Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ELEKTRİK 1/13 ELEKTRİK. ELEKTRİK 2/13 ELEKTRİK A. ELEKTRİK AKIMI B. BİR İLETKENİN DİRENCİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ELEKTRİK 1/13 ELEKTRİK. ELEKTRİK 2/13 ELEKTRİK A. ELEKTRİK AKIMI B. BİR İLETKENİN DİRENCİ."— Sunum transkripti:

1 ELEKTRİK 1/13 ELEKTRİK

2 ELEKTRİK 2/13 ELEKTRİK A. ELEKTRİK AKIMI B. BİR İLETKENİN DİRENCİ

3 ELEKTRİK 3/13 A. ELEKTRİK AKIMI * BASİT ELEKTRİK DEVRESİ * PİL.AMPUL VE ANAHTAR YAPIMI * DEVRE ELEMANLARI VE SEMBOLLE GÖSTERME * SERİ DEVRELERDE AKIM * PARALEL DEVRELERDE AKIM * İKİ NOKTA ARASINDAKİ POTANSİYEL VARKI, VOLTMETRE * AKIM ŞİDDETİNİN ÖLÇÜLMESİ VE AMPERMETRE * ELEKTRON AKIMI (elektrik akımı )

4 ELEKTRİK 4/13 ELEKTRİK AKIMI Elektrik akımını daha iyi kavrayabilmemiz için maddenin yapısını bilmemiz gerekir. Maddeler ATOM’ lardan yapılmıştır. Atom,maddenin en küçük yapı taşıdır.

5 ELEKTRİK 5/13 Atom,maddenin en küçük yapı taşıdır. +p 0 n Elektron ( e - ) Proton ( p +) Nötron (n 0 ) Atomun Yapısı Yörünge Çekirdek

6 ELEKTRİK 6/13 PROTON : Çekirdeğin içinde bulunur ve pozitif ( + ) yüklüdür. NÖTRON : Çekirdeğin içinde bulunur ve yüksüzdür. ( 0 ) ELEKTRON : Çekirdeğin etrafındaki yörüngelerde hızla hareket ederler ve negatif ( - ) yüklüdür.

7 ELEKTRİK 7/13 Elektron sayısı,proton sayısına eşit olan atoma nötr atom,atomları nötr olan cisme de nötr cisim denir. Nötr cisim yüksüz cisim demek değildir. (+ )yükü, ( - ) yüküne sayıca eşit cisim demektir. YÜKSÜZ CİSİM ( nötr cisim )

8 ELEKTRİK 8/13 Elektron kaybetmiş nötr bir cisimde ( + ) yük fazlalığı olacağından pozitif yükle yüklenmiştir. Böyle ( + ) yük fazlalığı olan cisimlere (+) yüklü cisimler denir. POZİTİF ( + ) YÜKLÜ CİSİM

9 ELEKTRİK 9/13 Elektron kazanmış ( almış ) nötr bir cisimde( - ) yük fazlalığı olacağından (- ) yükle yüklenmiştir.Böyle (-) yük fazlalığı olan cisimlere negatif yüklü cisimler denir. NEGATİF ( - ) YÜKLÜ CİSİM

10 ELEKTRİK 10/13 Üzerinde serbestçe dolaşabilen yüklerin bulunduğu maddelere İletken Cisimler denir. Elektrik akımını ( elektron akımını ) ileten cisimler. İLETKEN CİSİMLER ÖRNEK :Metaller ( demir, bakır alüminyum vb. ),İnsan vücudu, Asit-Baz çözeltileri.

11 ELEKTRİK 11/13 Üzerinde yüklerin serbestçe dolaşamadığı cisimlere Yalıtkan Cisimler denir. Yalıtkanlar yüklerin (elektronların ) hareketini engeller. Elektrik akımını ( elektron akımını ) iletmeyen cisimler. ÖRNEK : Cam,mika,kağıt,kuru hava,ebonit,mum,bakalit YALITKAN CİSİMLER

12 ELEKTRİK 12/13 UYARI I. Aynı cins elektrik yükleri ile yüklü cisimler birbirlerini İTERLER. + - + -

13 ELEKTRİK 13/13 II. Zıt yükler birbirlerini ÇEKER. +


"ELEKTRİK 1/13 ELEKTRİK. ELEKTRİK 2/13 ELEKTRİK A. ELEKTRİK AKIMI B. BİR İLETKENİN DİRENCİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları