Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hub, Switch, Router Fadime Parlak.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hub, Switch, Router Fadime Parlak."— Sunum transkripti:

1 Hub, Switch, Router Fadime Parlak

2 Hub(hab) Nedir? Bir diğer ağ bileşeni ise hub. Ağa bağlı her bilgisayardan hub'a bir kablo gidiyor. Hub bir uçtan gelen bilgiyi, gitmesi gereken uca yollamıyor, ancak tüm uçlara birden yolluyor Aslında Hub aptal.(bu önemli bir bilgi, ilerde çok karşımıza çıkacak). Bu durumda her bilgisayar hub'dan gelen verinin kendine ait olup olmadığını tespit etmek zorunda.

3 Üstte bir hub görüyorsunuz
Üstte bir hub görüyorsunuz. İki sarı ve bir gri kablo bilgisayarlardan geliyor. Renklerin hiçbir önemi yok. Kablolar değişik renklerde olabilir. En sağdaki siyah kablo dikkatinizi çektiyse, çekmediyse de işte şimdi, bu kablo da hub'ın çalışmasını sağlayan elektik bağlantısı, yani adaptörden geliyor. Değişik ağ sistemleri (Ethernet, token-ring) bu soruya değişik cevap vermiştir. örneğin Token-Ring ağlarında aradaki fiziksel bağlantı star olsa da, yani tüm makinelerden çıkan birer kablo ortadaki bir hub'a girse de, sistem çalışırken ağ üzerinde Token/Jeton adı verilen bir sinyal dolaşır. Bu sinyal sırayla tüm terminalleri dolaşır.

4 Hub aygıtı genellikle LAN(yerel alan ağları) istasyonlarının bağlandığı bir kutudur. Hub'ların bir kısmı sadece bağlantıyı sağlarken, bir kısmı gelişmiş sorun giderme yeteneklerine sahiptir. Bazıları da sinyalleri güçlendirerek network'un hızını artırırlar. (local area network) olarak adlandırılır. Bu iş için her bilgisayarda iletişimi sağlayan Ethernet kartları ve gerekli kablolar mutlaka olmalıdır. LAN büyüdükçe bu sisteme HUB , Server gibi LAN`ın hızını ve yeteneğini arttıracak üniteler eklenir.

5 Günümüzde daha yaygın olan sistem ise tüm bilgisayarların CAT5 tipi kablolarla bir HUB`a bağlanması. Bu sistemde isterseniz her Workstation aynı HUB`a bağlanarak birbirleriyle iletişim kurmaları sağlanabildiği gibi HUB`a bir server bağlanarak server üzerinden bilgi paylaşımı sağlanabilir. Eğer ikiden fazla bilgisayarınız varsa bir HUB`a ihtiyacınız var HUB`lar 5`lik , 8`lik , 16`lık vs. gibi kullanıcı sayılarına göre sınıflandırılır. Eğer ileride sisteme birkaç bilgisayar daha ekleyecekseniz HUB`ınızı bayiden buna göre almak mantıklı bir hareket olacaktır. Ancak HUB`ınız da yer kalmadıysa ve bağlamak istediğiniz yeni bir bilgisayar varsa bir HUB daha alıp iki HUB`ı yine CAT5 kablo yardımıyla birbirine bağlayarak kullanıcı sayınızı arttırabilirsiniz. Bilgisayarınızı HUB`a bağlamak oldukça kolay. Her bilgisayarın Ethernet kartını tek tek CAT5 kablolar yardımıyla HUB`a girmeniz yeterli.

6 Switch Nedir ? Switch bir hub gibidir fakat bağlandığı bilgisayarın MAC adresini kayıt eder. Bir mesaj aldığında bunu yalnızca gönderilmesi gereken bilgisayara yollar. Switchler gereksiz yayın trafiğini engeller ve uygun fiyatlı yüksek performanslı bir network kurmanızı sağlar. Uç  Emre Hoca Uç  Salih .Uç  Zehra Hoca .Uç  Sema Hoca .Uç  Fadime

7 Switchler aynı network deki bilgisayarları bağlamaya yararlar ve İnternet erişimi sağlamazlar. ICS aracılığıyla İnternet bağlantınızı paylaşabilirsiniz, ancak performansla ilgili sorunlar baş gösterebilir. USRobotics 10/100 Ethernet Switchinde   her portun oto çapraz kablo detektörü vardır ve böylece networkunuzu kolayca çalıştırmak için tek bir çeşit kabloya ihtiyacınız var. Switchinizi geniş bant modeminize bağlayabilirsiniz fakat bunun için servis sağlayıcınızdan çoklu IP adresleri almanız gerekir.Bu genellikle daha pahalı olur. Daha fazla performans ve işlevsellik için Router ihtiyacınız olacaktır.

8 Router nedir? Route yön Router da yönlendirici demektir. Bir ağ aktif donanımı olarak da Router yönlendirme işlemi yapar. Ağdaki bilgisayarların yönlerini bulmalarına kılavuzluk eder.

9 Router şekilde de görüldüğü gibi bir ağ ortamındaki donanımların yönlendirilmesini sağlar. Konuyu şekildeki örneğe göre anlatmak gerekirse subnet1  ile arasında IP numaraları olan bilgisayarlar topluluğu ile subnet2 deki ile arasındaki IP numaralarına sahip bilgisayarlar olsun. Eğer ağınızda ayarlanmış bir yönlendiriciniz yoksa swicth yada hu gibi bir ağ ekipmanına sahip olsanız bile Subnet 1'deki bir ağdan Sunet 2'deki bir ağa erişmeniz mümkün değildir. Yönlendiricilik burada devreye giriyor. Eğer resimdeki Subnet 1 ve Subnet 2 için arasında iletişim kurmak için Router üzerinde Route table(Yönlendirme tablosunda) iki subnet için gerekli bilgilerin olması gerekir.

10 Normalde subnet1 ve subnet 2 ağındaki bilgisayarlar kendi içlerinde bir switch ya da hub ile haberleşebilirken subnet1 deki bir bilgisayar subnet2 deki bir bilgisayarla nasıl haberleşeceğini bilemez. Çünkü farklı IP bloğuna sahip bilgisayarlar birbirlerini direk göremezler. İşte burada devreye Router giriyor. Örneğin şekildeki router büyük bir şirket ağında kullanılıyorsa iki farklı lokasyondaki şirket bilgisayarlarının birbirlerini görmesini sağlayabilir (farklı şehirlerdeki şirket bilgisayarları Router üzerinden birbirleriyle haberleşebilir, tek bir merkezdeki programı online olarak bütün şubelerin kullanımı da bu şekilde olmaktadır.) Peki aklınıza şöyle bir soru gelebilir! Bilgisayarlar internet üzerinde farklı bir IP ye sahip bir web sunucusuna nasıl ulaşıyor? Çevirmeli bağlantıyla bir servis sağlayıcıya bağlandığınızda servis sağlayıcının Router ları üzerinden internette yolunuzu buluyorsunuz. Şayet adsl modem kullanıyorsanız adsl modemler aynı zamanda birer Router dırlar. Adsl modemler NAT yaparak yerel ağımızdaki bilgisayarların internet çıkışını sağar.

11 Aslında internet Routerlar ile birbirine bağlanmış dev bir ağdır
Aslında internet Routerlar ile birbirine bağlanmış dev bir ağdır. Switchler layer2 Hublar layer 1 olarak çalışırlar ve lokal ağlarda kullanılırlar. Internet ağındaki profesyonel Router lar layer 3 OSI modelinde çalışırlar kendi bellekleri vardır. Her birinde bağlı olduğu diğer Routerların bilgileri yani Router tabloları vardır. Bu bilgiler sayesinde hangi sunucu hangi Router in listesinde olduğunu bilirler ve kendilerine gelen bir sorguyu hangi routerdan bulacaklarını anlarlar. Belli aralıklarla haberleşerek bu listeleri otomatik olarak birbirleri arasında güncellerler. Yani mahallelerin muhtarları gibi kendilerine kayıtlı olanların yerleri değişirse bu bilgileri güncelleyip adres soranlara doğru bilgi verirler. İşte bu yüzden web sayfanızın host sunucusunu değiştirdiğinizde ya da yeni bir alan adı aldığınızda bunun herkes tarafından bilinir ve bulunabilir hale gelmesi için bu güncelleme süresinin geçmesi gerekir ve 6 ile 48 saat arasında bir süre sonra bilgiler güncellenir.

12 Kaynaklar http://forum.kanka.net/archive/index.php/t-98173.html


"Hub, Switch, Router Fadime Parlak." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları