACE), Fransa (COFACE), Japonya (MITI) gibi.

19 Avantajları Firmalara, yatırım ile ilgili projelerinde destek sağlar. Firmalara, yatırım ile ilgili projelerinde destek sağlar. Firmalar, yüksek bir likidite ve satın alma gücü kazanır. Firmalar, yüksek bir likidite ve satın alma gücü kazanır.

20 Piyasa koşullarına göre yurt içinden kullanılacak kredilere göre daha uzun vadeli bir finansman sağlar. Piyasa koşullarına göre yurt içinden kullanılacak kredilere göre daha uzun vadeli bir finansman sağlar. Yurt içinden sağlanacak kredilere göre daha düşük faizle borçlanma imkânı verir. Yurt içinden sağlanacak kredilere göre daha düşük faizle borçlanma imkânı verir.

21 Kabul / Aval Kredileri İthalat işlemlerinde, ithalatçının mal bedelini vadeli ödemek istemesi, ihracatçının da ithalatçının bankasından, öngörülen vade sonunda mal bedeline ilişkin ödemenin yapılacağının garanti edilmesini istediği durumlar olabilmektedir. Kabul/Aval Kredisi, ithalatçı firmanın malı teslim aldıktan sonra, satıcı ile anlaştıkları ve poliçe üzerinde belirtilen bir tarihte ödeme yapmasını içeren bir üründür. İthalat işlemlerinde, ithalatçının mal bedelini vadeli ödemek istemesi, ihracatçının da ithalatçının bankasından, öngörülen vade sonunda mal bedeline ilişkin ödemenin yapılacağının garanti edilmesini istediği durumlar olabilmektedir. Kabul/Aval Kredisi, ithalatçı firmanın malı teslim aldıktan sonra, satıcı ile anlaştıkları ve poliçe üzerinde belirtilen bir tarihte ödeme yapmasını içeren bir üründür.

22 Akreditifli, vesaik veya mal mukabili olmak üzere yapılabilecek kabul kredili ödeme şeklinde düzenlenecek poliçelerin vadeleri kabul tarihinden başlamak üzere herhangi bir süre ile sınırlı olmaksızın serbestçe belirlenir. Akreditifli, vesaik veya mal mukabili olmak üzere yapılabilecek kabul kredili ödeme şeklinde düzenlenecek poliçelerin vadeleri kabul tarihinden başlamak üzere herhangi bir süre ile sınırlı olmaksızın serbestçe belirlenir.

23 Bu gayrinakit kredi uygulamasında, işlemin vadesi ve türüne göre belirlenen oranlar üzerinden diğer eklentileriyle birlikte, kredi kullanıcısı firmadan komisyon tahsil edilmektedir. Yurt dışından ithalat yapan bütün firmalar yararlanabilirler. Bu gayrinakit kredi uygulamasında, işlemin vadesi ve türüne göre belirlenen oranlar üzerinden diğer eklentileriyle birlikte, kredi kullanıcısı firmadan komisyon tahsil edilmektedir. Yurt dışından ithalat yapan bütün firmalar yararlanabilirler.

24 Avantajları Güven: Açılan Kabul Kredisi ile firmanız banka güvenirliliği ve saygınlığından faydalanmış olur. Güven: Açılan Kabul Kredisi ile firmanız banka güvenirliliği ve saygınlığından faydalanmış olur. İş Kolaylığı - Maliyet - Garanti: Firmanız yurt dışından ithal edeceği mallar için sermaye bağlamadan, ithal edeceği ürünlerin eksiksiz ve uygun bir şekilde elde edeceği garantisini sağlamış olur. İş Kolaylığı - Maliyet - Garanti: Firmanız yurt dışından ithal edeceği mallar için sermaye bağlamadan, ithal edeceği ürünlerin eksiksiz ve uygun bir şekilde elde edeceği garantisini sağlamış olur.

25 Prefinansman Kredisi Prefinansman, ihracat, ihracat sayılan satış ve teslimler ile döviz kazandırıcı faaliyetlerle ilgili mal ve hizmet alımlarının finansmanında kullanılmak üzere, firmaların bizzat kendilerince yurt dışındaki alıcıdan veya uluslararası finans kuruluşlarından döviz ya da efektif olarak sağladıkları ve Türkiye'deki bankalar aracılığıyla kullanabildikleri kredilerdir. Prefinansman, ihracat, ihracat sayılan satış ve teslimler ile döviz kazandırıcı faaliyetlerle ilgili mal ve hizmet alımlarının finansmanında kullanılmak üzere, firmaların bizzat kendilerince yurt dışındaki alıcıdan veya uluslararası finans kuruluşlarından döviz ya da efektif olarak sağladıkları ve Türkiye'deki bankalar aracılığıyla kullanabildikleri kredilerdir.

26 Söz konusu kredi kullanımlarına bankada garanti verilerek ya da verilmeksizin aracılık edilmektedir. Yurt dışından kaynak bulabilen tüm firmalar bu krediden yararlanabilirler. Söz konusu kredi kullanımlarına bankada garanti verilerek ya da verilmeksizin aracılık edilmektedir. Yurt dışından kaynak bulabilen tüm firmalar bu krediden yararlanabilirler.

27 Avantajları Faiz Avantajı: Prefinansman kredileri, dış piyasalardan sağlandığından, faiz oranları yurt içindeki döviz kredilerine nispeten daha düşük olur. Faiz Avantajı: Prefinansman kredileri, dış piyasalardan sağlandığından, faiz oranları yurt içindeki döviz kredilerine nispeten daha düşük olur. Düşük Maliyet: Başlangıçta KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) 'den istisna tutulur. Düşük Maliyet: Başlangıçta KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) 'den istisna tutulur.

28 T. Eximbank Kısa Vadeli İhracat Kredileri T. Eximbank tarafından, Dış Ticaret Sermaye Şirketleri hariç, ihracatçı veya imalatçı vasfına sahip ihracatçı firmalar ile ihracat bağlantılı mal üreten imalatçı firmalara (sadece malın nihai üreticilerine), belirli malların serbest dövizle kesin olarak ihracı taahhüdü karşılığında kullandırılan ve banka tarafından da aracılık edilen Türk Lirası ve Döviz ihracat kredisi türüdür. T. Eximbank tarafından, Dış Ticaret Sermaye Şirketleri hariç, ihracatçı veya imalatçı vasfına sahip ihracatçı firmalar ile ihracat bağlantılı mal üreten imalatçı firmalara (sadece malın nihai üreticilerine), belirli malların serbest dövizle kesin olarak ihracı taahhüdü karşılığında kullandırılan ve banka tarafından da aracılık edilen Türk Lirası ve Döviz ihracat kredisi türüdür.

29 İhracat faaliyetinde ve ihracat sayılan satış ve teslimler ile döviz kazandırıcı faaliyetlerde bulunan ticari işletmeler söz konusu krediden yararlanabilirler. İhracat faaliyetinde ve ihracat sayılan satış ve teslimler ile döviz kazandırıcı faaliyetlerde bulunan ticari işletmeler söz konusu krediden yararlanabilirler.

30 Avantajları Düşük Maliyet: Söz konusu kredi vergi, resim ve harç ile KKDF istisnasına tabidir. Düşük Maliyet: Söz konusu kredi vergi, resim ve harç ile KKDF istisnasına tabidir. Sabit Faiz: Faiz oranı vade sonuna kadar aynı kalır. Sabit Faiz: Faiz oranı vade sonuna kadar aynı kalır. Faiz Avantajı: Faiz oranları Eximbank tarafından piyasa faiz oranlarına göre daha düşük belirlendiği için firmanıza faiz avantajı sağlar. Faiz Avantajı: Faiz oranları Eximbank tarafından piyasa faiz oranlarına göre daha düşük belirlendiği için firmanıza faiz avantajı sağlar.

31 Leasing (Finansal Kiralama) Leasing temelde bir orta vadeli kredi işlemidir. Alışılmış kredi ilişkisinden farkı, kredinin kiracıya nakit olarak verilmemesidir. Kiracı, işinde kullanmak üzere almak istediği sabit kıymeti seçer ve leasing şirketinden bu işlem için kendisine kredi tahsis edilmesi talebinde bulunur. Leasing şirketi tahsis ettiği krediyi kiracının seçtiği malın alımında kullanır. Leasing temelde bir orta vadeli kredi işlemidir. Alışılmış kredi ilişkisinden farkı, kredinin kiracıya nakit olarak verilmemesidir. Kiracı, işinde kullanmak üzere almak istediği sabit kıymeti seçer ve leasing şirketinden bu işlem için kendisine kredi tahsis edilmesi talebinde bulunur. Leasing şirketi tahsis ettiği krediyi kiracının seçtiği malın alımında kullanır.

32 Leasing ş irketi sat ı n ald ığı sabit k ı ymeti kirac ı n ı n kullan ı m ı na tahsis eder. Kirac ı leasing yöntemiyle kiralam ış oldu ğ u sabit k ı ymet için leasing ş irketine aralar ı ndaki sözle ş me ile belirlenmi ş kiralar ı öder. Leasing ş irketi sat ı n ald ığı sabit k ı ymeti kirac ı n ı n kullan ı m ı na tahsis eder. Kirac ı leasing yöntemiyle kiralam ış oldu ğ u sabit k ı ymet için leasing ş irketine aralar ı ndaki sözle ş me ile belirlenmi ş kiralar ı öder.

33 Finansal kiralama sözleşmeleri 3326 sayılı Finansal Kiralama Kanunu gereği 4 yıldan kısa süreli olamaz. Ancak Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen bazı sabit kıymetler için süre 2 yıla kadar kısaltılabilir. Sözleşme süresi sonunda sabit kıymet finansal kiralama sözleşmesinde belirtilen sembolik bir bedel karşılığında kiracıya devredilir. Finansal kiralama sözleşmeleri 3326 sayılı Finansal Kiralama Kanunu gereği 4 yıldan kısa süreli olamaz. Ancak Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen bazı sabit kıymetler için süre 2 yıla kadar kısaltılabilir. Sözleşme süresi sonunda sabit kıymet finansal kiralama sözleşmesinde belirtilen sembolik bir bedel karşılığında kiracıya devredilir.

34 Leasing´in Avantajlar ı Leasing yat ı r ı m maliyetlerinizi önemli ölçüde azalt ı r: Leasing yat ı r ı m maliyetlerinizi önemli ölçüde azalt ı r: Orta ve uzun vadeli yat ı r ı mlar ı n finansman ı nda kullan ı l ı yor olmas ı nedeniyle finansal kiralama i ş lemleri devlet taraf ı ndan da desteklenmekte, % 18 olan genel KDV oran ı baz ı istisnalar d ışı nda finansal kiralama i ş lemlerinde % 1 olarak uygulanmaktad ı r. Bu uygulama özellikle yat ı r ı m döneminde olan i ş letmelerin uzunca süre üzerlerinde ta şı mak zorunda kald ı klar ı KDV yükünü neredeyse ortadan kald ı rmaktad ı r. Orta ve uzun vadeli yat ı r ı mlar ı n finansman ı nda kullan ı l ı yor olmas ı nedeniyle finansal kiralama i ş lemleri devlet taraf ı ndan da desteklenmekte, % 18 olan genel KDV oran ı baz ı istisnalar d ışı nda finansal kiralama i ş lemlerinde % 1 olarak uygulanmaktad ı r. Bu uygulama özellikle yat ı r ı m döneminde olan i ş letmelerin uzunca süre üzerlerinde ta şı mak zorunda kald ı klar ı KDV yükünü neredeyse ortadan kald ı rmaktad ı r.

35 Makine ve teçhizatla ayn ı ölçüde olmamakla birlikte çekici, kamyon, kamyonet, otobüs gibi ticari ta şı tlar için uygulanan KDV oran ı da normal oranlardan dü ş üktür. Bu araçlar için normalde % 18 olan KDV oran ı finansal kiralama yöntemi ile kiralanmalar ı durumunda % 8 olmaktad ı r. Binek araçlar ı n ı n KDV oranlar ı nda ise herhangi bir indirim söz konusu de ğ ildir. Makine ve teçhizatla ayn ı ölçüde olmamakla birlikte çekici, kamyon, kamyonet, otobüs gibi ticari ta şı tlar için uygulanan KDV oran ı da normal oranlardan dü ş üktür. Bu araçlar için normalde % 18 olan KDV oran ı finansal kiralama yöntemi ile kiralanmalar ı durumunda % 8 olmaktad ı r. Binek araçlar ı n ı n KDV oranlar ı nda ise herhangi bir indirim söz konusu de ğ ildir. Türkiye'de oldukça k ı t olan, orta ve uzun vadeli kaynak sa ğ lar. Türkiye'de oldukça k ı t olan, orta ve uzun vadeli kaynak sa ğ lar.

36 Leasing ş irketi kira ödemelerini size dan ış arak, sizin ihtiyaçlar ı n ı z ı göz önüne alarak belirler. Böylece ödeme gücünüz ve nakit ak ı m ı n ı z dikkate al ı narak, size özgü bir model olu ş turulur. Leasing ş irketi kira ödemelerini size dan ış arak, sizin ihtiyaçlar ı n ı z ı göz önüne alarak belirler. Böylece ödeme gücünüz ve nakit ak ı m ı n ı z dikkate al ı narak, size özgü bir model olu ş turulur.

37 Yat ı r ı m ı n ı z ı n Te ş vik Belgesi kapsam ı nda olmas ı durumunda, finansal kiralama konusu sabit k ı ymetelere ait devlet destekleri finansal kiralama ş irketine devredilmektedir. Finansal kiralama ş irketi de devrald ığı destek unsurlar ı n ı kira ödemeleri arac ı l ığı yla kirac ı s ı na yans ı tabilmektedir. Yat ı r ı m ı n ı z ı n Te ş vik Belgesi kapsam ı nda olmas ı durumunda, finansal kiralama konusu sabit k ı ymetelere ait devlet destekleri finansal kiralama ş irketine devredilmektedir. Finansal kiralama ş irketi de devrald ığı destek unsurlar ı n ı kira ödemeleri arac ı l ığı yla kirac ı s ı na yans ı tabilmektedir.

38 Ş irketin operasyonel anlamda tüm birikimleri mü ş terilerin hizmetine sunulmaktad ı r. Özellikle küçük ve orta ölçekli ş irketler genellikle bünyelerinde ithalat ve te ş vik uzman ı bulundurmad ı klar ı ndan, yat ı r ı m dönemlerinde bu uzmanl ı klara ihtiyaç duymaktad ı rlar. Ş irketin operasyonel anlamda tüm birikimleri mü ş terilerin hizmetine sunulmaktad ı r. Özellikle küçük ve orta ölçekli ş irketler genellikle bünyelerinde ithalat ve te ş vik uzman ı bulundurmad ı klar ı ndan, yat ı r ı m dönemlerinde bu uzmanl ı klara ihtiyaç duymaktad ı rlar.

39 Yat ı r ı m ı n finansal kiralama ile yap ı lmas ı durumunda kirac ı n ı n sadece alaca ğı sabit k ı ymeti belirlemesi yeterli olmakta, bundan sonraki ithalat, te ş vik, sigorta, nakliye i ş lemleri ş irket taraf ı ndan yap ı lmaktad ı r. Ayn ı ş ekilde özel izinlerle ithal edilebilen mallar için gerekli izinler de ş irket taraf ı ndan al ı nabilmektedir. Yat ı r ı m ı n finansal kiralama ile yap ı lmas ı durumunda kirac ı n ı n sadece alaca ğı sabit k ı ymeti belirlemesi yeterli olmakta, bundan sonraki ithalat, te ş vik, sigorta, nakliye i ş lemleri ş irket taraf ı ndan yap ı lmaktad ı r. Ayn ı ş ekilde özel izinlerle ithal edilebilen mallar için gerekli izinler de ş irket taraf ı ndan al ı nabilmektedir.

40 Leasing sözleşmesi prosedürleri banka kredi anlaşmalarındakilere nazaran çok daha basittir. Leasing sözleşmesi prosedürleri banka kredi anlaşmalarındakilere nazaran çok daha basittir. Ayrıca, kiralanan mallar leasing sözleşmesi süresince leasing şirketinin mülkiyetinde olduğundan, müşteriden talep edilen teminatlar da banka kredilerine göre daha azdır. Ayrıca, kiralanan mallar leasing sözleşmesi süresince leasing şirketinin mülkiyetinde olduğundan, müşteriden talep edilen teminatlar da banka kredilerine göre daha azdır. Alımları yurtdışından yapılacak makine- teçhizat için şirketin kredi limitlerinin kullanılmasına gerek kalmamaktadır. Alımları yurtdışından yapılacak makine- teçhizat için şirketin kredi limitlerinin kullanılmasına gerek kalmamaktadır.


"İhracat Factoringi İhracatçıların kısa vadeli mal mukabili açık hesap satışlarından doğan alacaklarının, borçlunun iflas ve ödeme riskine karşı korunması." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları