Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 BÖLÜM 28 Doğru Akım Devreleri Bölüm28 Doğru Akım Devreleri Hazırlayan : Dr. Kadir DEMİR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 BÖLÜM 28 Doğru Akım Devreleri Bölüm28 Doğru Akım Devreleri Hazırlayan : Dr. Kadir DEMİR."— Sunum transkripti:

1 1 BÖLÜM 28 Doğru Akım Devreleri Bölüm28 Doğru Akım Devreleri Hazırlayan : Dr. Kadir DEMİR

2 Yasal Uyarı !!! Bu ders notları kapsamında içerikte sunulacak olan bilgiler, örnekler ve anatım sıralamaları Serway&Beichner’ in Fen ve Mühendislik İçin Fizik kitabının II. Cildi olan Elektrik ve Manyetizma Kısmından alınmıştır. Ayrıntılı bilgiler için bu kitaba başvurulmalıdır. 2Bölüm28 Doğru Akım Devreleri

3 3 28.1 ELEKTROMOTOR KUVVETİ Bir bataryanın  mk sı akım sıfır iken onun uçları arasındaki voltaja eşittir. R devredeki direnç ve r bataryanın iç direnci olmak üzere  mk ve buradan da akım şu şekilde yazılabilir. Örnek 28.1 Örnek 28.2 Örneklerin kitaptaki çözümleri (sayfa 870-871) irdelenmelidir. 28.2 SERİ ve PARALEL BAĞLI DİRENÇLER Seri Bağlama Paralel Bağlama Örnek 28.3 Örnek 28.4 Örnek 28.5 Örnek 28.6 Örneklerin kitaptaki çözümleri (sayfa 874-876) irdelenmelidir.

4 Bölüm28 Doğru Akım Devreleri4 28.3 KIRCHHOFF KURALLARI 1) Herhangi bir düğüm noktasına gren akımların toplamı bu düğüm noktasından çıkan akımların toplamına eşittir. (YÜK KORUNUMU) 2) Kapalı bir ilmek boyunca devre elemanlarının uçları arasındaki potansiyel farklarının toplamı sıfırdır. (ENERJİNİN KORUNUMU) İkinci kural uygulanırken dikkat edilecek hususlar: i)Bir direnç akım yönünde geçildiğinde direncin uçları arasındaki potansiyel değişimi  V= - I R, akıma ters yönde geçildiğinde  V= I R alınır. ii)Bir EMK kağnağı negatif uçtan pozitif tarafa geçildiğide potansiyeldeki değişim + , pozitif uçtan negaif tarafa geçildiğinde -  olarak alınır. iii)Kollardan birinde kondansatör var ve yeterince beklenmiş ise bu koldaki akım sıfır alınır (açık devre) Örnek 28.7 Örnek 28.8 Örnek 28.9 Örneklerin kitaptaki çözümleri (sayfa 880-882) irdelenmelidir.

5 Bölüm28 Doğru Akım Devreleri5 28.4 RC DEVRELERİ Bir Kondansatörün Yüklenmesi Kondansatör bir R direnci üzerinden  emk lı bir batarya üzerinden yüklenirse, Q=C  kondansatör üzerindeki maksimum yük,  =RC devrenin zama sabitini göstermek üzere, devredeki akım ve kondansatör üzerindeki yük zamanla aşağıdaki gibi değişir. Yüklü bir kondansatör bir R direnci üzerinden boşalırsa, Q konansatör üzerindeki başlangıç yükünü ve I o =Q/RC devredeki başlangıç akımını göstermek üzere, devredeki akım ve kondansatör üzerindeki yük zamanla aşağıdaki gibi değişir. Bir Kondansatörün Boşalması Örnek 28.10 Örnek 28.11 Örnek 28.12 Örnek 28.13 Örneklerin kitaptaki çözümleri (sayfa 886-887) irdelenmelidir.


"1 BÖLÜM 28 Doğru Akım Devreleri Bölüm28 Doğru Akım Devreleri Hazırlayan : Dr. Kadir DEMİR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları