Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bölüm 2: KİRCHHOFF YASALARI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bölüm 2: KİRCHHOFF YASALARI"— Sunum transkripti:

1 Bölüm 2: KİRCHHOFF YASALARI
ZKÜ Fen-Ed. Fak. Fizik Bölümü

2 Kirchhoff yasalarının doğruluğunu deneysel sonuçlarla karşılaştırmak
GENEL BİLGİLER Kirchhoff yasalarının doğruluğunu deneysel sonuçlarla karşılaştırmak Dirençler ile paralel ve seri bağlı devreler oluşturarak karmaşık devre sistemlerini kurmak.

3 Akım Yasası Yük korunumunun bir ifadesidir. Herhangi bir noktada yük birikmesi olmayacağından devredeki verilen bir noktaya ne kadar akım girerse o kadar akım bu noktayı terk etmek zorundadır. Akım yasası; Herhangi bir düğüm noktasına (O) gelen akımların toplamı bu düğüm noktasını terk eden akımların toplamına eşit olmalıdır.Bir başka değişle düğüm noktasına giren ve çıkan akımların toplamı sıfır olmalıdır. Buna göre düğüm noktasına giren akımlar pozitif işaretli çıkan akımlar negatif işaretli alınmalıdır. I1 I2 I3 O Şekil 1. Düğüm noktasına (yani ‘’O’’) giren ve çıkan akımlar. I1 -I2 -I3 =0

4 Gerilim yasası Gerilim yasası; Kapalı bir elektrik devresinde, seçilen kapalı bir halka (çevrim) üzerindeki  elektromotor kuvvetlerin (emk) toplamı, bu çevrim üzerindeki her bir devre elemanının üzerine düşen gerilimlerin (V=IR) toplamına eşittir (Eşitlik 1). Hesaplamalarda emk ‘nin yönü çevrim yönündeyse pozitif , tersi yönündeyse negatif değeri alınmalıdır. Gerilim düşmesinin olduğu devre elemanları üzerinden geçen akımın yönü çevrim yönündeyse pozitif, değilse negatif alınmalıdır. (1) Şekil 2. Paralel ve seri bağlı devre elemanlarına kirchhoff yasalarının uygulanması.

5 SERİ BAĞLI DİRENÇ DEVRESİ
Seri bağlı devre de kirchhoff yasalarının uygulanması. Şekil 3. Seri bağlı devre. PARALEL BAĞLI DİRENÇ DEVRESİ Paralel bağlı devre de kirchhoff yasalarının uygulanması. Şekil 4. Paralel bağlı devre.

6 ÖRNEK DEVRELER İÇİN KİRCHHOFF YASALARININ UYGULANMASI
İki seri direnç ile bunlara paralel bağlı direnç devresi İki paralel direnç ile bunlara seri bağlı direnç devresi


"Bölüm 2: KİRCHHOFF YASALARI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları