Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TÜRK DİLİNİN TARİHİ GELİŞİMİ. Türk yazı dilini elimize geçen, bilinen ve kabul edilen en eski örnekleri 8.yüzyıla aittir. Orhun Abidelerin üzerinde bulunan.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TÜRK DİLİNİN TARİHİ GELİŞİMİ. Türk yazı dilini elimize geçen, bilinen ve kabul edilen en eski örnekleri 8.yüzyıla aittir. Orhun Abidelerin üzerinde bulunan."— Sunum transkripti:

1 TÜRK DİLİNİN TARİHİ GELİŞİMİ

2 Türk yazı dilini elimize geçen, bilinen ve kabul edilen en eski örnekleri 8.yüzyıla aittir. Orhun Abidelerin üzerinde bulunan bu yazıların yıllar süren bir çalışma, geliştirme ve kalıplaştırma sonucu doğduğu düşünülürse, Türk yazı dilinin geçmişi daha eskilere gitmelidir.

3 İLK TÜRKÇE ve ANA TÜRKÇE Dilimizin yazılı metinlerinden önceki çağlarına “İlk Türkçe” ve “Ana Türkçe” adı verilir.

4 Eski Türkçe Göktürk, Uygur ve Karahanlı çağlarını içine alan “Eski Türkçe” dönemi 6. Yüzyıldan 13.yüzyıla kadar sürer.

5 13.yüzyılda Türk yazı dili; Batı Türkçesi ve Doğu Türkçesi olmak üzere ikiye ayrılır.

6 BATI TÜRKÇESİ Batı Türkçesi, 13.yüzyıldan günümüze kadar Azerbaycan, Anadolu ve Balkanlarda kullanılan Türkçedin. Güneyde Irak ve Suriye içlerine uzanan Batı Türkçesi, fetihten sonra Kırım’da ve birkaç asır Kuzey Afrika’da da kullanılmıştır.

7 Batı Türkçesi kendi içinde üç döneme ayrılır: 1. Eski Türkiye Türkçesi : (Eski Anadolu Türkçesi) : Bu dönem 13. yüzyıldan 15. yüzyılın sonlarına kadar sürmüştür.

8 2. Osmanlı Türkçesi : Bu dönem 16. yüzyıl başlarından 20. yüzyıl başlarına kadar sürmüştür.

9 3. Bugünkü Türkiye Türkçesi (Çağdaş Dönem): Millî Edebiyat Akımı ile başlamıştır. Bu dönem bugün içinde bulunduğumuz dönemdir.

10 Bugün Batı Türkçesi(Çağdaş Dönem) içinde Türkiye Türkçesinden başka, Türkmen, Azerbaycan ve Gagauz Türkçeleri de yazı dili olarak kullanılmaktadır.

11 Doğu Türkçesi 13.yüzyıldan günümüze kadar Türkistan, İdil-Ural ve Kuzey Kafkasya’da kullanılan Türkçedir.Kendi içinde ikiye ayrılır.

12 1-Kuzey Türkçesi (Kıpçak Türkçesi) 2-Doğu Türkçesi (Çağatay Türkçesi) Bugün (Çağdaş dönemde) Kazak,Kırgız,Özbek,Uygur,Tatar Türkçesi bu gruplara dahildir.

13 İlk Türkçe Ana Türkçe Eski Türkçe Batı Türkçesi Eski Türkiye Türkçesi (Eski Anadolu Türkçesi) Osmanlı Türkçesi Bugünkü Türkiye Türkçesi Türkmen Türkçesi Azerbaycan Türkçesi Gagauz Türkçesi Doğu Türkçesi Harzem Kıpçak Türkçesi Çağatay Türkçesi Bugünkü Türk Yazı Dileri

14 Türklerin Kullandığı Alfabeler Göktürk Alfabesi Uygur Alfabesi Arap Alfabesi Latin Asıllı Türk Alfabesi Kiril Alfabesi


"TÜRK DİLİNİN TARİHİ GELİŞİMİ. Türk yazı dilini elimize geçen, bilinen ve kabul edilen en eski örnekleri 8.yüzyıla aittir. Orhun Abidelerin üzerinde bulunan." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları