Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Rektum ve sigmoid kolona solüsyon verilmesi işlemine,lavman denir.Bağırsağın peristaltik hareketlerini uyararak bu işlevi yerine getirir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Rektum ve sigmoid kolona solüsyon verilmesi işlemine,lavman denir.Bağırsağın peristaltik hareketlerini uyararak bu işlevi yerine getirir."— Sunum transkripti:

1

2  Rektum ve sigmoid kolona solüsyon verilmesi işlemine,lavman denir.Bağırsağın peristaltik hareketlerini uyararak bu işlevi yerine getirir.

3

4 Kontipasyon ve feçes tıkanıklığında defakasyonu sağlamak, Cerrahi girişimden önce kolonun temizliğini sağlamak, Doğum sırasında istemsiz feçes kaçmasını önlemek, Rektoskopiden önce bağırsakları boşaltmak,

5 İrrite olmuş bağırsak mukozasını temizlemek, Kolona ilaç vermek, Radyo opak madde verilerek çekilen mide bağırsak filmlerinden sonra bağırsakları boşaltmak, Labaratuvar muayeneleri için gerektiğinde feçes örneği almak, Bağırsağın peristaltik hareketlerini uyarmak.

6 Lavmanlar ;  Boşaltıcı Lavman,  Tedavi edici lavman olarak 2 grupta incelenir.

7 Bu lavmanlar kolonu boşaltmak için yapılan lavmanlardır.Bu lavmanlar; Kontipasyonu gidermek, Gaz şikayetlerini ortadan kaldırmak,

8 Bazı tanı yöntemlerinde önce bağırsakları boşaltmak Örneğin ;Rektoskopi Bağırsak ameliyatlarından önce enfeksiyon gelişimini önlemek amacıyla boşaltıcı lavman kullanılır.

9

10

11 Serum fizyolojik (tuzlun su)%09 NaCl izotonik solüsyon olarak kullanılır.Sıvı elektrolit dengesini bozmaz sık kullanılan bir solüsyondur.

12 Musluk suyu,hipotonik solüsyon olarak kullanılır. Bağırsak dokusu sağlıklı olan,normal kilolu kişilerde kullanılır. Bebeklerde,yaşlı hastalarda böbrek hastalarında volüm artışı ve su toksitesisi nedeniyle kullanılmamalıdır.

13 Etkisini,bağırsak duvarının yarı geçirgen özelliği nedeniyle interstisiyel sıvıyı bağırsak içine çekerek gösterir. Yüksek tansiyonu ve ödemi olan hastalarda kullanılır.Bebeklerde ve kaşektik hastalıklarda kullanılmaz. Bilinçsiz ve uzun süre kullanılması,sıvı elektrolit dengesini bozar. Kullanıma hazır solüsyonlar vardır.

14 Etkisini bağırsak çeperini ve feçesi yağlayarak gösterir.1000 cc suya 200 cc yağ (zeytinyağı,likit vazelin veya gliserin)eklenerek hazırlanır.

15 Bağırsak peristaltizmini (hareketlerini) hızlandırır.Ancak sabunun bağırsak mukozasını tahriş etme riski nedeniyle çok fazla kullanılmaz. 1000 cc su içine 30 gr sabun katılarak elde edilir.

16 Solüsyonların yanın sıra enema lavman seti ve irrigatör seti (yıkama ) seti gibi ticari olarak hazırlanmış lavman setleri vardır.Bunların kullanımı kolaydır.

17

18 Lavmanda kullanılan solüsyon miktarı,hastanın yaşı ve kilosu dikkate alınarak doktor istemiyle belirlenir.

19 Genellikle; Bebeklerde 15-50 100 cc Okul öncesi çocuklarda, 200 – 300 cc Okul çağı çocuğunda 500-1000 cc Erişkinlerde 1000 – 1500 cc solüsyon kullanılır.

20

21 Hastaya sol lateral yada sims pozisyonu verilir.Bu pozisyonun amacı,lavmanda verilen solüsyonun kolonun daha üst seviyelerine rahat ulaşmasıdır.

22

23

24 Hipnotik (sakinleştirici) ilaçlar (Kloral hidratlı lavman uygulanır, Antihelmintikler(Bağırsak parazitlerini tedavi amacıyla uygulanır.) Baryum sülfatlı solüsyonlar (Tanı koymak amacıyla yapılır.)

25 Neomisin içeren solüsyonlar(Bağırsak ameliyatlarından önce bağırsak familyasını temizlemek için kullanılır.) Elektrolit dengesini sağlamak için gerekli solüsyonlar.

26


" Rektum ve sigmoid kolona solüsyon verilmesi işlemine,lavman denir.Bağırsağın peristaltik hareketlerini uyararak bu işlevi yerine getirir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları