Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Support.ebsco.com Arama Sonuçları Listesi Kullanıcı Kılavuzu.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Support.ebsco.com Arama Sonuçları Listesi Kullanıcı Kılavuzu."— Sunum transkripti:

1 support.ebsco.com Arama Sonuçları Listesi Kullanıcı Kılavuzu

2 EBSCOhost Sonuç Listesi (Result List) kullanıcı klavuzuna hoşgeldiniz. Bu klavuzda, sonuçlarınızı kısıtlayıcılar ve konu kümeleri ile rafine edebilmeyi de içeren EBSCOhost sonuç listesi özelliklerini inceleyeceğiz.

3 Sonuçlarınızı Tam Metin (Full Text) ya da Hakemli (Peer-Reviewed) Dergilerle kısıtlayınız ya da sonuçlarınızın tarih aralığını (Publication Date) değiştirmek için tarih çubuğunu kaydırınız. Bütün kısıtlayıcıları görmek için Daha Fazla Göster (Show More) linkine tıklayınız.

4 Arama yapılan veri tabanlarına bağlı olarak, bir aramayı belirli bir yayın ismine göre ya da belirlediğiniz bir tarih aralığına(Publication Date) göre kısıtlayabilirsiniz. Kısıtlayıcılarınızı seçtikten sonra Ara(Search) butonuna tıklayınız.

5 Bir arama yaparken Sonuç Listesi, Bütün Sonuçları gösterecek şekilde ayarlanmıştır. Belirli bir kaynak çeşiti için gelecek sonuçlara, kaynak tipine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Kaynak tiplerini (Source Types), Akademik Dergileri (Akademik Journals), Kitapları (Books) ve Monografları (Monographs) içerebilir.

6 Tüm döküman türlerini ya da konuları görmek için Daha Fazla Göster(Show More) linkine tıklayınız ve açılan ekranda birden fazla terim seçiniz. İstenilen terimlerin kutuarını işaretleyiniz ve Güncelle(Update) butonuna tıklayınız. Veri tabanına bağlı olarak şu daraltıcılar içerilebilir Konular(Subjects), Konu Terimleri(Subject Terms), Authors(Yazarlar), Company Names(Şirket İsimleri) ya da Yayınlar(Publications).

7 Sonuçlarınızı kısıtlayıcılar, kaynak tipleri ve kümeler kullanarak rafine ettiğinizde, her öğe soldaki sütunun üst kısmında yer alan Güncel Arama(Current Search) kutusuna eklenir. Bu kutu içinde yer alan konu terimine tıklamak, sadece o terim için bir arama gerçekleştirir. X işaretine tıklamak ise terimi Güncel Arama(Current Search) kutusundan siler ve arama sonuçlarınızı yeniler.

8 Bir makalenin Detaylı Kaydının (Detailed Record) önizlemesini görmek için farenizi makale başlığının yanındaki büyüteç işaretinin üzerine getiriniz. Önizlemeler bazı makalelerin özetlerini (Abstract) ve eğer tam metni varsa tam metin (Full Text) simgelerini içerir.

9 Makaleleri oturum klasörüne eklemek için Klasöre(Folder) simgesine tıklayınız. Oturum klasöründeki öğeler tek araştırma oturumu boyunca kaydedilebilir ya da ekranın üst kısmında bulunan Oturum Aç (Sign In) linkine tıklayarak My EBSCOhost kişisel klasörünüze oturum açıp, sonuçlarınızı kalıcı olarak depolayabilirsiniz.

10 Eğer sonuç listesindeki makaleler ile ilgili görseller(related images) bulunuyorsa, küçük görselin üzerine farenizi getirerek önizlemelerini görebilirsiniz.

11 Bulunduğunuz oturumundaki arama geçmişinize Arama alanının altında yer alan Arama Geçmişi (Search History) linki ile ulaşabilirsiniz. Daha fazla bilgi için EBSCO Support Site sitesinde bulunan Arama Geçmişi Özelliğini (Using the Search History Feature) kullanım klavuzunu inceleyiniz.

12 Sonuç Listesini yukarısındaki sekmeyi kullanarak Tarihe (Date), Kaynağa (Source), Yazara (Author) ya da İlgililiğe (Relevancy) göre sıralayabilirsiniz.

13 Sayfa Ayarları (Page Options) sekmesi size Sonuç Formatını(Result Format) belirleme, Image Quick View özelliğini açma ya da kapama, sayfa başına gösterilecek sonuç sayısını(Results per Page) belirleme ve Sayfa Düzenini(Page Layout) belirleme seçeneklerini sunar.

14 Kişisel klasörünüzde yer alan bir aramaya link eklemek için Paylaş(Share) linkine tıklayınız. Açılan menüden, Aramayı Klasöre Ekle(Add Search to Folder) linkini seçiniz. Bu menüden, görüntülenen bütün sonuçları da klasöre ekleyebilirsiniz, E-mail Uyarısı (E-mail Alert) oluşturabilirsiniz, aramanıza kalıcı bir link (Permalink) kopyalayabilirsiniz ya da Facebook, Twitter ve Del.icio.us gibi servisler aracılığıyla paylaşabilirsiniz.

15 Sonuç listesinin iki yanında bulunan sütunları oturumunuz süresince yok edebilir ya da görünür hale getirebilirsiniz. Bunları yapmak için, sütunların üst kısmında bulunan ok işaretlerine tıklayınız.

16 İstediğiniz zaman Yardım (Help) linkine tıklayarak online Yardım sisteminin tamamını görüntüleyebilirsiniz.

17


"Support.ebsco.com Arama Sonuçları Listesi Kullanıcı Kılavuzu." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları