Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Duygu Mersin Vedat Balcı Orhan Öztekin Hürkan Seyhan Aykut Alp Erol

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Duygu Mersin Vedat Balcı Orhan Öztekin Hürkan Seyhan Aykut Alp Erol"— Sunum transkripti:

1 Duygu Mersin Vedat Balcı Orhan Öztekin Hürkan Seyhan Aykut Alp Erol
Microsoft Project -Görevlere Kaynak Atama -Plan Biçimlendirme ve Yazdırma -Görevlerdeki İlerlemeyi İzleme Duygu Mersin Vedat Balcı Orhan Öztekin Hürkan Seyhan Aykut Alp Erol

2 Görevlere Kaynak Atamak
Görevlere Kaynak Atamanın Faydaları Kim hangi görevde, ne zaman çalışacak? Projenin gerekli işini yapacak doğru kaynağa sahip misiniz ? Bir kaynağın, iş yapamayacağı zamanda da bir görev üzerinde iş yapacağını mı bekliyorsunuz? Kaynağın çalışma kapasitesini aşacak kadar çok mu görev atadınız, bir başka değişle kaynağı fazladan mı ayırdınız?

3 Bir göreve bir kaynak atamak görev üzerinde çalışan kaynağın gelişimini izlemenizi sağlar.
Eğer maliyet bilgisini girerseniz, MS Project sizin için kaynak ve görev maliyetini de hesaplar.

4 Microsoft Project Uygulama
Görevlere Kaynak Atamak

5 Bir Göreve Ek Kaynaklar Atamak
Efor kullanımlı zamanlamanın en belirgin etkisi , siz bir göreve ek kaynaklar atarken görev süresinin azalmasıdır. Project , yalnızca görevlere kaynaklar atadığınızda ya da onları görevden kaldırdığınızda efor kullanımlı zamanlama uygular.

6 Zamanlama Formülü: Süre, Birim ve Çalışma
Çalışma , kaynak ya da kaynakların bir görevi tamamlarken harcayacakları zaman miktarını temsil eder. SÜRE * BİRİM = ÇALIŞMA Evin Duvarlarını boyamak projemizde görev süresinin 4 gün olduğunu ve sadece 1 kaynağımızın olduğunu varsayalım. Projemiz için 4 gün 32 saate eşittir.Bu durumda zamanlama formülümüz: 32 saat görev süresi * %100 atama birimi= 32 saatçalışma

7 Görev Planını Biçimlendirmek ve Yazdırmak
Gantt Grafiği solda bir tablo ve sağda zaman ölçekli bir çubuk grafiği olmak üzere iki bölümden oluşur. Grafikteki çubuklar, görevleri başlangıç ve bitiş tarihleri, süre ve durum açısından tabloda temsil eder. Bağlantı çizgileri gibi grafikteki diğer ögeler, görevler arasındaki ilişkileri temsil eder.

8 Gantt Grafiğinin Biçimlendirilmesi
Gantt Grafiğinin varsayılan görünümünü Gantt Grafik Sihirbazını kullanarak biçimlendirebiliriz. Gantt Grafiği üzerinde çizim yapmak için Görünüm -> Araç Çubuğu -> Çizim Belli bir olayı not almak veya belirli bir ögeyi grafik olarak belirlemek istersek bu işlemi yapabiliriz.

9 Raporları Biçimlendirme ve Yazdırma
Raporlar bölümünden Genel Bakış -> Proje Özeti Oluşan rapor proje planlarının görevleri, kaynakları, maliyetleri ve geçerli durumlarının bir özetidir. Oluşan özet raporu baskı önizleme penceresinden yazdırabiliriz.

10 Proje Durumunu İzleme Görevler planlandığı gibi başlayıp bitiyor mu? Plana uyulmuyorsa projenin bitiş tarihi üzerindeki etkileri nelerdir? Kaynaklar görevi tamamlamak için planlanandan daha uzun ya da kısa süre mi harcanıyor? Görevleri tamamlamak planlanandan daha az ya da fazlaya mı mâl oluyor?

11 Proje Temeli Kaydetmek
Proje Temeli, bir proje planındaki planlanan başlangıç ve bitiş tarihleri ve görev, kaynak atamalarının planlanan maliyetleri gibi önemli değerlerin bileşimidir. Bir proje temeli kaydetmenin amacı ileride projenin gelişimini gözlemlemek içindir.


"Duygu Mersin Vedat Balcı Orhan Öztekin Hürkan Seyhan Aykut Alp Erol" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları